Zpět na » Ostatní » Shrnutí 1. kola polské Orange Ekstraklasy

Ostatní - Shrnutí 1. kola polské Orange Ekstraklasy

0

30.07. - Aktualizováno! Neúplným prvním kolem odstartovala v pátek nejvyšší polská soutěž - Orange Ekstraklasa. Hned úvodní kolo přineslo velké překvapení, když nováček Ruch Chorzów, vedený slovenským trenérem Dušanem Radolským, přehrál na půdě soupeře vysokým výsledkem loňského vítěze polského poháru Groclin 4:1...

V sobotu, v souboji nováčků porazil Białystok Polonii Bytom 2:1 a poslední nováček Zagłębie Sosnowiec nestačil v Poznani na místní Lech a před 18 tisíci diváky prohrál 4:2.

Pozn.: Autorem článku je Igor Mainka, který nám zaslal e-mailem tento článek a my ho nyní nabízíme také Vám ke čtení. Rozhodněte o tom, jak je článek kvalitní na konci tohoto textu. 5 hvězdiček je maximum spokojenosti, 1 je minimum...

Pátek 27. července:
GROCLIN GRODZISK - RUCH CHORZĂ“W 1:4 (0:3)
Branky: 51. z penalty Sikora - 7. Fabuš, 20. Baláž, 42. Jezierski, 80. Grzyb. Rozhodčí: Borski. Žluté karty: 62. Majewski, 66. Kumbev, 77. Rocki, 79. Przyrowski - 27. Sadlok, 32. Adamski, 37. Pulkowski. Diváků: 1500.

V souboji vítěze polského poháru a vítěze druhé ligy byl úspěšnéjší Radolského Chorzów. Domácí v utkání kupili hodně nepřesností a působili bezradně, čehož dokonale využili hosté. Ăščet utkání otevřel již v 7. minutě slovenský útočník Martin Fabuš, ve 20. minutě to bylo po brance Pavola Baláže již 2:0. Do konce poločasu ještě zvýšil skóre Jezierski a fanoušci v modrých dresech se mohli radovat. Ve druhé půli snížil z penalty Sikora a na konečných 1:4 upravil výsledek Grzyb.

GROCLIN: Przyrowski - Lazarevski, Kumbev, Kozioł (46. Jodłowiec), Telichowski - Piechniak, Majewski, M. Sokołowski (28. Batata), Lato - Sikora, Ślusarski (46. Rocki). Trenér: Jacek Zieliński I.
CHORZĂ“W: Mioduszewski - Nykiel, Sadlok, Adamski, Osiński - Grzyb (89. Domźalski), Pulkowski, Baran, Baláž (84. Janoszka) - Jezierski (80. T. Sokołowski), Fabuš. Trenér: Dušan Radolský.

ZAGŁĘBIE LUBIN - WIDZEW ŁĂ“DŹ
2:1 (2:0)
Branky: 26. Nunes, 43. Iwański - 81. Napoleoni. Rozhodčí: Gilewski. Žluté karty: 37. M. Bartczak, 90. Václavík - 25. Broź, 30. Kłos, 41. Lisowski. Diváků: 6000.

Mistra Polska Zagłębie Lubin v úvodním kole čekal Widzew, který v loňské sezóně nepůsobil herně nejlepším dojmem. Do utkání lépe vstoupili domácí, ale ve 14. minutě po centru G. Bartczaka minul branku Nunes. Ve 26. minutě už byl Nunes úspěšný, když zužitkoval centr Iwańského. Sám Iwański se mohl trefit o osm minut později, ale Fabiniak jeho střelu zlikvidoval. V závěru první půle vystřelil zpoza šestnáctky Iwański a Fabiniakovi nedal šanci - 2:0.Ve druhé půli se povedlo hostům pouze snížit, když domácí obránci odvrátili míč pouze k Napoleonovi a ten pohlednou střelou překonal Václavíka. Český brankář i přes inkasovanou branku se mohl radovat z vítězství 2:1.

