Zpět na » Serie A » ACF Fiorentina - návrat na výsluní

Serie A - ACF Fiorentina - návrat na výsluní

1

Líbilo se

20.02. - Klub z města renesance se znovu vrací na výsluní fotbalového světa. ACF Fiorentina toho má za poslední roky za sebou tolik, co žádný jiný fotbalový klub na světě. Přes krach, cestu ze čtvrté ligy do Serie A až po vybojovanou účast v Lize Mistrů a následný těžký pád zpátky na dno Serie A. FotbalPortal.cz se ohlíží za cestou klubu z Florencie zpátky na vrchol.

Vittorio Cecchi Gori. Těžko byste našli ve Florencii nenáviděnější osobu. Muž, zodpovědný za krach velkého fotbalového klubu, byl ve Florencii dlouho milován. Klub pod jeho vedením byl úspěšný, Fiorentina bojovala o tituly v domácí soutěži a hrála i v Lize Mistrů. Jenže Cecchi Gori neměl pod kontrolou výdaje klubu a to se mu vymstilo. Klub postihly obrovské finanční problémy a neschopnost majitele prodat klub jinému majiteli vyústila až v krach slavného klubu 2.srpna 2002.

Hned po krachu ale místní podnikatelé založily nový klub, Fiorentia 1926 Viola, který byl ale nucen začít až ve čtvrté lize. Tam měl k dispozici velkou hvězdu, Angelo Di Livio se rozhodl zůstat a pomoci klubu zpátky. Klubu se navíc zakrátko dostalo daru z nebe, fanoušek "staré Fiorentiny" Diego Della Valle klub odkoupil, koupil pro klub i právo užívat název ACF Fiorentina a klub nastoupil cestu vzhůru.

V sezoně 2004/05 už Fiorentina opět hrála v Serii A. Klub měl sice potíže, až do posledního kola bojoval o záchranu, ale nakonec Dino Zoff z trenérského můstku klub v lize zachránil a poté klub opustil. Po této sezoně nastali velké změny i ve vedení klubu. Na post sportovního ředitele přivedl Della Valle Pantalea Corvina z Lecce, jednoho z nejlepších odborníků na přestupy v Serii A. Ten získal do týmu hráče jako Bojinov, Frey, Toni, Dainelli nebo Ujfaluši a na trenérský můstek přivedl jednoho z nejperspektivnějších trenérů Serie A, Cesare Prandelliho. Kromě toho přivedl do klubu i tehdy neznámé mladíky Pasquala, Montoliva a Pazziniho, kteří se ukázala být velkými posilami pro sestavu Fiorentiny.

V následující sezoně Fiorentina dosáhla na fantastické čtvrté místo, ale známá aféra Calciopoli ji srazila zpátky na dno Serie A a klub musel začínat letošní sezonu s mankem 19 bodů. Fiorentina letos hraje skvěle a schází jí pouze pět bodů na příčky v evropských pohárech. Když si k bodovému stavu Fiorentiny přičtete nakonec odečtených 15 bodů zjistíte, že Fiorentina by se vyhřívala na třetím místě.

Cesare Prandelli odvádí ve Fiorentině skvělou práci a spolu s Corvinem koncepčně buduje klub pro evropské poháry. Prandellim vedený tým letos hraje rozestavení 4-3-3 a Fiorentině se s ním daří. V brance mají "Fialky" skvělou dvojici v brankářích Lobontovi a Freyovi. Zvláště Francouz Frey je oporou klubu a jedním z nejlepších brankárů v Itálii. Obranu řídí kapitán Dario Dainelli, který nastupuje na stoperu většinou s Alessandrem Gamberinim nebo Perem Kroldrupem. Na krajích obrany Prandelli točí trojici Tomáš Ujfaluši, Manuel Pasqual a Alessandro Potenza. Pro trojčlennou zálohu má Prandelli k dispozici několik hráčů, většinou nastupují Fabio Liverani, Manuele Blasi, Riccardo Montolivo nebo Marco Donadel. K dispozici jsou ještě Michele Pazienza a Massimo Gobbi. Ăštok Fiorentiny je postaven kolem vysokého středního útočíka, jehož roli skvěle plní kanonýr Luca Toni. Na křídlech se kolem něho pohybují letos fantastický Adrian Mutu a Dán Martin Jorgensen. Připraveni jsou i Gianpaolo Pazzini a Reginaldo.

Fiorentina má v kádru spoustu mladých hráčů. Proto by pro Corvina s Prandellim neměl být problém udržet současný trend a začít hrát pravidelně v evropských pohárech. Prandelli s Corvinem jsou prvotřídní odborníci a s podporou Diega Della Valleho z postu majitele není důvod nevěřit, že se "Fialky" na výsluní vrátí. Klub, v němž byli pro evropský fotbal objeveni Gabriel Batistuta, Rui Costa nebo Roberto Baggio, si to rozhodně zaslouží.

Zdeněk Leitkep / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články