Zpět na » 1. Bundesliga » Hvězdy Bundesligy: Frei (Dortmund)

1. Bundesliga - Hvězdy Bundesligy: Frei (Dortmund)

Hvězdy Bundesligy: Frei (Dortmund) © stern.de - Alexander Frei

0

Líbilo se

20.02. - Když přicházel do Dortmundu, řekl sportovní manažer Michael Zorc: "Je to typ útočníka, který nam v minulosti chyběl." Fanoušci nevěřili, že by malý Švýcar mohl nahradit odcházejícího Kollera. Zanedlouho však museli změnit názor, Frei totiž začal dávat více gólů než o čtvrt metru vyšší Čech.

Má jen 179 centimetrů, což není na útočníka mnoho, přesto se sem tam dokáže hlavou prosadit. Využívá při tom nejenom výskoku, ale zejména vhodného výběru místa. Frei je typický kanonýr, dával góly ve Švýcarsku, dával je ve Francii a ani v Německu jeho střelecký prach nezvlhl.

Debutoval v dresu Basileje, ale aniž by se dokázal výrazněji zapsat do historie klubu, vytáhl si jej jako nadějného mladíka FC Thun. V druhé nejvyšší švýcarské soutěži dal sedm branek a když po sezóně odcházel jeho dosavadní trenér do FC Luzern, vzal mladého Alexe s sebou.

Tam pobyl také jen jednu sezónu, dal patnáct branek a, už známý v celém fotbalovém Švýcarsku, přestoupil do Servette Ženeva. Jeho příběh jako vystřižený z pohádky pokračoval. Znovu nepotřeboval žádný čas na aklimatizaci, ve dvou sezónách si držel perfektní průměr více než gól za dva zápasy. Takovou bilancí se nemohou chlubit ani prvotřídní kanonýři.

Ve Švýcarsku to jde lehce, řekli by někteří. O něčem podobném asi mluvili i ve vedení francouzského Stade Rennes a za půl druhého milionu eur jej odkoupili. Frei už měl na svém kontě vítězství ve švýcarském národním poháru a byl stabilním členem reprezentace.

Přišel v zimě, ale neměl zde tak famózní nástup jako v ostatních působištích. Spíše vysedával na lavičce, dal jen jeden gól, druhý přidal z penalty. Zlom přišel v létě, kdy Rennes vyměnilo trenéra. Ten Freiovi věřil a pravidelně ho posílal do základní sestavy. Alex se mu odvděčil neuvěřitelným způsobem, když ve své první úplné sezóně ve Francii nastřílel devatenáct branek. V další sezóně se ještě o jeden zásah zlepšil a získal korunu pro krále střelců francouzské Ligue 1.

To už byl oporou národního mužstva a připojil se k nejlepším švýcarským fotbalistům všech dob. Čím to, že nevysoký hrot stříli takové mraky gólů? Je to tím nenaučitelným zabijáckým instinktem v pokutovém území, se kterým se kanonýři už rodí. Má skvělou kopací techniku, kterou využívá ke střelám z větší vzdálenosti.

Říká se, že každý dobrý útočník musí být sobec, což poukazuje na van Nistelrooye, Del Piera a spoustu dalších forvardů po celém světě. Frei je však výjimkou potvrzující pravidlo. Skvěle si kryje míč, čímž získává čas pro své spoluhráče, ještě důležitější je však jeho smysl pro přesnou přihrávku a perfektní timing. Když k tomu připočteme rutinní zakončování pokutových kopů a precizní střelu z přímáků, získáme kompletní obraz o téměř dokonalém kanonýrovi.

Není divu, že i v Borussii pokračoval v gólové mašinérii, stal se v minulé sezóně jedním z nejlepších fotbalistů na německých trávnících a zachránil BVB od sestupu. Letos ho přibrzdilo zranění, ale už je znovu fit a s Mladenem Petričem tvoří jednu z nejúdernějších dvojic Bundesligy.

Na nadcházejícím evropském šampionátu na něj budou spoléhat fandové domácího Švýcarska. To může být černým koněm mistrovství a jeho kapitán Frei by mohl dosáhnout další mety zaručující fotbalovou nesmrtelnost. Jen dvě branky mu schází na nejlepšího švýcarského reprezentačního střelce Kubilaye Türkyilmaze. V osmadvaceti letech by to byl jen těžko uvěřitelný počinek.

Kam dál?

Jakub Sitek / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Nejlepší hráč Dortmundu.

sd. Kančík BLACK
MatyCZ (webmaster) - 20.02. Odpovědět

Perfektní článek. Frei je opravdu vynikající fotbalista, spíš se jen divím, že si ho ještě nevytáhl nějaký slavnější klub.

MatyCZ
willi - 20.02. Odpovědět

dortmund je hodne slavnej klub, akorat ne v poslednich letech no,

willi

dobra blbost Smajlík 3

Gareth16
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články