Zpět na » Serie A » Tomáš Zápotočný exkluzivně pro FotbalPortal.cz

Serie A - Tomáš Zápotočný exkluzivně pro FotbalPortal.cz

0

Líbilo se

05.02. - Bývalý kapitán Slovanu Liberec, dnes hráč Udinese Calcio, Tomáš Zápotočný poskytl FotbalPortalu.cz exkluzivní rozhovor o české lize, přestupu do Itálie i samotném Udine.

Když se vrátíme k Vaší kariéře odehrané v české lize, jak by jste ji zrekapituloval?
Já myslím, že ta kariéra byla povedená. Udělal jsem v české lize vše čeho se dá dosáhnout, poslední rok a půl jsem začal pravidelně nastupovat, což chce každej hráč, takže za ty čtyři a půl roku co jsem v Liberci se mi splnil sen vyhrát českou ligu, odehrál jsem i těžké zápasy v Poháru UEFA a v Intertoto Cupu, takže svoji dosavadní kariéru v české lize hodnotím docela pozitivně a kladně.

Myslíte si, že jste udělal dobře, když jste před rokem odmítl nabídku tureckého klubu a zůstal v Liberci?
Určitě si to myslím a jsem rád za to rozhodnutí, protože teďko co jsem za ten tejden poznal co je v Itálii za život a co se kolem fotbalu v Itálii děje, jsem rád, že se povedl tenhle přestup už v zimě a určitě jsem rád, že jsem se takhle loni rozhodl.

Neriskoval jste tím setrváním?

Nene, neriskoval.

Mluvil jste o možnosti odejít do Itálie, nebo zůstat v Liberci i s trenérem Csaplárem?
Tak určitě, probíral jsem to s ním často, volali jsme si dá se říci obden a já můžu říct, že když se něco takového děje, tak vytáčím číslo trenéra Csaplára a on mi dokáže poradit. A já jsem za to rád, že mám takovýhohle trenéra-"rádce". Je tu dobrej vztah už od malička a je to fakt dobrý, mít někoho takovýho.

Jak by jste s odstupem několika dní zhodnotil přeřazení do liberecké rezervy?

Já jsem s tím trošku počítal. Neprodloužil jsem totiž smlouvu v Liberci a šel jsem do takového risku, že můžu taky být půl roku v libereckým béčku. Na druhou stranu jsem věřil, že se ten přestup do Udine vydaří a přesvědčoval mě o tom i pan Zíka a já jsem šťasten, že to pan Zíka dotáhl do konce tohohle přestupu. I to přeřazení je ale velká zkušenost, i když do Evropy se to nehodí. Grygera, Ballack a další dohrají v klubu sezonu a maj podepsaný kontrakty někde jinde, takže tohle je v Český republice trošku specifický, ale nedá se s tím nic dělat.

Myslíte si, že bylo přeřazení do rezervy od pana Kárla férové a co říkáte na jeho způsob řízení Liberce?
Já si o tomhle myslím, že na to má právo a já jsem toto rozhodnutí respektoval a věřil jsem v přestup a jsem šťasten. A jak řídí pan Kárl klub? Podle mě velice dobře, miluje fotbal, dává do něho velký peníze a tou odměnou je pak titul a těžký zápasy v pohárech. Všichni mu můžou být vděční, hráči a trenéři, že patnáctýho máme na účtech peníze se základama i prémiema, nic nám nedluží, takže v tomhle ohledu mám na pana Kárla kladné myšlenky.

Radil jste se o přestupu s Markem Jankulovski nebo dokonce s Tomášem Sivokem, který do Udinese přestoupil takřka současně s Vámi?
S Markem Jankulovskim jsem se o tom bavil na několika srazech, když jsme byli spolu, ptal jsem se na Udine, na město, na všechno kolem toho. Jací jsou tam hráči, jací jsou tam trenéři, prostě na všechno. Prostě nastínil mi ten klub velice dobře, že je to rodinný klub, a že Udine není moc velké město. Věděl jsem tedy dost informací. Kouknul jsem se i na internetové stránky, kouknul na hráče. Takže jsem do toho týmu šel s tím, že o tom týmu i městě něco vím. Pak ke konci v tom lednu jsme si hodně psali i s Tomášem Sivokem, přáli jsme si ať to všechno dobře dopadne, zdravotní prohlídky a další věci.

Bude pro Vás aklimatizace snažší v tom smyslu, že nebude v klubu samotný Čech?

