Zpět na » 1. Bundesliga » Hvězdy Bundesligy: Bordon (Schalke)

1. Bundesliga - Hvězdy Bundesligy: Bordon (Schalke)

Hvězdy Bundesligy: Bordon (Schalke) © -

0

Líbilo se

06.07. - Po delší pauze se na FotbalPortal vrací čtenáři oblíbený seriál o největších hvězdách německé Bundesligy. Tentokrát se zaměříme na oporu Schalke Marcela Bordona, tvrdého stopera s dynamitem v levé noze.

Hovoří-li se o brazilských fotbalistech, jedná se většinou o ofenzivní hvězdy, kterým jsou vlastní různé míčové ekvilibristiky a další technické kousky. José Marcelo Bordon je však jiný. Možná díky své postavě, možná díky italským předkům se z něj stal vynikající obránce.

Tvrdý, řízný stoper, který ovšem nehraje nijak zákeřně. Tím se výrazně liší od svého obvyklého stoperského kolegy Mladena Krstajiče. Zatímco Krstajič poměrně často míří po brutálním zákroku předčasně do sprch, Bordon červenou kartu v dresu Schalke ještě neviděl. To je také jeden z důvodů, proč od sezony 2006/07 plní funkci kapitána.

Ačkoliv jeho hlavním úkolem je bránit, dokáže se prosadit i gólově. Naprostou většinu svých branek dal dvěma způsoby. Prvním, u stoperů obvyklým, je trefa hlavou. Mohutní obránci pomáhají při útočných standartkách a Bordon není výjimkou. Umí však také výborně předvídat a několikrát za zápas jej vidíme při zakládání ofenzivní akce běžet na hrot. Tím nápadně připomíná hvězdu Chelsea Johna Terryho. Druhým způsobem, kterým se Bordon zapisuje do kolonky střelců, jsou rány z přímých kopů. Jeho levačka dokáže vypálit neskutečně tvrdou střelu a toho brazilský obránce využívá při trestných kopech z větších vzdáleností.

Ale nechybělo mnoho a svět se o kvalitách Marcela Bordona vůbec nedověděl. V roce 1994 se chystal první přestup talentovaného obránce z klubu Botafogo Riberirao Preto do Sao Paola. Stodevadesát centimetrů vysoký fotbalista se však ošklivě zranil a jeho kariéra byla ohrožena.

Věřící Bordon se tehdy ještě více podřídil Bohu a za několik měsíců mu děkoval. "Bůh nám někdy klade těžké překážky, které musíme překonat a díky tomu k němu najdeme cestu. Chce, abychom na něj nezapomněli" hovoří jako na mši.

Po uzdravení přišly úspěchy. Šestkrát se stal se Sao Paolem mistrem Brazílie, v jednadvaceti letech byl dokonce jeho kapitánem. Stabilně nastupoval za brazilskou U-21, ale ve výběru dospělých se nijak výrazně neohřál. Odehrál zde jediný zápas, v roce 2004 proti Maďarsku. Ve stejném roce byl členem mužstva, které vyhrálo Copa América. Nenastoupil zde však ani na jedinou minutu.

V Německu působí od roku 1999, pět let hrál za VfB Stuttgart, teď se chystá na pátou sezonu v Schalke. Veřejnost zaujal zejména v sezoně 03/04, kdy nastřílel Brémám v jednom zápase tři branky. K remíze 4:4 pomohl jedním gólem hlavou a dvěma z přímého kopu.

Se Schalke se nyní chystá na Ligu Mistrů. Právě zápas v Champions League proti Manchesteru United (2:1) považuje spolu s debutem v reprezentaci za nejkrásnější moment v kariéře. Zahrát si za národní mužstvo se mu možná nepovede, ale znovu okusit atmosféru základních skupin Ligy Mistrů může už za několik týdnů.

Další hvězdy Bundesligy:

Roque Junior
Diego
Marko Pantelič
Alexander Frei

Kam dál?

Jakub Sitek / FotbalPortal.cz, marcelo-bordon.de

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Maik4 - 08.07. Odpovědět

Zabiják,co víc o něm napsat....

Maik4
Reklama
Témata článku
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články