LUBIN: Václavík - G. Bartczak, Arbolera, Stasiak, Gomes - M. Bartczak, Rui Miguel (63. Łobodziński), Iwański, Goliński - Nunes (90. Mierzejewski), Włodarczyk (80. Chałbiński). Trenér: Czesław Michniewicz.
WIDZEW: Fabiniak - Kłos, Oshadogan, Ukah, Broź (46. Bogunovič) - Budka (80. Szeliga), Juszkiewicz, Napoleoni, Kuklis, Lisowski - Douglas (54. Sokalski). Trenér: Michal Probierz.

Sobota 28. července
JAGIELLONIA BIAŁYSTOK - POLONIA BYTOM 2:1 (2:1)
Branky: 35. Sobociński, 37. Jarecki - 27. Podstawek z penalty. Rozhodčí: Milczarek. Žluté karty: 14. Wasiliuk, 56. Marczak, 90. Banaszyński - 42. Sosna, 53. Zieliński, 72. Jurczyk, 89. Podstawek. Diváků: 7000.

Na stadionu v Białystoku vidělo sedm tisíc diváků fotbal druholigové úrovně. Domácí vděčí za vítězství dobré hře Jareckého a Sobocińského, kteří po dvou akcích v průběhu dvou minut otočili vývoj zápasu na svou stranu.

JAGIELLONIA: Banaszyński - Łatka, Nawotczyński, Kaluźny, Wasiliuk - Dzienis, Marczak (70. Chańko), Markiewicz (81. Wincel), Jarecki - Sotirovič (46. Konon) - Sobociński. Trenér: Artur Płatek.
POLONIA: Żmija - Sojka (58. Owczarek), Jurczyk, Sosna, Plewnia - Robaszek (46. Zieliński), Grzyb, Wołański, Marcinkowski - Podstawek, Mężyk (Trzeciak). Trenér: Dariusz Fornalak.

LECH POZNAŃ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC 4:2 (0:0)
Branky: 50. Murawski, 57. a 60. Zając, 89. Reiss - 69. Kmiecik, 85. Berensztajn z penalty. Rozhodčí: Źyro. Žluté karty: 14. Kozubek, 35. Folc, 86. Berliński. Diváků: 18000.

Na úvod sezóny se ukázal Lech o hodně lepším od nováčka ze Sosnowce. Všechny branky padly ve druhém poločase. V Poznani pršelo skoro přes celý den, ale to neznechutilo fanoušky k příchodu na stadion. Ăšvodní utkání Lechu vidělo 18 tisíc diváků. Do první půle bylo utkání vyrovnané, ale poté se domácí urthli na rozdíl tří branek, hostům se podařilo snížit na rozdíl jedné branky, ale v 89. minutě rozhodl o vítězství domácích loňský kanonýr Piotr Reiss.

POZNAŃ:
Kotorowski - Kikut, Dymkowski, Tanevski, Wilk - Scherfen, Murawski - Zając, Quinteros (87. Injač), Pitry (78. Renfigo) - Reiss. Trenér: Franciszek Smuda.
SOSNOWIEC: Gasiński - Kłoda (48. Topolski), Hosič (60. Kmiecik), Kaliciak, Gawecki, Skrzypek, Berensztajn, Berliński, Kozubek (74. Bednář), Bagnicki, Folc. Trenér: Jerzy Kowalik.

ODRA WODZISŁAW ŚŁĄSKI - ŁKS ŁĂ“DŹ
2:2 (0:1)
Branky: 87. Iwan, 88. Socha - 9. Madej, 56. Szczot. Rozhodčí: Mikułski. Žluté karty: 70. Szary, 80. Malinowski, 90. Iwan. Diváků: 3000.

Do 87. minuty to nevypadalo, že utkání skončí remízou. Łódźané vedli zaslouženě o dvě branky a útoky domácích působili chaoticky. Avšak po akcích střídajících Biskupa i Iwana Odra snížila a o pár desítek sekund později po střele Sochy vyrovnala.

WODZISŁAW: Pilarz - Dudek (74. Socha), Hinc, Jakosz, Szary - Seweryn (46. Biskup), Malinowski, Nowacki, Woś - Aleksander, Grzegorzewski (63. Iwan). Trenér: Mariusz Kuras.
ŁKS: Wyparlo - Łakomy, Kłos, Cerič, Woźniczka - Sikora (69. Łochowski), Trałka, Dąbrowski, Madej (89. Przybyszewski), Szczot - Arifovič (60. Klatt). Trenér: Wojciech Borecki.

