Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Etická komise FIFA Blattera a Platiniho na 90 dní zbavila funkcí

Ostatní - Etická komise FIFA Blattera a Platiniho na 90 dní zbavila funkcí

Etická komise FIFA Blattera a Platiniho na 90 dní zbavila funkcí © jamaicaobserver.com - Sepp Blatter a Michel Platini

0

Líbilo se

09.10. - Etická komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA pozastavila předsedovi Seppu Blatterovi a šéfovi UEFA Michelu Platinimu na 90 dní výkon funkce. Na tři měsíce byl suspendován také generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Bývalý místopředseda FIFA Čong Mong-jun, který se chtěl stejně jako Platini ucházet v únorových volbách o předsednickou funkci po Blatterovi, byl na šest let vyloučen ze všech fotbalových aktivit. K tomu dostal korejský miliardář pokutu 100 tisíc švýcarských franků (2,5 milionu Kč).

Platini si vzal dva dny na rozhodnutí, zda se odvolá. Podle zástupců UEFA, kteří za Platinim stojí a zatím žádného zástupce z řad místopředsedů jmenovat nehodlají, se ale proti suspendaci bránit bude. Blatter prý odvolání neplánuje. Pozastavení funkce jim však může být také prodlouženo o dalších 45 dní.

Podle Blatterových právníků etická komise nepostupovala správně. "Prezidenta Blattera zklamalo, že komise nedodržela etický a disciplinární řád, protože oba nabízejí možnost slyšení. Etická komise rozhodla na základě neporozumění generálního prokurátora ve Švýcarsku, který otevřel vyšetřování, ale nevznesl proti prezidentovi žádná obvinění," uvedli Blatterovi zástupci v prohlášení.

Blattera, jenž stojí v čele FIFA od roku 1998, ve funkci dočasně nahradí šéf Africké fotbalové konfederace Kamerunec Issa Hayatou jako nejdéle sloužící místopředseda světové federace. Platiniho může zastoupit předseda španělského svazu Ángel María Villar. I jejich jména však figurují v rozsáhlé korupční kauze.

"FIFA zůstává oddaná reformnímu procesu, který je důležitý pro znovuzískání důvěry veřejnosti. Také budeme spolupracovat s úřady a postupovat v souladu s interním vyšetřováním, ať povede kamkoliv," řekl devětašedesátiletý Hayatou, jenž také vyloučil svou kandidaturu na nového předsedu FIFA.

Blattera vyšetřují švýcarské úřady kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Devětasedmdesátiletý švýcarský funkcionář čelí obvinění, že v roce 2005 prodal tehdejšímu místopředsedovi FIFA Jacku Warnerovi vysílací práva pro středoamerickou oblast na mistrovství světa hluboko pod cenou.

K květnu byl sice Blatter navzdory korupčnímu skandálu, který vypukl těsně před kongresem FIFA, znovu zvolen předsedou, ale po čtyřech dnech dal funkci k dispozici. Jeho nástupce se bude volit 26. února. Vedle Platiniho a Čong Mong-juna oznámil kandidaturu i jordánský princ Alí bin Husajn, který s Blatterem na jaře prohrál.

Vyšetřována je i podezřelá platba z roku 2011, kdy Blatter z účtů FIFA poslal Platinimu dva miliony švýcarských franků. Generální prokurátor Michael Laube už dříve uvedl, že šedesátiletý bývalý francouzský fotbalista je v korupčním skandálu něco mezi svědkem a obviněným.

Platini uvedl, že pozastavení funkce vnímá jako úmyslný útok ze strany FIFA na svou osobu a dobrou pověst. "Je to v podstatě zákeřný pokus zničit mou reputaci," prohlásil Platini. "Nic mě nezastaví před tím, abych zajistil, že se skutečná pravda ukáže. Nikdo by neměl pochybovat v mé odhodlanosti tohle dokázat," uvedl mistr Evropy z roku 1984 a trojnásobný držitel Zlatého míče.

Fotbalová asociace ČR uvedla, že nemá k současné situaci kolem FIFA příliš informací. "Dorazila k nám pozvánka na schůzku všech členských asociací na příští čtvrtek do sídla UEFA, kde nám předseda Michel Platini hodlá vše vysvětlit. Věřím, že si poté jako Fotbalová asociace budeme moci udělat na celou záležitost ucelený názor," uvedl sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Pětapadesátiletý Francouz Valcke, jenž byl generálním sekretářem FIFA od roku 2007, byl už v polovině září z funkce uvolněn. Přestože FIFA obvinění nekonkretizovala, podle všeho se týkalo jeho účasti v nelegálním prodeji vstupenek na loňské mistrovství světa v Brazílii na černém trhu.

Čong Mong-jun byl shledán vinným z porušení etického kodexu FIFA ve spojitosti s podporou korejské kandidatury na pořádání mistrovství světa v roce 2022. "Můj trest zcela podkopal legitimnost a férovost příštích prezidentských voleb. Pokud ve FIFA zůstávají lidé, kteří jdou jen za vlastními sobeckými zájmy a urychlují tím pád FIFA, historie je bude tvrdě soudit. Spolu s nimi i prezidenta Blattera, který morálně zbankrotoval FIFA," prohlásil Čong Mong-jun.

Podle předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha by FIFA měla rychle očistit a zvážit externího kandidáta na místo Blattera. "Co je moc, toho je příliš. Doufáme, že nyní už konečně všichni ve FIFA pochopí, že nemohou dál zůstávat pasivní. Musí jednat rychle, aby znovu získali důvěryhodnost," uvedl Bach.

Kam dál?

Redakce / ČTK

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

FIFU uz meli davno rozpustit,Blattera vyhodit i s kreslem a psacim stolem,vsechny korupcniky a zlodeje pozavirat,a vytvorit uplne novou organizaci(ale jakou?). Smajlík 12

tomogara

já nechápu proč ten blatter se tam tak drží v tolikati letech? bud je fakt nevinej Smajlík 3 a podřízení ho oblafli jako hodného starého strejdu nebo by se na něho mohlo provalit ještě víc špíny

ILOVEBarcelona

Prasata slizký... Kord ten Blatter toho nemůžu vystát, ten tomu, že jde fotbal čím dál tím víc do prdele akorát nasazuje korunu.

Brain3223
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články