Zpět na » Serie A » Góly v Serii A - co říkají statistiky?

Serie A - Góly v Serii A - co říkají statistiky?

0

Líbilo se

01.07. - Góly jsou nejchutnějším a nejvyhledávanějším ovocem hry zvané fotbal. Dnešní článek nám představí hlavní aktéry, kteří mají na svědomí branky uplynulého ročníku Serie A. Následující souhrn odkrývá jména nejlepších nahravačů, exekutorů penalt nebo střelců-nováčků.

Konečná tabulka střelců je našim pozorným čtenářům dobře známá, stejně tak jako vítězství Francesca Tottiho v soutěži o evropskou Zlatou kopačku. Věrni latinskému přísloví "opakování je matkou moudrosti", přinášíme vám pohled na klasifikaci bomberů Serie A ještě jednou. Tabulka vypovídá o tom, že například Reggina nebo Fiorentina se mohou pochlubit velmi vyrovnanou dvojicí zakončovatelů.

Konečná tabulka střelců:
26 Totti (AS Řím)
20 Lucarelli (Livorno)
19 Rigano (Messina)
18 Bianchi (Reggina)
17 Spinesi (Catania), Amoruso (Reggina)
16 Toni, Mutu (oba Fiorentina), Rocchi (Lazio)
15 Ibrahimovic (Inter)

Méně známá, a dost možná i zcela neznámá, je pro fotbalové příznivce střelecká tabulka hráčů, kteří prošli v letošním ročníku Serie A premiérovým startem. Mezi nováčky excelovat Giuseppe Rossi, jenž navíc odehrál pouze polovinu sezóny. Kromě dalších mladíků - Asamoaha a Paolucciho - se v čele žebříčku objevují i jména zkušených borců z Catanie. Ti ovšem až do letošního ročníku hráli pouze v nižších soutěžích.

Střelecká tabulka debutantů:

9 branek - Rossi (Parma)
8 - Asamoah (Udinese)
7 - Corona (Catania)
6 - Paolucci (Ascoli), Caserta (Catania), Mascara (Catania)

Nemalé zásluhy mají na střelecké potenci svých týmu i autoři finálních přihrávek. Nejvíce asistencí na gól si v ročníku 2006/07 připsala trojice hráčů. Zatímco Buscé je vyloženým nahrávačem, Adriano s Mutuem, kteří stejně jako záložník Empoli zaznamenali 8 asistencí, mají pověst ostřílených kanonýrů. Pro brazilského útočníka je vítězství v této kategorii alespoň částečnou kompenzací za nepříliš povedenou sezónu.

Tabulka nejlepších nahravačů:
8 - Adriano (Inter), Buscé (Empoli), Mutu (Fiorentina)
6 - Bresciano (Palermo), Mesto (Reggina), Ferreira Pinto (Atalanta), Di Natale (Udinese), Maicon (Inter), Mauri, Rocchi (oba Lazio), Barreto, Iaquinta (oba Udinese)

Měření počtu minut, které jednotlivý hráči v průměru potřebovali ke vstřelení jednoho gólu, je velmi zkreslujícím statistickým údajem. V popředí klasifikace se totiž umístili fotbalisté, kteří nastupovali zřídka, a přesto se jim během krátkého pobytu na hřišti podařilo skórovat. Průměr Tottiho, Rigana, Cruze nebo Crespa ale už budí, vzhledem k početným startům těchto borců, respekt.

Průměr minut na jeden gól:
40,00 Cocco (Cagliari - 1)
49,00 Okaka Chuka (AS Řím - 1)
60,00 Mancosu (Cagliari - 1)
76,00 Morimoto (Catania - 1)
101,00 Matusiak (Palermo - 1)
121,35 Totti (AS Řím - 26)
124,58 Rigano (Messina - 19)
128,43 Cruz (Inter - 7)
129,00 Vieri (Atalanta - 2)
138,50 Crespo (Inter - 14)

Něktěří hráči své gólové konto výrazně obohatili díky pokutovým kopům. Raritou soutěže je Hondurasan z Cagliari, Suazo, který z penalty zakončoval hned osmkrát. Pět gólů ze značky pokutového kopu zaznamenal Totti, Spinesi a Rigano.

Proměněné penalty:
8 Suazo (Cagliari)
5 Totti (AS Řím), Rigano (Messina), Spinesi (Catania)
4 Saudati (Empoli), Materazzi (Inter), Corini (Palermo)

Penaltoví exekutoři se ale nevyhnuli ani selháním. Pouze čtveřice fotbalistů selhala při zahrávání penalty více než jednou. Kdyby byl Francesco Totti neomylný, mohl mít na kontě ještě o pět branek více. Hlavně jeho poslední neproměněná penalta v posledním kole s Messinou jej málem připravila o Zlatou kopačku. Naštěstí se římskému kapitánovi podařilo ještě v tomtéž utkání chybu odčinit další brankou.

Neproměněné penalty:
5 Totti (AS Řím)
2 Kaká (AC Milán), Mutu (Fiorentina), Pellissier (Chievo)

Gólu mnohdy zabrání zachycení útočníka do ofsajdové pasti. Nejméně šikovnosti při překonávání soupeřova ofsajd-systému prokázali ofensivní borci milánského AC, následovaní Laziem a Fiorentinou. Čtvrtý nejvyšší počet ofsajdů byl odmáván Sieně, která měla jeden z nejhorších ligových útoků. Empoli se naopak může pochlubit vizitkou týmu, jehož útočná akce byla zastavena chycením do ofsajdové pasti v nejméně případech.

Ofsajdy:
144 - AC Milán
140 - Lazio
137 - Fiorentina
135 - Siena
133 - Udinese
..............
87 - Empoli
92 - Turín
96 - Atalanta, Messina
99 - Parma, Ascoli

/ sport.alice.it, gazzetta.it, datasport.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články