Zpět na » Synot liga » Sparta - Most 3:0 (1:0)

Synot liga - Sparta - Most 3:0 (1:0)

Sparta - Most 3:0 (1:0) © -

0

20.04. - Jednoznačný vývoj, jednoznačná výhra. V 26. kole přivítal současný prvoligový lídr Sparta Praha na svém hřišti poslední celek tabulky Gambrinus ligy SIAD Most a nedal mu nejmenší naději na odpoutání se od úplného dna. Sami Sparťané se pak díky zcela zasloužené výhře mohou těšit z tříbodového náskoku na rivaly ze Slavie, kteří nyní budou mít možnost odpovědi na horké půdě teplických Stínadel.

Ti, kdo čekali, že by mohli hráči Mostu zkomplikovat Sparťanům cestu za obhajobou titulu, museli být po skončení zápasu notně zklamaní. Most na Letné nepředvedl nic, za co by si zasloužil byť jeden jediný bod. Naopak Sparta se ukázala v dobrém světle, vytvořila si řadu střeleckých příležitostí a tři z nich proměnila. Dá se bez pochyb říct, že svého soupeře ve všem předčila a utkání dokonale ovládla. Značně nerovný souboj se odehrál v nedělním odpoledni na Letenské pláni...

Již předzápasová prohlášení naznačovala, jak by měl vypadat v průběhu zápasu obraz hry. Mostečtí se jako většina sparťanských soupeřů soustředili především na defenzivní činnost a měli v plánu vyrážet do rychlých brejků. Zůstalo jen u plánů, hráči Mostu se často nedokázali dostat ani přes polovinu hřiště, natož na dostřel Grigarovy brány. A to především vlivem nepřesných přihrávek, ale i malého důrazu a pohybu. Sparťané svého soupeře jakoby připoutali na jeho půlce a hledali různé cesty k překonání mosteckého defenzivního valu. Počínání Mosteckých připomínalo pomalé čekání na jistou smrt. Která také přišla a zapříčinili se o ní jak svými góly letenští stopeři a sváteční střelci Řepka a Sivok a útočník Jan Holenda, který dostal díky absencím Miroslava Slepičky a Libora Doška příležitost v základní sestavě, tak i vyloučení mosteckého obránce Petra Loose již v 29. minutě zápasu.

Ale pěkně popořádku. Sparťané se do svého soupeře pustili již od úvodních minut a kombinací rychlých přihrávek a pasů na rychlé a hodně aktivní křídelní hráče, především dravého Jeslínka a Kuliče, dostali Most pod trvalý tlak. Právě ze stran lítalo do mostecké šestnáctky velké množství míčů, na čemž měl výrazný podíl i Pavel Horváth, exekutor velkého množství standartních situací, které vždy znamenaly pro mosteckou obranu stupeň nejvyššího ohrožení. Pavel Horváth zahrával veškeré centry velmi nebezpečně a bylo takřka jen otázkou času, kdy jeho pobídek využijí jeho spoluhráči ke skórování. Jako první se prosadila sparťanská ikona Tomáš Řepka, který na jaře prokazuje výbornou formu. Gól v 16. minutě Sparťany jistě uklidnil, zvlášť poté, co se jim podařilo spálit několik slibných šancí. V prvním poločase zvláště ta Kadlecova, Holendova či Kuličova doslova volaly po gólech. Kadlec stál ve 20. min. na konci akce, kdy Kolář přihrál chytře patičkou na Jeslínka a ten po zemi připravil míč na penaltu levému bekovi sparťanské sestavy, který však branku netrefil. Holenda v 25. min. také těžil z průniku Jeslínka, ale svou střelu zprvní mezi tři tyče nevměstnal, Kulič si při svém již třetím střeleckém pokusu v 39. min., kdy předtím dvakrát protáhl gólmana Svobodu, dobře obhodil bránící hráče, ale tváří v tvář Svobodovi mu střela vůbec nesedla. Zkrátka šancí požehnaně, jen ta koncovka...

D alší důležitý moment přišel v 29. minutě, kdy unikajícího Koláře fauloval zezadu těsně před mosteckým vápnem Petr Loos a rozhodčí se svým verdiktem příliš neotálel - červená karta! A před hráči Mostu stanul hodně těžký úkol zvednout se v početní nevýhodě z herní mizérie. Do té doby se takřka k ničemu nedostali a ani poté to nebylo o mnoho lepší.

