Zpět na » Serie A » Amoruso: Moggi mi vyhrožoval

Serie A - Amoruso: Moggi mi vyhrožoval

Amoruso: Moggi mi vyhrožoval © gazzetta.it - Nicola Amoruso

0

Líbilo se

04.03. - Šokující svědectví fotbalisty Regginy v procesu Gea: „Nutil mě odejít z Juve do Perugie. Moggi mi řekl, že kdybych neodešel, byl by to můj fotbalový konec.“

Soudní proces znovu odstartoval dnes v Římě. Žalovanými jsou Luciano a Alessandro Moggi, Franco Zavaglia, Pasquale Gallo, Davide Lippi a Francesco Ceravolo. Hráč Regginy Nicola Amoruso rekonstruoval historii jeho vztahů s klanem Moggi, otcem i synem. Odhalil několik dosud neznámých informací a promluvil o výhružkách od „Big Luciana“. Ten se pak objevil v soudní síni, aby přečetl spontánní vyjádření, ve kterém popírá Amorusova tvrzení.

Na soudním jednání chyběli (bez jakékoli omluvy) Giovanni Tedesco a Giorgio Chiellini. Oběma hráčům byla zaslána pozvánka, ale ani jeden se nedostavil. To soud rozčílilo a chvíli se zdálo, že budou zatčeni policií. Ruslan Nigmatulin a Sergij Kovalenko se nedostavili, protože jsou oba mimo Itálii. Dostavit by se měli, až skončí mezinárodní jednání o jejich připuštění k soudu.

Amoruso začal své vyprávění okamžikem, kdy přešel od agenta Antonia Calienda k Alessandrovi Moggimu. To se stalo v květnu roku 2001. Rozhodnutí přejít k Moggimu bylo podle Amorusa z „osobních důvodů“, nebo lépe řečeno z důvodu nespokojenosti s prací Calienda. Prý mu radil, aby opustil Juventus a šel do Neapole, která měla být silná a konkurenceschopná. Neapol však v tom roce byla pravým opakem a sestoupila z první ligy. Amoruso zůstal v Juventusu, a právě tehdy začali problémy s rodinou Moggi. Alessandro, který se tedy stal Amorusovým zástupcem, mu jednoho dne zavolal, aby mu dal vědět, že otec Luciano má pro něj nabídku k přestupu. „Já jsem řekl, že on je můj zástupce, že on by měl s Lucianem Moggim promluvit a říct mu, že se stěhovat nechci. To i protože mi nabídli jít do Perugie, kde bych si vydělal mnohem méně než v Juventusu, protože tehdejší Gaucciho (prezident Perugie - pozn.red.) politikou bylo držet platy při zemi“, řekl současný útočník Regginy. Otec Moggi mu tehdy přesto zavolal. A podle Amorusa nešlo o příjemný rozhovor: „Bylo to jako by mě nutili změnit tým. Musel jsem akceptovat nabídku Alessandra Moggiho - jít do Coma.“ Tento klub na konci sezony 2002/2003 sestoupil a zbankrotoval. V procesu byl zapleten i Luciano Moggi. Como dnes působí v Serii D.

Po úpadku Coma zůstal Amoruso beze smlouvy. Netrvalo dlouho a mířil do Modeny a později do Messiny, stále jako jedna z oveček Alessandra Moggiho. Jejich vztah se rapidně zhoršoval, a když prezident Messiny Pietro Franza chtěl s Amorusem prodloužit smlouvu, ten souhlasil, ale Moggi měl již zůstat mimo jednání. „Když se to dozvěděl sportovní ředitel Fabiani (osoba blízká Moggimu staršímu, žalován v jednom z trestích procesů spojených s Calciopoli - pozn.red.), všechno se najednou změnilo. Když jsem přišel k Franzovi, vše bylo zablokované“, vyprávěl Amoruso.

Aby odpověděl na Amorusova vyjádření, objevil se v aule sám Luciano Moggi. Přečetl spontánní prohlášení reagující na výpověď Amorusa. Jelikož Moggi je sám obžalovaný, nemohly jej následovat žádné otázky, se kterými by musel „Big Luciano“ potýkat. „Amoruso mluví o výhružkách z mé strany. Připomínám mu, že i když dával málo branek, slušně si vydělával. V 9 zápasech neskóroval a pro takového hráče v Turíně není místo. Když jsem ho přesvědčoval, aby šel do Perugie, byla to vůle Juventusu. Tlak, který jsem dělal, nebyl vytvářen pistolí. Jiní hráči, kteří odmítli odchod, v Juve zůstali. Pak nehráli, ale to už bylo z rozhodnutí trenéra“, znělo z úst bývalého šéfa Juventusu.

