Zpět na » Serie A » Přesně před rokem Italové slavili

Serie A - Přesně před rokem Italové slavili

0

09.07. - Dnes je tomu přesně rok, co Fabio Cannavaro pozvedl nad hlavu pohár pro světové šampióny. Tuto poctu neapolskému rodákovi umožnilo vítězství Italů v berlínském penaltovém rozstřelu nad Francií. Pojďte si s námi loňský šampionát připomenout. + video se všemi brankami

V přípravě na turnaj Italové neohromili. Ve Ĺ výcarsku s místní reprezentací remizovali 1:1 a s Ukrajinou bez branek. Ve skupině E trojnásobní mistři světa narazili na Ghanu, USA a Českou republiku.

Na úvod mistrovství čekala Lippiho výběr Ghana. Nepříliš známého soupeře gólově načal milánský středopolař Pirlo. Tříbodový zisk pak pojistil po chybě zkušeného Kuffoura Vincenzo Iaquinta.

To druhý duel Italů, proti Spojeným státům, přinesl větší drama. Favorit se sice ujal vedení trefou Gilardina, jenže po chvíli Zaccardo zamířil nešťastně za Buffonova záda a jeho vlastenec se postaral o vyrovnání. Se stoupající nervozitou hráči čím dál více zaměstnávali sudího Larriondu. Ten poslal za hrubost předčasně do šaten italského mladíka De Rossiho. V oslabení Lippiho svěřenci příliš dlouho nezůstali, neboť azurového záložníka následoval Mastroeni a po přestávce i Pope. V početní převaze si Italové nevěděli rady s brejkovými výpady soupeře. Nakonec byli vlastně rádi i za remízu 1:1.

Utkání azzurri s Českou republikou mohlo v případě porážky skončit pro Lippiho svěřence vyřazením. Jedenáctka borců ze Serie A ale přistoupila k utkání zodpovědně, naplno využila svých zkušeností a soupeře přehrála svojí vyspělostí. Italové bodovali tentokrát díky náhradníkům. Zdravotní problémy Alessandra Nesty si vyžádaly start Marca Materazziho, který hlavičkovým zakončením Tottiho rohu otevřel skóre. Polákovo hloupé vyloučení pak výrazně zúžilo prostor pro české vyrovnání. Gianluigi Buffon mezi tyčemi zachytal na výbornou. Výhru a postup ze skupiny pečetil pro Itálii další střídající fotbalista, Filippo Inzaghi. Milánský kanonýr přitom aktivně zažíval teprve první minuty na turnaji.

V osmifinále v Kaiserslauternu narazili hráči v azurových dresech na Austrálii. Zpočátku to byli Italové, kdo vynikal tahem na branku. Australané zase skvěle zvládali pressing a jejich tvrdá hra působila soupeři problémy. V úvodu druhého poločasu se dopustil chyby, a bohužel ne poslední, rozhodčí Medina Cantalejo. Marca Materazziho Ĺ paněl vyloučil za drobný faul na Bresciana, aniž by byl obránce Interu předem napomínán. S Itálií to vypadalo bledě. Zdálo se, že stejně jako před čtyřmi roky opustí šampionát již v osmifinále. Australané si ale nedokázali poradit s výjimečnými schopnostmi gólmana Buffona. Trpělivost Italům nakonec přinesla pověstné růže. Uvolnění Fabia Grossa po levé straně si našlo cestu až do velkého vápna, kde tehdejší opora Palerma přifilmovala pád po kontaktu s ležícím Neillem. Medina Cantalejo zachyboval podruhé a nařídil pokutový kop. S ním si v nastaveném čase poradil Francesco Totti, čímž nasměroval azurový tým do čtvrtfinále. Totti rázem umlčel kritiku, která si dobírala fakt, že římský kapitán není po vylečeném zranění v plné formě a neměl být do Německa nominován.

Ve čtvrtfinále čekala tým kapitána Cannavara Ukrajina. V souboji se soupeřem z východu předvedla Itálie asi nejsuverénnější výkon na šampionátu. Už v úvodní desetiminutovce získal svým spoluhráčům klid Gianluca Zambrotta, který chytrým střeleckým pokusem z dálky rozvlnil sít ukrajinského gólmana. Po přestávce obránce, jenž je proslulý svojí na Itala nezvyklou mlčenlivostí, podržel Lippiho mužstvo podruhé. Tentokrát na brankové čáře zneškodnil Gusinovu slibnou příležitost. A navíc z následného protiútoku Luca Toni zvýšil na 2:0. Nejlepší kanonýr Serie A o deset minut později, v 69. minutě, uzavřel na konečných 3:0. Itálie se tak posunula do bojů o medaile.