Jako vhodný důkaz může posloužit již situace ze začátku druhého ppoločasu. Mostečtí se sice ujali rozehrávky, ale brzy o míč opět přišli a Sparťané se dál mohli tlačit do útoku podobně jako v prvním poločase. Vyplatilo se to hodně brzy, již v 47. minutě si totiž na další centr Pavla Horvátha naskočil Tomáš Sivok a fanoušci na Letné se mohli těšit již z dvoubrankového vedení. Spartě se pak i po zbytek zápasu dařilo zcela kontrolovat tempo zápasu a když pak skóroval hlavou i Jan Holenda, ozývali se z hlediště lehce posměvačné pokřiky typu "Dejte jim bůra". Na "bůra", tedy pětigólový příděl, byli dnes hráči Mostu opravdu zralí, čímž dali vzpomenout na nepříliš povedená vzájemná střetnutí Mostu a Sparty z poslední doby. Poslední dvě utkání, jedno na Letné a druhé v Mostu, totiž shodně skončily výsledkem 5:0 ve prospěch Sparty. A ani dnes k takto drtivé porážce nebylo daleko. Otěže utkání svíral ve svých rukou jen jeden tým, který si bez větších problémů dokráčel, chvílemi dokonce i ladně dotančil pro tři body. A výborně při tom pobavil své fanoušky, z nichž obzvláště sparťanský kotel, přesídlený oproti původním zvyklostem do horních ochozů nad svým bývalým působištěm, vytrvale a zcela korektně své hráče povzbuzoval. Zkrátka kdo dorazil v nedělním odpoledni na Letnou, určitě nelitoval.

Ohlasy trenérů

Trenér hostí Robert Žák si byl na tiskové konferenci po skončení utkání vědom trvalé převahy Sparty, za důležitý moment označil hlavně poměrně brzký gól a vyloučení jednoho z jeho svěřenců. "Chtěli jsme hrát na jednu špičku a dva podhrotové, ale taktiku ovlivnilo to, že jsme brzy dostali gól a došlo i na vyloučení. Museli jsme hrát jen čistě na jednoho útočníka a to pak zbytek zápasu značně ovlivnilo. Přes hodinu jsme hráli v oslabení a pak už to bylo těžké." Sílu Sparty si však samozřejmě plně uvědomoval. "Připravovali jsme se zvláště na standartní situace zahrávané Horváthem. Ale stejně je nezvládali ubránit."

To trenér Bílek byl samozřejmě se zápasem spokojený: "Utkání jsme odehráli tak jak jsme chtěli. I v době, kdy hrál soupeř v 11 lidech jsme utkání ovládli a chybou bylo jen to, že jsme nedali více branek, protože šance na to byli. S výsledkem je však spokojenost, s předvedenou hrou taktéž."

Na tiskové konferenci se poté ještě objevily i hráči obou týmů. Sparťanský kapitán Sivok vše shrnul poměrně výstižně: "Myslím, že to dnes bylo dobré, měli jsme spoustu šancí a výsledek odpovídá průběhu zápasu." Vyšší výsledek by patrně odpovídal ještě více, ale pro Spartu je důležité, že si opět zvedla sebevědomí a hlavně pak bodový stav, kdy opět vede ligu o tři body před Slávií, před kterou teď před její pondělní dohrávkou v Teplicích leží hozená rukavice.

AC Sparta Praha - FK SIAD Most 3:0 (1:0)

Góly: 16. min. 1:0 Řepka, 47. min. 2:0 Sivok, 54. min. 3:0 Holenda

žk: 50. min. Kolář (Sparta)

čk: 29. min. Loos (Most)

Sparta: Grigar - Voříšek, Řepka, Sivok, Kadlec - Jeslínek, Horváth (Vacek), Kladrubský, Kolář (Zeman) - Kulič (Kisel), Holenda

Most: Svoboda - Jmarich, Webster, Loos, Šisler - Škoda, Pilař, Gedeon, Stožický - Rilke (Bogdanov), Oboya (Schut)