Zpět na » Serie A » Titul Juventusu, který byl zrušen

Serie A - Titul Juventusu, který byl zrušen

0

Líbilo se

17.06. - Sezóna 2004/05 se do historie italského fotbalu zapsala nepříliš lesknoucím písmem. Juventus ve zmíněném ročníku získal svůj 28. titul, který mu byl ovšem později kvůli korupčním praktikám odebrán. A jelikož se férově nechovali ani představitelé druhého Milána, u jména mistra v sezóně 2004/05 bude navždy figurovat prázdné místo.

Velkoklubů Juventusu a Interu se zhostili noví trenéři. Turínského klubu Fabio Capello a milánskeho Roberto Mancini. Do Serie A se vrátilo několik kvalitních fotbalistů, kteří si v Itálii již dříve udělali dobré jméno. AC Milán angažoval Hernana Crespo a rivalové z Interu Edgara Davidse či Argentince Verona.

Ze Serie B mezi elitu pronikli útočníci s dobrou střeleckou muškou, kterou se jim podařilo prodat i na vyšší úrovni. Zejména Luca Toni z Palerma a Cristiano Lucarelli Livorna obráncům Serie A pořádně zatápěli. Lucarelli dokonce těsně porazil Alberta Gilardina v boji o titul krále střelců.

Boj o titul nebyl příliš napínavý. Juventus si před druhým Milánem držel dostatečný odstup. Na jaře mu sice začal docházet plyn, ale zásluhou výhry v klíčovém utkání na San Siro dovedlo Capellovo mužstvo sezónu do vítězného konce. Juventus na půdě milánského AC zvítězil po gólu Trezegueta, jemuž efektními nužkami asistoval Del Piero.

Video z utkání AC Milán - Juventus

Juventus tak s přehledem získal již 28. ligový titul. Za rok mu byl ale odebrán kvůli korupčním praktikám. Nový držitel vyhlášen nebyl. Sezóna 2004-05 tak figuruje v historických statistikách jako ročník bez vítěze. Ligu mistrů si v následující sezóně zahrál Juventus s milánským AC. Díky úspěchu v předkole zasáhly do bojů ve skupině i týmy Udinese a Interu. Nerazzurri triumfovali v Italském poháru na úkor římského AS. Giallorossi aspoň postoupili stejně jako Sampdoria a Palermo do Poháru UEFA. Lazio se muselo uspokojit s Intertotem.

Příjemným překvapením sezóny se staly výkony nováčků - Palerma, Messiny a Livorna. Všechny tři týmy, které se vrátily mezi elitu po několika desetiletích, bojovaly o účast v evropských pohárech.

Parma, která v devadesátých letech ohromovala Itálii, se v nejvyšší soutěži zachránila až v barážovém souboji s Boloňou, kde ji podržel střelec Gilardino. Sestup postihl kromě Boloni i dva lombardské týmy - Bergamo a Bresciu.

Serie B vyslala do následující sezóny mezi elitu Empoli, Treviso a Ascoli. Původně do Serie A měl postoupit Turín a Janov. Jejich radosti ale zabránily okolnosti, které se sportem nemají nic společného. V případě Turína se jednalo o nedořešené vlastnické spory. Janované doplatili na podplácení soupeře z Benátek.

Soupiska "mistrovského týmu": Bonnefoi, Buffon, Chimenti; Birindelli, Cannavaro, Ferrara, Montero, Pessotto, Thuram, Zambrotta, Zebina; Appiah, Blasi, Camoranesi, Emerson, Kapo, Nedvěd, Tacchinardi; Del Piero, Ibrahimovic, Mutu, Olivera, Trezeguet, Zalayeta; trenér: Capello.

Tabulka:
1. Juventus 86
2. AC Milán 79
3. Inter 72
4. Udinese 62
5. Sampdoria 61
6. Palermo 53
7. Messina 48
8. AS Řím 45
9. Livorno 45
10. Lazio 44
11. Lecce 44
12. Cagliari 44
13. Reggina 44
14. Siena 43
15. Chievo 43
16. Fiorentina 42
17. Parma 42
18. Boloňa 42
19. Brescia 41
20. Atalanta 35


/ wikipedia.org, scudetto.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články