Po Amorusovi a Moggim se k soudu dostavili Paolo Conti a Claudio Honorati, ale oba využili možnosti nevypovídat. Promluvil naopak advokát Piero D’Amelio, bývalý člen Komise hráčských agentů. Vzpomněl, že ve své době na popud Federace vyšetřoval organizaci Gea (společnost založená mimo jiné Alessandrem Moggim), protože zneužívala svého dominantního postavení na trhu. Později bylo vyšetřování zablokováno samotnou Federací, které tehdy předsedal Franco Carraro.

Po D&lsquo,Ameliovi přišel na řadu další agent, Giuseppe Galli. Ten prohlásil, že z jeho služeb byli odváděni hráči (například Salvatore Fresi přešel k Pasqualovi Gallovi a pak zakotvil v Interu). To se sice stalo před založením Gea, ale sám Gallo se pak stal jedním z jejích členů. Dalším hráčem, o kterém Galli mluvil, byl Corrado Grabbi. Když hrál za Juventus, Luciano Moggi mu měl doporučit, aby přešel od Galliho právě k Moggimu mladšímu, který tehdy jako agent začínal. Grabbi odmítl.

Po Moggiho zmiňovaném vyjádření v soudní síni se ke slovu dostal Antonio Caliendo. Jeho vyjádření byla vyhýbavá a kontradiktorní, což se soudu samozřejmě nelíbilo a napomenul ho. Když mu byla položena otázka, kolik hráčů aktuálně zastupuje a kolik díky nim vydělává, odpověděl, že je „jeden z největších italských agentů“, a že v průběhu své kariéry zastupoval „více než 140 hráčů“. Což byla jedna z odpovědí, které byly pro soud nedostačující.

Před vznikem Gea byly vztahy mezi Caliendem a Moggim optimální, dokonce to byl Caliendo, který navrhl založit onu společnost agentů. Škoda, že si Caliendo nepamatoval, jestli tento nápad přišel před nebo po případu Amoruso. Další vyjádření Calienda se týkala Davida Trezegueta: „Nechal jsem Davida podepsat smlouvu na 4 roky, s dodatkem, že plat se bude po prvním roce zvyšovat. To však Juventus nikdy nerespektoval. Poradil jsem mu tedy odejít, i když už jsem nebyl jeho agentem, ale jen poradcem.“ Případ, o kterém Caliendo mluví, sahá do roku 2004, kdy byl Trezeguet blízko angažmá v Barceloně. Přestup se nakonec nekonal. Podle Calienda Trezegueta přesvědčil Fabio Capello, který se chystal trénovat Juventus. Podle Moggiho Trezeguet podepsal dříve, než se Capello stal trenérem Juve. Tyto dvě výpovědi se tedy navzájem nepopírají, protože kontakty mezi bianconeri a Capellem mohly začít mnohem dříve, než ten podepsal smlouvu.

Vyjádření Amorusa naopak ulehčila situaci Francescovi Ceravolovi, který měl přesvědčovat mladé hráče Juventusu, aby podepsali smlouvu právě s Alessandrem Moggim. U Amorusa tomu tak prý nebylo. Opačně se však vyjádřil Caliendo, který sice nemluvil konkrétně o některém hráči, ale vypověděl, že Ceravolovou prací bylo právě shánět Alessandrovi Moggimu nové klienty. Soudní jednání budou pokračovat.

Kam dál?

Více informací o Juventus FC naleznete zde.

Michal Šušák / corrieredellosport.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
suzmen - 05.03. Odpovědět

Moggi je mafián...jako ostatní bossové typu Morattiho apod. v Itálii jste bez toho ztraceni

suzmen
Juwe - 04.03. Odpovědět

mele hovna kokot!!! Smajlík 15

Juwe
janoas - 04.03. Odpovědět

Hm, máš musíš byť fakt velmi inteligentný Smajlík 2

janoas
Maty - 04.03. Odpovědět

Taky si řikam.. :))

Maty
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články