Zpět na » 1. Bundesliga » Obchodník s německými hvězdami

1. Bundesliga - Obchodník s německými hvězdami

Obchodník s německými hvězdami © Marco Reus - Marco Reus

2

Líbilo se

21.11. - EXKLUZIVNĚ Taky Vás překvapuje, kde se najednou vzaly všechny hvězdy německého fotbalu? Vždyť německá dospělá reprezentace se jen hemží mladíky, kteří budou na Euru po Španělsku největšími favority. FotbalPortal Vám ukáže místo, kde o práci s největšími německými talenty něco vědí.

Město, kde ví, jak největší talenty Německa přilákat a jak s nimi pracovat, leží až úplně na západě Spolkové republiky u hranic s Nizozemskem. Fotbalové mužstvo válelo zejména v 70. letech, kdy ovládalo Bundesligu a dvakrát vyhrálo pohár UEFA. Borussia Mönchengladbach.

Ta během let vyklízela pozice, což vyvrcholilo v poslední dekádě dvěma sestupy do 2. Bundesligy. Jenže poslední roky přišlo prozření, Borussia se zaměřila na nadějné teenagery a výsledkem je více než 20 milionů eur z prodeje talentů a stejnou částku by Gladbach inkasoval, kdyby prodal tři současné největší naděje svého kádru.

Mönchengladbach přitom není žádná obrovská líheň talentů, těch odchovanců zase tolik neprodukuje. Klíčem k úspěchu jsou dobří agenti, kteří křížem krážem objíždějí zemi, a obratnost při skupování těch nejnadějnějších fotbalistů. Že má tahle taktika výsledek, je jasné hned při pohledu na tabulku. Gladbach je třetí, má stejně bodů jako mistrovský Dortmund, a na bohatý Bayern ztrácí jen dva body.

Už minulost ukázala, že taková cesta funguje. Na konci sedmdesátých let přivedla Borussia z provinčního klubu zadarmo jistého Lotthara Mathäuse, tehdy osmnáctiletého borce. Za pět let ho prodala do Bayernu za 1,2 milionů eur, a to byly tehdy nějaké peníze. O pár let později zase objevila talentovaného útočníka Stefana Effenberga, kterého během jeho kariéry dvakrát prodala do Bayernu. Celkový zisk: 2,5 milionů eur.

Pravidlem se však toto skupování teenagerů a následný prodej s výrazným cenovým profitem stalo až v novém miléniu.

V roce 2002 našli hledači talentů sedmnáctiletého Jana Schlaudraffa. O tři roky později ho Borussia poslala na hostování do Aachenu, které se následně změnilo v přestup. Klub vyinkasoval pouhopouhých 150 tisíc eur, přitom nový klub dál prodal ofenzivní univerzála do Bayernu za více než desetinásobek sumy. Velký omyl probudil funkcionáře Mönchengladbachu a další chyby už se klub nedopustil.

V roce 2008 udělalo vedení největší obchod v historii klubu, když prodalo odchovance Marcella Jansena do Bayernu za astronomických 14 milionů eur. Vysoký obránce nebo záložník se přitom v Mnichově neprosadil, o rok později šel do Hamburku, a to skoro za polovinu ceny. V Gladbachu se naučili s mladíky výborně obchodovat a stali se klubem s nejkvalitnějším exportem nadějných fotbalistů v Německu.

Hned další rok šel směrem z Gladbachu Marko Marin, agilní křídelník, který přišel do klubu za dvacet tisíc eur a odcházel za 8,2 milionů. Současného reprezentanta sebrala Borussia v jeho šestnácti letech z Frankfurtu. Ze Schalke zase uloupila Alexandra Baumjohanna, který se pak oklikou do Gelsenkirchenu vrátil, jenže to už za milion eur.

Utržené peníze pak Gladbach investoval do sportovního růstu, mohl si dovolit kupovat dražší fotbalisty a část znovu vrátil do koupě nadějných talentů. Před dvěma roky dal celý milion eur Ahlenu za hodně nadějného Marca Reuse. Ten teď táhne ofenzivu mužstva, sám vstřelil deset z dvaceti letošních branek Borussie, další tři navrch připravil. O dvaadvacetiletého produktivního záložníka má obrovský zájem Bayern i Manchester City a přestupová částka se určitě bude blížit dvaceti milionům.

Trochu ve stínu Reusovy záře je další ofenzivní záložník Patrick Herrmann. Ten přišel zadarmo se Saarbrückenu, má dvacet let a o víkendu výrazně pomohl sestřelit Brémy v poměru 5:0. I kolem něj už začínají kroužit bohatší kluby, i on by mohl pokladně Gladbachu vydělat přes pět milionů eur.

Výborná práce s mládeží v Mönchengladbachu vyprodukovala také výborného devatenáctiletého brankáře. Marc-André ter Stegen je jedničkou mládežnických německých reprezentací už od šestnácti let, v nízkém věku už pravidelně chytá v Bundeslize a podle známkování magazínu Kicker je třetím nejlepším gólmanem letošního průběhu Bundesligy. V případě přestupu by stál nejspíše ještě více než Herrmann.

A tohle je jenom špička ledovce. Takový Zimmermann, Jantschke nebo Nordtveit by v případě přestupu taky vydělali Gladbachu částku v řádech milionů eur, přitom jim je maximálně 21 let. A každé přestupové období přicházejí na západ Německa další podobně talentovaní borci. I proto se v základní sestavě nejčastěji objevuje nadpoloviční většina hráčů, kteří mají nejvýše 23 let.

Ideální sestava Borussie Mönchengladbach (v závorce věk hráče):

ter Stegen (19) - Jantschke (21), Stranzl (31), Dante (28), Daems (33) - Nordtveit (21), Neustädter (23) - Herrmann (20), Reus (22), Arango (31) - Hanke (28)

Kam dál?

Jakub Sitek / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
kleos77 - 21.11. Odpovědět

Skvělý článek, moc to Möenchengladbachu přeju Smajlík 18 A Marco Reus je PÁN, chtěl bych ho v Interu Smajlík 9 Smajlík 6

kleos77
kleos77 - 21.11. Odpovědět

http://www.youtube.com/watch?v=J8TxAC5CYfY !!! Smajlík 18 Smajlík 18

kleos77

pěkná článek..Hned další rok šel směrem z Gladbachu Marko Marin, agilní křídelník, který přišel do klubu za dvacet tisíc eur a odcházel za 8,2 milionů. - co k té vědě dodat? perfektní práce Mönchengladbachu.. a neni to jen on..třeba i Reus za milion přišel a určitě odejde za 20. Otazkou je, jestli je zvládnou nahradit až odejdou. Ale s takovou koupi za penize z Reuse 20 dalších.

CarlosTevez1
Tymo - 22.11. Odpovědět

No jenomže takovou prací se prezentuje většina klubů Bundesligy .Žádné přehnané nákupy ,dokonce ani sám Bayern Mnichov to s nákupy nepřehání ,taky asi proto je snad jedinej velkoklub světovýho měřítka kterej není zadluženej.Prostě můžu to psát pořád ale Bundesliga produkuje ohromné talenty, skvělej fotbal s plnýmy stadony diváků a je ekonomicky nejzdravější

Tymo
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články