Zpět na » 1. Bundesliga » Rekordman Barbarez

1. Bundesliga - Rekordman Barbarez

Rekordman Barbarez © -

0

Líbilo se

14.04. - Ofenzivní fotbalista Bayeru Leverkusen Sergej Barbarez se zapsal do historie Bundesligy, když v nedělním utkání nastoupil po jednačtyřiceti minutách namísto zraněného Bernda Schneidera. Šestatřicetiletý fotbalista se dostal na první příčku mezi zahraničními hráči, kteří odehráli v německé lize nejvíce zápasů

Nejlepší střelec Bundesligy sezóny 2001/2002 se dostal na první příčku tři sta dvaceti čtyřmi starty, během nichž skóroval pětadevadesátkrát.

Víkendovým utkáním překonal Dána Ole Björnmose. Ten mezi léty 1966 a 1977 odehrál v dresu Hamburgeru SV a Werderu Brémy tři sta dvacet tři duelů.

Bundesligový debut v srpnu 1996

Barbarez odehrál své první utkání v německé lize 17. srpna 1996 při remíze Hansy Rostock 2:2 s Karlsruher SC. Objevil ho čtyři roky nazpět jeho někdejší kouč Frank Pagelsdorf.

Dvacetiletý střelec dokončil povinnou vojenskou službu v Bosně, poté působil v dresu Veléz Mostar. Avšak pouze do zimní přestávky. Během ní totiž navštívil v Německu svého strýce Muja a ten mu domluvil testy v b-týmu Hannoveru 96.

„Vlastně jsem u něho chtěl zůstat jen na dva týdny. Nakonec jsem tady pořád,“ řekl o mnoho let později.

Barbarez je z Mostaru, pouze čtyřicet kilometrů od Adriatického moře. Své dětství strávil v okresu Bijeli Brijeg.

Fotbal jako rodinná tradice

Kopanou má Barbarez v krvi. Jeho otec Ljubo byl řízný levý bek, od svého dědečka Milana zdědil techniku a cit pro míč. „Naneštěstí jsem ho nepoznal. Zemřel, když mi byly tři roky. Rodiče mi však ukazovali jeho fotky a říkali, že to byl výborný hráč,“ oznámil.

Osudové setkání s Pagelsdorfem přišlo v roce 1992. Toho Barbarez následoval do Unionu Berlín, Hansy Rostock a o tři roky později, po angažmá v Borussii Dortmund, konečně také do Hamburgeru SV.

Těžké časy v Dortmundu

Barbarezův start v Rostocku nebyl podařený, během nedlouhé doby se však aklimatizoval a umlčel kritiky, nadchnul fanoušky. Po devětapadesáti utkáních a třinácti gólech následoval přestup do Borussie Dortmund.

Transferu však později mohl Barbarez jen litovat, pod trenérem Michaelem Skibbem nedostal tak mnoho příležitostí, aby mohl prokázat své kvality.

Během dvou let odehrál pouhých šestatřicet utkání, zvolil tedy raději odchod do HSV a tím i oživení spolupráce s Pagelsdorfem.

22 gólů v roce 2000

Tento přestup byl bezezbytku povedený. Barbarez se stal nejlepším ligovým střelcem sezóny 2000/2001 s dvaadvaceti zásahy a pomohl HSV zachránit se v Bundeslize.

Barbarez, jeho žena Ana a synové Filip-André a Sergio-Luis setrvali v Hamburku po šest let. Po těch přišel v důsledku problémových jednáních o nové smlouvě odchod do Bayeru Leverkusen.

Po něm pojmenovaná ulice

Po devětačtyřiceti startech Barbarez oznámil ukončení reprezentační kariéry. O rok dříve byl zvolen v Bosně mužem roku a v Mostaru po něm byla pojmenována ulice.

Přes ukončení působení v reprezentaci je Barbarez stále v kontaktu se svými krajany. Často se potkává se Zlatanem Bajramovičem (Schalke), Ivicou Grličem (Duisburg) nebo Zvjezdanem Misimovičem (Norimberk).

Charita

Ale to není vše. „O fotbale nemluvím čtyřiadvacet hodin denně. Mám také jiné záliby,“ řekl. Rád se baví s přáteli, má smysl pro humor. Šestatřicetiletý fotbalista také dělá hodně pro děti bez rodičů. Jeho charitativní organizace Centar jim pomáhá vést normální život.

Na konci sezóny Barbarezovi vyprší v Leverkusenu kontrakt. Možná, že se vrátí do rodného Mostaru.

Kam dál?

Pavel Storzer / bundesliga.de/FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

mám rád takovýhle typy,super hráč..chacha ta vobarvená pleška a kotlety,paráda, tyhle veteráni bejvaj borci,ještě di canio,taky fotbalově borec,dál radši no comment...

(-:DEJF:-)

mohol by prestupit do blackburnu Smajlík 7

 reading
Sucker - 14.04. Odpovědět

b00000reeec

Sucker
Reklama
Témata článku
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články