Semifinále proti sobě svedlo dva celky bojovníků. Domácí Němci nepostrádali sebevědomí a věřili, že přes Itálii projdou do finále, kde na ně měla čekat zlatá trofej. Hostitelé šampionátu se ovšem přepočítali. Lippiho svěřenci si tentokráte skvěle rozložili síly. V utkání excelovali oba gólmani. Buffon několikrát obstál tváří v tvář nebezpečným střelám Němců, Lehmann zase bezpečně lapil všechny italské centry v pokutovém území. Normální hrací doba gól nepřinesla a o postupujícím muselo rozhodnout prodloužení, případně penalty. Křečovité obličeje italských fotbalistů napovídaly, že Squadra Azzurra bude více vyčerpána než Klinsmannův výběr. Zdání ale klamalo. Italové udeřili a vystrašili Němce Gilardinovou tyčkou a Zambrottovým břevnem. Až v závěru prodloužení diváci nalezli odpověď na tajenku s postupujícím. Konečně Lippiho výběru vyšlo zahrávání rohového kopu. Pirlo mistrovsky přihrávkou do uličky našel Grossa a italský dlouhán první trefou na šampionátu otevřel skóre. V závěrečném tlaku hostitelů šampionátu azzurri vymysleli brejk, na jehož konci byl Del Pierův gól se vstupenkou do berlínského finále.

Ve finále Italové brzy prohrávali. Zlý muž Materazzi ve vápně nedovoleně zastavil šikovného Maloudu a Zidane se štěstím proměnil penaltu. Vysoký zadák Interu však svoji chybu rychle napravil. Materazzi usměrnil hlavou Pirlův rohový kop za Barthezova záda. Toni v podobné akci mířil pouze do břevna. S přibývajícími minutami se fotbalová podívaná stávala čím dál tím nudnější. Za to v prodloužení, ke kterému zápas dospěl, bylo o vzrušení postaráno. Zinedine Zidane, francouzská legenda a nyní kapitán loučící se s hráčskou kariérou, neustál Materazziho provokace. Proti Italovi se nečekaně rozeběhl a udeřil jej hlavou do hrudi. Sudí Elizondo nemohl reagovat jinak než vyloučením francouzského záložníka. Střet Zidane - Materazzi zaplnil na několik měsíců stránky novin po celém světě. Azzurri přesilovky příliš nevyužili. Francie byla i v deseti mužích útočnějším mužstvem. Jelikož po prodloužení svítil na ukazateli skóre nerozhodný výsledek, musely se kopat penalty. Ĺ těstěna se přehoupla na italskou stranu. Jediným neúspěšným zahrávačem pokutového kopu se stal již poněkolikáté v kariéře David Trezeguet. Devátá penalta v rozstřelu rozhodla o výhře Itálie. Grosso skóroval na 5:3 a Apeninský poloostrov s přilehlými ostrovy mohl začít slavit.

Italský triumf mnohým nebyl po vůli. Lippi si vyslechl kritiku za nelíbivý herní projev. Azzurri ale všem ukázali, že základem úspěchu je umění nenechat soupeře zakončit. Na celém šampionátu inkasoval gólman Buffon jen dvakrát. Další cennou zbraní Lippiho výběru byl týmový duch. Mužstvo nemělo výraznou hvězdu nebo kanonýra, který by převyšoval ostatní. Na dvanácti italských trefách se podílelo celkem deset fotbalistů. Pouze Materazzi a Toni skórovali více než jednou. Nejvíce z úspěchu vytěžil kapitán Fabio Cannavaro, jenž postupně posbíral několik individuálních trofejí, například pro nejlepšího hráče kontinentu i planety. Díky šampionátu si italský kapitán vysloužil novou přezdívku - "Berlínská zeď".

V Itálii se vědělo, že po skončení šampionátu zemi čeká řešení korupčního skandálu. Na chvíli se ovšem země vrhla do oslav, provázených popěvkém Po-po-po (z remaku hitu White Stripes - Seven Nation Army).

Náladu italského týmu v průběhu turnaje pošramotila zpráva o tom, že se bývalý reprezentant Gianluca Pessotto pokusil skokem ze střechy o sebevraždu a přivodil si vážná zranění. Lippiho svěřenci měli o důvod více, proč vybojovat zlatou trofej. Italové bojovali vlastně i za Pessotta. S pohárem v ruce se později nechali někteří azuroví borci slyšet, že část svého úspěchu symbolicky věnují svému kamarádovi.

Itálie zvítězila na mistrovství světa již počtvrté. Jelikož se dnes nenajde příliš mnoho pamětníků mundialů z roku 1934 a 1938, média začala srovnávat loňský úspěch se šampionátem v roce 1982. Z řady anket vyplynulo, že zlatý výběr kolem gólmana Dina Zoffa či kanonýra Paola Rossiho má v očích italské veřejnosti větší respekt. Pětadvacet let starý triumf prožívala většina Italů s více emocemi než ten loňský.