Zpět na » 1. Bundesliga » Paraguayské prokletí

1. Bundesliga - Paraguayské prokletí

0

Líbilo se

02.04. - V německé Bundeslize působí tři hráči původem z Paraguaye. Dva z nich, útočníci Roque Santa Cruz a Nelson Valdez, měli být oporami a patřit k nejlepším střelcům svých týmů. Opak je však pravdou, ani jeden se v letošním ročníku ještě netrefil.

Třetím do party je záložník Julio dos Santos, který v Bayernu hrál velice sporadicky, a tak raději přestoupil do Wolfsburgu. Zde si však dosud nepřipsal ani jedinou minutu. V Bundeslize působí od ledna roku 2006, odehrál celkem jen pět utkání, ve kterých dokázal jednou přihrát na gól.

Všichni tito fotbalisté prokázali v minulosti kvalitu, každý už je několikanásobný reprezentant. Dos Santos nastoupil za Paraguay 20krát, Santa Cruz 47krát a Valdez ve čtrnácti případech.

Nelson Valdez hraje v Bundeslize už velice dlouho, v letech 2001-2006 bojoval za Werder Brémy. Ve více než stech zápasech dokázal nastřílet jednadvacet branek, a tak není divu, že fanoušci Borussie od něj letos očekávali víc než jen tři gólové asistence.

Valdez měl na začátku podzimu místo v útoku BVB celkem jisté. Na tomto postu sice v Dortmundu působí osvědčení a kvalitní hráči Alexander Frei a Ebi Smolarek, ale oba jsou typologicky podobní. Spoléhají se na rychlost a techniku, jen Valdez hraje silověji.

Tehdejší trenér Bert van Marwijk nejdříve stavěl dvojici Frei - Valdez, ale zatímco Ĺ výcar dával góly i přihrával, Valdez se neukazoval v dobré formě a před brankou mu to nešlo. Postupně ztratil své místo v základu a přenechal jej Smolarkovi. Toho však tuto sezonu trápí zdravotní trable, a tak Paraguayec dostal další šanci. Povedly se mu dva po sobě jdoucí zápasy ve 12. a 13. kole, ve kterých přihrál na tři ze čtyř gólů Borussie.

Od té doby ovšem znovu jako když utne a Valdez ztrácel důvěru kouče. Dvě změny na trenérské pozici mu však pomohly, a tak odehrál většinu zápasů. Pokud své výkony a střeleckou produktivitu nezlepší, dojde trpělivost i Thomasi Dollovi.

Roque Sanra Cruz je v Bundeslize také jako doma, vždyť zde žije už od roku 1999. Narozdíl od Valdeze ale svou kariéru v Německu zasvětil jedinému klubu - Bayernu. Je zkušenější než kolega z Borussie, odehrál už 148 zápasů a dal 29 branek.

Na počátku sezony také nastupoval od začátku, na hrotu spolupracoval s Royem Makaayem, jenže nehrál dobře a konkurence v útoku nejslavnějšího a nejúspěšnějšího německého klubu je větší než v BVB. Felix Magath začal stavět Claudia Pizarra a Santa Cruz se dostával na hřiště jen jako střídající hráč.

Později, když se aklimatizoval i novic Lukas Podolski, dostával méně a méně šancí. Jeho situace se nezměnila ani po změně trenéra. V současné době je po Makaayovi, Podolskim a Pizarrovi až čtvrtým útočníkem. Většinu utkání zůstává na lavičce, pokud se přece jen na hřiště dostane, pak obvykle na posledních pár minut.

Situace je pro něj ještě horší než pro Valdeze. O své místo totiž může bojovat jen v trénincích.

Letošní sezona v Bundeslize tedy paraguayskému fotbalu zrovna zaslíbená není...

Jakub Sitek / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články