Zpět na » » Sparta slaví po třech letech titul, druhý je Jablonec a třetí Baník

- Sparta slaví po třech letech titul, druhý je Jablonec a třetí Baník

Sparta slaví po třech letech titul, druhý je Jablonec a třetí Baník © sparta.cz - Mistrovská radost Sparty

5

16.05. - REVIEW Sobotní zápasy rozhodly. Titul zůstává v Praze, stěhuje se ale z Edenu na Letnou. Sparta totiž dokázala porazit Teplic a skončila na prvním místě. Vyhrál i Jablonec nad Budějovicemi, ostravský Baník pouze remizoval v Příbrami.

Sparta Praha - FK Teplice 1:0 (0:0)

Sparta začala před nabitými ochozy aktivně a vynutila si tlak. Už ve třetí minutě odvracel před Sionkem v dobré šanci obětavým zákrokem Rosa na roh. V 7. minutě se Sionko dostal k centru z pravé strany, ale Wilfried v pádu neusměrnil míč mezi tyče. Za chvíli zase po centru Kušníra zakončoval hlavou nad Wilfried.

Teplice o sobě daly vědět ve 12. minutě. Mahmutovič s Verbířem běželi na jediného stopera Řepku, ale Mahmutovič akci zpomalil a dobíhajíci obránci akci stihli zastavit. Sparta odpověděla rohem Sionka, po němž hlavičkoval Wilfried, ale Slavík míč vyškrábl z pod břevna na roh.

Tlak Sparty pokračoval, ale snažení dokázali Letenští proměnit v první půli jen v sérii rohových kopů. Ve 37. minutě pak sice Wilfried dopravil míč do sítě, ale protože zahrál rukou, branka neplatila. Poločas tak skončil na Letné 0:0.

Chvíli po půli ale už Letná slavila vedoucí gól Sparty. Po rohovém kopu Žofčáka a jeho opakovaném centru se prosadil před brankou ve 47. minutě letenský kapitán Řepka a hlavou rozjásal fanoušky - 1:0. Teplický gólman Slavík se sice po míči sápal, ale v cestě do branky mu nezabránil.

Vedoucí branka Spartu nastartovala a hráči v rudých dresech hýřili aktivitou. Několikrát se do zakončení dostal Kucka, ale chyběla mu přesnost. Po hodině hry pak zblízka v tísni neprotlačil mezi tyče Kadlec. Tepličtí se k ohrožení branky Kozáčika prakticky nedostali a jen sporadicky navštěvovali útočnou polovinu. V 80. minutě pak roztleskal Letnou prudkou ranou Kucka, gólman Slavík ale míč stihl vyrazit na roh.

Sparta se pak dál tlačila do útoku a v závěru si mohli její hráči vychutnávat skandování "Mistři, mistři!" Po závěrečném hvizdu vtrhli její fanoušci na hrací plochu. Příznivci Sparty zažehli i bengálský oheň a nechyběly dýmovnice, někteří z nich skákali i po střeše střídačky. Ovace patřily zejména střelci gólu a kapitánovi Tomášovi Řepkovi. Na obrazovce zářil nápis "Titul patří neporaženým, bez jediné prohry k titulu 2009/2010".

1. FK Příbram - Baník Ostrava 1:1 (1:1)

Fotbalisté Baníku přijeli do Příbrami Neuwirtha, Ličky a Bolfa s předsevzetím porazit domácí tým nejméně o šest branek, aby mohli případně získat titul, i kdyby Sparta podle předpokladů porazila Teplice a lepší skóre jí zajišťovalo korunovaci. Začali v obrovském tempu, ale než se dostali k ohrožení příbramské branky, tak prohrávali. Domácí měli první vyloženou šanci už ve 3. minutě po rohovém kopu, ale gólová hlavička trefila domácího Šmejkala a od něj odražený míč skončil mimo branku. V 7. minutě zaútočil po levé straně Huňa a z jeho centru skóroval nekrytý Pilík na 1:0. Vzápětí se dvakrát pokusil prostřelit obranu Baníku Hušbauer.

Gól vyvolal špatnou náladu na tribuně hostí, kde se shromáždilo asi 1200 příznivců Baníku, mezi nimiž byla řada mladých mužů, kteří přijeli z Polska. Ve městě se chovali slušně a policie neměla důvod k zásahům. Na stadionu však nejprve došlo ke konfliktům mezi ochrankou a fanoušky při kontrolách u vchodů. Pořadatelé nechtěli pouštět do hlediště lidi ve viditelně podnapilém stavu. Protože spory a střety přerůstaly únosnou míru, tak musela asi v 10. minutě utkání nastoupit pořádková policejní jednotka, která však svůj úkol příliš nezvládla.

