Zpět na » Serie A » Adrian Mutu - navěky Fialkou?

Serie A - Adrian Mutu - navěky Fialkou?

0

Líbilo se

15.02. - V Rumunsku bylo vždy spousta skvělých fotbalistů, ale jeden ční nad všemi - Georghe Hagi. Adrian Mutu byl často označován jako jeho nástupce. Mutu rozhodně nezklamal. Slavného předchůdce následuje, bohužel, i svými skandály. FotbalPortal.cz připravil profil jednoho z elitních útočníků Serie A.

Adrian Mutu se narodil 8. ledna 1979 v Pitešti, malém městu v Rumunsku. Ve zdejším klubu Arges Pitešť působil od žáčků až do června 1998, kdy si ho vytáhl rumunský velkoklub, Dinamo Bukurešť. Zde se Mutu v první sezoně spíše hledal, ovšem po roce přivykání na nový životní styl a nový klub začal sázek branky. Za prvních 18 zápasů sezony 1999/2000 rozvlnil síť za soupeřovým brankářem celkem 18krát a neunikl pozornosti italských skautů.

Prezident Interu Milán Massimo Moratti dal na doporučení bývalého kouče Interu, rumuna Mircey Luceska a Mutu se stěhoval do Milána. Ukázalo se však, že šlo o špatný krok ze strany Mutua, nikoliv Interu. Mutu sice dokázal skórovat v poháru a vyřadit svým gólem AC Milán, ale pro Inter to bylo málo. Po půl roce v Interu se tak Mutu znovu stěhoval, tentokrát do Hellasu Verona. Mutu si ve Veroně zvykl na Itálii, na její fotbal i životní styl. Po dvou letech se Mutu i klub stěhovali. Hellas Verona do Serie B, Mutu do Parmy.

V Parmě se Mutu stal definitivně světově uznávaným útočníkem. Stihl zde sice odehrát pouze jednu sezonu, zato ale nadmíru úspěšnou. Cesare Prandelli zde vytvořil skvělý tým složený převážně z mladých talentových hráčů a byl s ním úspěšný. Pod jeho vedením zde působili například Sebastien Frey, Matteo Ferrari, Antonio Bennarivo, Daniele Bonera nebo Sabri Lamouchi. Prandelli sázel na trojici útočníků. V naprosté většině zápasů tu roli plnili Mutu, Adriano a Hidetoši Nakata. Zmíněná trojice fungovala na výbornou a Parma se v tabulce vyhoupla na konečnou pátou příčku. Sám Mutu vstřelil 18 branek, ale Parma ho neudržela a Mutu se stěhoval dál. Tentokrát se jeho dalším působištěm Anglie, kam ho zlákali miliony vlastníka Chelsea, Romana Abramoviče.

V Londýně se však nezdržel ani jednu sezonu. V průběhu sezony 2003/2004 Mutu neprošel dopingovým testem, když byl pozitivně testován na přítomnost kokainu v těle a z Chelsea byl okamitě propuštěn. Mutu se vrátil do Rumunska a po dobu svého trestu trénoval s Dinamem Bukurešť a ještě v průběhu trestu podepsal smlouvu v Juventusu. Trest mu skončil 18. května 2005 a Mutu se vrátil do světového fotbalu. Jednu sezonu odehrál za Juventus, ale Del Piera s Trezeguetem v boji o základní sestavu nepřetlačil a znovu se stěhoval. Juventus zatoužil po mladém bulharovi Valerii Bojinovovi, a když Fiorentina měla zájem o Mutua, bylo vše dojednáno během krátké doby. Mutu přestoupil do Fiorentiny za zhruba 8 milionů euro a Bojinov odešel do Turína na hostování s předkupním právem.

Trenérem Fiorentiny je starý Mutuův známý, Cesare Prandelli. Ten se rozhodl ve Florencii oživit herní systém z Parmy a nasazovat tři útočníky. Mutu se tak v letošní sezoně staví na hřiště vedle Luci Toniho a většinou Martina Jorgensena. A zase dává branky. Už jich má na kontě deset a spolu s Tonim táhne Fiorentinu vzhůru.

Mutu je ve Florencii spokojený a dokonce prohlásil, že zde chce ukončit kariéru. Sám Mutu říká:"Těším se na budoucnost. Tady ve Florencii je vše tak, jak jsem si přál. Našel jsem zde svou dimenzi a cítím se šťastný jako nikdy předtím. Během celého života jsem snil o angažmá v Barceloně, hlavně kvůli Gheorghovi Hagimu. Teď už ne - chci zůstat zde."

Ve Florencii z toho musí mít radost. Výměnu Bojinova za Mutua jim před sezonou mnoho odborníků vytýkalo, doplatek za Mutua se jim zdál nesmyslný. Trio Della Valle, Corvino a Prandelli ale vědělo, co dělá. Teď jim Adriana Mutu zavidí celá Itálie.

Zdeněk Leitkep / hattrick.cz, acffiorentina.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články