Zpět na » Synot liga » Sparta - Budějovice 1:0 (0:0)

Synot liga - Sparta - Budějovice 1:0 (0:0)

Sparta - Budějovice 1:0 (0:0) © sparta.cz - Jiří Kladrubský

0

05.04. - Úřadující mistr přivítal na svém stadionu České Budějovice. Devátý celek Gambrinus ligy posílen výhrou z minulého kola nad vršovickou Bohemkou, chtěl na letenském trávníku Spartu překvapit, nic zásadního se však nekonalo a tak utkání skončilo, především díky neproměněným šancím letenských, hubeným výsledkem 1:0.

Sparťanská povinnost byla v dnešním zápasem splněna. Sparta vyhrála těsným výsledkem nad Jihočechy 1:0 a prozatím se do pondělního utkání Plzně se Slavií posouvá na první místo prvoligové tabulky.

Trenér domácích Michal Bílek nemohl k dnešnímu utkání nasadit obránce Michala Kadlece, který pikal za čtyři žluté karty. Na jeho postu tedy dostal šanci mladý letenský defenzivní univerzál Jiří Kladrubský. Trenér hostí František Strakanemohl k dnešnímu utkání vlivem zranění nasadit hned několik hráčů: Plichtu, Pivoňku, Stránského a brankáře Kučeru, kterého nahradila stejně jako v minulém zápase bývalá českobudějovická jednička - Zdeněk Křížek.

František Straka sliboval na Letné otevřený fotbal, avšak již od prvních minut to nevypadalo, že s touto taktikou Jihočeši do AXA arény přijeli. Sparťané převážnou část poločasu drželi míč na svých kopačkách a České Budějovice poctivě, tak jak již bývá na Letné u většiny soupeřů zvykem často ve více lidech, bránily. Soustředění na defenzivní činnost jim však vycházelo, i když k tomu částečně přispěli i domácí. Jak řekl sám trenér Bílek: ,,Chyběl nám pohyb a první poločas z naší strany opravdu nebyl dobrý.“ Sparta si nevypracovala příliš šancí. V samém závěru poločasu ale přesto mohla jít do vedení, kdy Tomáš Sivok dobře našel Pavla Horvátha, který si přihrávku z první posunul za budějovickou obranu, překonal brankáře Křížka a když už celá Letná byla na nohou, míč skončil na brankové konstrukci budějovického gólmana. V poslední minutě prvního poločasu ještě vyslat na Křížkovu branku tvrdou střelu Tomáš Řepka, ale ani ta skóre nezměnila a za nerozhodného stavu se šlo do kabin.

I na začátku druhé půle Budějovice držely nadějný bezbrankový stav. Sparťanský trenér Michal Bílek však připravil do druhého poločasu změnu a tak hned od úvodních minut vyběhl na hřiště Libor Došek za Daniela Koláře. Sparta zvýšila aktivitu a pohyb, což korunovala gólem z kopačky Pavla Horvátha, kterému předcházela pěkná akce po ose Slepička - Matušovič, kdy především druhý jmenovaný poslal výstavní centr na osamoceného Horvátha. Následně jakoby ze Sparty spadlo tíživé napětí a hrála mnohem lepší fotbal než první poločas, vytvářela si další šance a příchozích 7182 diváků mělo alespoň čemu tleskat. Tleskalo se také Františku Strakovi, na kterého sparťanští fanoušci nezapomněli a během zápasu se tomuto bývalému hráči a trenérovi Letenského celku dostalo vřelých ovací. České Budějovice v průběhu druhého poločasu otevřely hru, ale do 89. minuty se k vážnějšímu ohrožení Grigarovy branky nedostaly. V poslední minutě však měly obrovskou šanci, ale Petr Šíma se nestal jihočeským hrdinou a tak Sparta uhájila těsné vítězství 1:0.

Ohlasy trenérů:

Trenér František Straka:

První poločas jsme hráli hodně defenzivně, ale především mě mrzí, že jsme Spartě pomohli dát ten gól po naší individuální chybě. Nemá cenu mluvit o tom jaké jsou mezi oběma mužstvy výkonnostní rozdíly, hráli jsme to na co máme. Nakonec jsme mohli alespoň ten bod urvat, kdyby ale Petr Šíma v poslední sekundě proměnil tu velkou šanci.

Trenér Michal Bílek:

První poločas jsme se příliš neprosazovali. Budějovice sázely na defenzivu a bránily v 10 lidech. Ale naše hra také v první půli nebyla dobrá, chyběl tam větší pohyb. Do druhé půle jsem přeskupili řady a zlepšili pohyb, vytvářeli jsme si daleko větší šance, což vrcholilo gólem. Škoda jen, že ty vypracované šance jsme neproměnili, což nás nakonec mohlo v 90. minutě mrzet.

AC Sparta Praha - SK Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)

Branky: 56. Horváth

Rozhodčí: Královec - Ubias, Teuber.

ŽK: Mrkvička, Žižka
Diváci: 7182

Sparta: Grigar - Voříšek, Řepka, Sivok(K), Kladrubský - Kolář(46. Došek), , Hušek, Horváth(89. Vacek), Matušovič - Kulič(57. Kisel), Slepička. Náhradníci: Poštulka, Vacek, Hainault, Došek, Kisel, Jeslínek.

Budějovice: Křížek - Leština, Hunal(60. Homoláč), Horejš(K), Žižka- Dolejš(51. Plocek), Hílek, Vozábal, Šíma - Svátek, Mezlík(59. Mrkvička). Náhradníci: Vršecký, Mrkvička, Homoláč, Mašát, Plocek, Šmíd, Peroutka