Používala odstrašující výbušky, ale při vstupu na tribunu se dostala do obklíčení příznivců Baníku, kteří na ni házeli vytrhané sedačky. Policisté se bránili štíty a výbuškami a byli prakticky bez šance, protože se dlouho neodvažovali rozebírat dav fanoušků po jednom. První poločas utkání byl dvakrát přerušen v 16. a 32. minutě, podruhé na žádost policie. Poprvé šel kapitán Baníku Martin Lukeš osobně fanoušky uklidňovat, ale příliš to nepomohlo. Rozhodčí Roman Hrubeš pohrozil předčasným ukončením zápasu, nakonec se poločas dohrál se sedmiminutovým nastavením.

Hosté měli do konce první pětačtyřicetiminutovky více ze hry, ale jen jednu šanci, kterou proměnili. Ve 28. minutě po akci Lukeše uvolnil Vydra Varadiho, a ten vyrovnal, což vyvolalo druhou vlnu nepokojů v hledišti. Druhá pauza poněkud zarazila dobře se rozvíjející nápor Baníku.

Utkání nabralo oproti jiným zápasům 30. kola asi desetiminutové zpoždění, takže ostravští hráči nastupovali do druhého poločasu už s informací, že Sparta vede nad Teplicemi 1:0. Nepolevili v tempu, snažili se, ale za celý druhý poločas neviděli diváci ani jedno brankovou příležitost na žádné straně. Příbramští se beze zmatků bránili a vyjížděli do brejků, ale stejně jako Ostravští ohrožovali branku jen centry a střelami z dálky. V nervózním závěru byl ještě vyloučen ostravský Řezník za strčení do soupeře v přerušené hře.

Baumit Jablonec - Dynamo České Budějovice 2:0 (0:0)

Fotbalisté Jablonce nastoupili do posledního utkání před domácím s publikem proti Českým Budějovicím s vědomím toho, že stále mají teoretickou šanci na zisk mistrovského titulu. Hráče severočeského týmu podporovaly poloprázdné tribuny Chance Arény a ty už od začátku utkání viděly převahu Jablonce, kterou však domácí v první půli nedokázali gólově zužitkovat.

V největší šanci prvního poločasu se objevil už v 8. minutě záložník Marek Jarolím, který se na hranici šestnáctky dostal ke střele, tu však zastavila tyč budějovické branky. Domácí fotbalisté sice měli trvalou herní převahu a vytvořili si několik zajímavých standardních situací, s branky se ale neradovali. Jablonec nedokázal najít recept na budějovickou obranu, chyběla mu lepší finální fáze, důraz v koncovce a také větší pohyb v křídelních prostorech.

Ihned po změně stran se jablonečtí fotbalisté vrhli do útoku a budějovická obrana místy nevěděla, kam dřív skočit. Ve 48. minutě jablonecký stoper Pavel Drsek ukázal svým spoluhráčům, co je to důraz v pokutovém území. Jarolímův centr hostující obrana včas neodvrátila, míč poskakoval ve vápně a důrazný Drsek jej napálil k levé tyči Kučerovi branky, čímž poslal Jablonec do vedení.

Domácí fotbalisté byli při chuti, Budějovice se pouze bránily a za půlící čáru se dostaly jen sporadicky. V 62. minutě měli domácí fotbalisté velkou šanci, hlavičku Zábojníka ale na poslední chvíli vytáhl gólman Budějovic Kučera. O čtyři minuty později ale stáhl v pokutovém území Hunal útočníka Lafatu, rozhodčí Drábek nařídil pokutový kop a jablonecký útočník Lafata si připsal desátý gól v sezoně. Čerstvý reprezentant mohl vzápětí přidat třetí jablonecký gól, ale jeho střela přes hlavu skončila na břevně.

Utkání skončilo výhrou Jablonce 2:0 a vzhledem k tomu, že Sparta doma porazila Teplice a Baník Ostrava nevyhrál v Příbrami, skončil Jablonec na druhém místě tabulky. Pro severočeský klub jde o historický úspěch, dosud totiž jablonečtí fotbalisté skončili dvakrát na třetím místě.

Další zápasy

V ostatních ligových zápasech už šlo jen o čest. O pohárech i sestupujících bylo rozhodnuto, což se projevilo i na návštěvách těchto utkání.

Necelá tisícovka lidí sledovala utkání na Kladně, kde se domácí rozloučili s první ligou. Utkání skončilo vítězstvím Liberec. Slavia, nyní již bývalý úřadující mistr, zakončila mizernou sezonu ziskem tří bodů na půdě Boleslavi.

Trenér Beránek se s brněnským mužstvem rozloučil prohrou s Bohemians 1905, Střížkov vysoko prohrál v Olomouci. Tři góly viděli diváci v Plzni, která pouze remizovala se Slováckem.