Je to velká výhoda pro nás s Tomášem Sivokem, Máme vlastně dá se říci ten půlrok na aklimatizaci a na učení jazyka, kterej zatím docela si myslím zvládáme, pochytáváme některá slovíčka. I když to učení nebude jednoduchý, protože docela je italština docela těžká. Každej sice říká, že je lehká, ale když slyšíte takhle hráče v ní mluvit, tak je to na porozumění docela těžké.

Znal jste před příchodem do Udinese některé z budoucích spoluhráčů?
Neznal, jen z televize, například mistrovství světa. Gyan Asamoah nebo Suli. Je tam útočník Iaquinta, největší hvězda týmu, tak ty jsem z televize nějak znal. Když jsem přišel do kabiny, tak jsem řekl Gyanovi Asamoah že znám jeho bratra Ballfoura a oba jsme se tomu smáli, je to výbornej kamarád, takovej přátelskej. Umí anglicky, já trošku taky, takže jsme hned prohodili pár slov a bylo fajn. Kluci v kabině jsou úplně v pohodě.

Jak vidíte svoji šanci na prosazení se do základní sestavy?
Bude to hodně těžký, je tam velká konkurence. Zatím jsem měl jen pár tréninků, ale už to člověk odkouká jaký je kdo hráč a že to bude nesmírně těžký. Ale jsem prostě v Itálii v Serii A a tam už nejsou špatní hráči. Bude to sice teda docela těžký, ale budu se snažit poprat o to dostat se do základu. Ale ten první půlrok bude dobrej na to skamarádit se s partou, naučit se jazyk a uvidíme jak dostanu nějakou šanci. Ale já věřím, že šancí v Udine dostanu dost a bude to záležet jen na mě, jak s tím poperu.

Proč jste vybral v Udine dres s číslem 21? Je v tom nějaká symbolika?

Symbolika v tom není, protože všechny čísla byly obsazený, dá se říci od jedničky do té osmnáctky, dvacítky. Jediným volným číslem nejblíž tomu byla jednadvacítka, protože jim myslím odešel nějakej hráč.Tak jsem ho vzal, protože jsem nechtěl nějaké divoké číslo. Ale myslím si, že na čísle na dresu nezáleží.

Italská liga se teď minimálně do 18. února zastavila z důvodu násilností na fotbalových stadiónech a mimo nich. Nemáte z takového prostředí trochu obavy?
Teď poté co se odehrálo nemám. Myslím si, že teď se začnou dít velký věci a dělat velká opatření. Co jsem se z médií dozvěděl a co jsem čet, tak chtějí připravit něco takového jako je v Anglii, což si myslím že je dobře. Protože cose stalo je taková tragédie, protože aby došlo k úmrtí policisty, to je nevídaný. Myslím si, že teď budou opatření proti takovýhle výtržnostem a všechno se bude zpřísňovat. Uvidíme, jak na to italský svaz zareaguje.

Nemáte i teď v Česku zprávy o tom, jak to v Itálii vnímají Vaši spoluhráči?

Nemám vůbec. Já jsem vlastně tady na skok, musím si v Česku vyřídit nějaký věci a nevím, jak to kdo v klubu vnímá.

Viděl jste se někdy poslední dobou s dalšími z tvz. Csaplárových dětí? Michalem Mackem, Petrem Jendruščákem, Miroslavem Slepičkou či Jirkou Rychlíkem?

Neviděl, ale tyhle všechny kluky mám uložený v seznamu a asi před dvěma dny jsme si psali s Michalem. Jsme pořád v kontaktu a tohle kamarádství si myslím od malička nám zlstalo napořád a kamarádi budeme snad až do stáří, jsme taková jedna velká rodina a je to v pohodě.

A co reprezentační kariéra? Máte z Udine do reprezentace blíž?
Určitě k ní mám blíž, ale na druhou stranu já teďko upřímně říkám, že mám jednu hlavu pro Udine, protože tam chci hrát stabilně nebo alespoň nastupovat, okusit tu atmosféru a hlavně naučit se italštinu, takže vůbec hlavě myšlenka na reprezentaci není. Ta by byla kdyby přišla pozvánka, ale teď se soustředím na Udine. Chci dobře trénovat, dobře jíst, abych byl připraven na jakoukoliv šanci malou.

Když bylo definitivně jasné že z Liberce odejdete, rozloučili se s vámi nějakým způsobem fanoušci Slovanu?
Fanoušci se přímo se mnou přímo nesetkali, ale několik mi jich poslalo SMSku. Takovej ten mluvčí za fanklub, za kotel, mi poslal textovku a já jsem mu odepsal a taky jsem se aspoň takhle po zprávách rozloučil, je to příjemný, když vám takhle napíšou fanouškové. A jsem je tam měl rád v Liberci, takže jsme se rozloučili alespoň takhle, protože to bylo rychlý.

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články