PGE GKS BELCHATĂ“W - KOLPORTER KORONA KIELCE 2:0 (2:0)
Branky: 18. Costly, 38. Popek. Rozhodčí: Bakaluk. Žluté karty: 26. Cecot, 71. Kowalczyk, 72. Costly - 71. Brzyski. Diváků: 4000.

Zasloužené vítězství vícemistrů Polska. Domácí se ukázali v dobrém světle před odvetou v Poháru UEFA s Ameri Tbilisi. Horší to bylo se hrou hostí, kteří nedokázali být vyrovnaným soupeřem.

BELCHATĂ“W: Sapela - Kowalczyk (78. Grodzicki), Pietrasiak, Cecot, Stolarczyk - Wróbel, Strąk, Jarzębowski, Popek (69. Sanchez) - Rachwał - Costly (73. Ujek). Trenér: Orest Lenczyk.
KIELCE: Mielcarz - Kuś, Rutka, Brzyski - Bonin (46. Świerczewski), Hermes, Nowak, Sobolewski (46. Gajtkowski) - Edi, Kowalczyk (77. Kaczmarek). Trenér: Jacek Zieliński II.
Neděle 29. července

LEGIA WARSZAWA - CRACOVIA KRAKĂ“W 1:0 (1:0)
Branka: 35. Chinyama. Rozhodčí: Podgórski. Žluté karty: 39. Vukovič, 85. Bronowicki, 86. Radovič - 79. Pawlusiński. Červená karta: 86. Radovič. Diváků: 7346.

Do souboje loňských sousedů v tabulce, třetí Legie a čtvrté Cracovii, nastoupili domácí fotbalisté před utkáním s tričky s nápisem "Przepraszamy Wilno" (Omlouváme se Vilniusu). Měla to být omluva za pohár Intertoto, kde řádili pseudofanoušci v barvách polského klubu, který následně UEFA vyloučila a vystavila mu stop na další dva roky. Do utkání lépe vstoupili domácí a ve 12. minutě debutant v domácím dresu, afričan Chinyama poprvé ohrozil gólmana Cabaje, ten jeho střelu vyrazil na roh. Ve 31. minutě Chinyama vystřelil z hranice šestnáctky, ale míč letěl jen těsně mimo levé tyče.O pár desítek sekund později centr Rogera z levé strany našel u pravé tyče Chinyamu, ale ten napálil míč z voleje jen do brankáře Cabaje. Ve 35. minutě Roger poslal rychlou přihrávku do pokutového území a Chinyama z hranice bílého bodu poslal míč do branky - 1:0. Za další čtyři minuty Chinyama zkoušel Cabaje hlavou, ale brankář Cracovii chytil míč do rukavic. V 54. minutě vyzkoušel pozornost Muchy Szwajdych, ale Mucha střelu z 20 metrů vyrazil na roh. V 72. minutě Wawrzyniak z hranice pokutového území vystřelil k pravé tyči a Cabaj efektně míč vyrazil. V závěru iniciativu převzala krakowská Cracovia, když Mucha musel likvidovat tečovanou střelu Barana ze 25 metrů. V 86. minutě mohli diváci vidět kuriozní situaci. Po žlutém faulu Radoviče rozhodčí odpískal přímý kop a faulující hráč se na hvizd rozhodčího rozběhl ze zdi a ukopl připravený balón domácím hráčům. Nemohlo nic jiného následovat než druhá žlutá karta z rukou Podgórského a vyloučení srbského záložníka. Následný přímý kop Bojarski zatočil k levé tyči, ale Mucha jeho střelu vyrazil. Slovesnký brankář se tak mohl se svými spoluhráči radovat ze zisku tří bodů.

LEGIA: Mucha - Bronowicki (88. Augustyn), Szala, Astiz, Wawrzyniak - Radovič, Roger, Vukovič (66. Ekwueme), Edson - Grzelak (78. Grosicki), Chinyama. Trenér: Jan Urban.
CRACOVIA: Cabaj - Radwański, Skrzyński, Wojciechowski - Wiśniewski (67. Bojarski), Baran, Pawlusiński (84. Dudzic), Kłus, Szwajdych - Moskała, Witkowski. Trenér: Stefan Majewski.