Zpět na » Synot liga » 18. kolo: Suverénní výhry Liberce a Sparty

Synot liga - 18. kolo: Suverénní výhry Liberce a Sparty

18. kolo: Suverénní výhry Liberce a Sparty © -

0

25.02. - V osmnáctém kole 1. Gambrinus ligy z vedoucí trojice vyhrála pouze Sparta a přiblížila se k vedoucí Slavii na pouhé dva body. Naopak ani jeden z týmů bojujících o záchranu nedokázal bodovat naplno, nejblíže k třem bodům byl Most, ale o výhru ho okradl minutu před koncem Martin Hudec.

Hned v úvodním zápase kola se zrodil nečekaně vysoký výsledek. Liberec porazil Teplice 4:0 a nutno dodat po zásluze. V prvním poločase si jeho hráči doslova dělali, co chtěli. V dresu Slovanu nejvíce zářila trojice Papoušek, Dort a nová posila Chorvat Kerič, který přišel teprve před dvěma týdny. Tento dvaadvacetiletý útočník nastoupil už na 25 minut před týdnem proti Ostravě a tam naznačil, že by mohl být pro tým platný. Proti Teplicím pak už nastoupil v základní sestavě a prezentoval se výborným výkonem. Když v osmdesáté minutě střídal, liberecký stadion ho vyprovodil bouřlivým potleskem.

V dalším sobotním zápase měla Ostrava nečekaně velké problémy se Zlínem. Baník sice vedl 2:0, zlínský Malár ale snížil na rozdíl jediné branky a svěřenci Karla Večeři začali mít potíže. Tescoma chtěla vyrovnat a měla i šance. Tu největší doslova spálil Zbožínek, který z malého vápna ve skluzu trestuhodně minul. Ostravští fotbalisté si po závěrečném hvizdu sudího Příhody zhluboka oddechli a připsali si vydřené tři body.

V neděli pak bylo na programu pět zápasů. Nejprve Kladno prohrálo s Mladou Boleslaví 0:1. O vítěznou branku Boleslavi se postaral v úvodu utkání Jan Rajnoch, pro kterého to byla sedmá branka v sezóně, a tlačí se tak na nejlepší střelce. A to je to prosím defenzivní záložník! Kladno mělo v zápase dost šancí, ale Pižanowski míč za svá záda nepustil.

České Budějovice nevstřelily gól ani ve svém druhém zápase a s Jabloncem si připsaly zaslouženou bezbrankovou remízu. Most jako už poněkolikáté ztratil body v posledních minutách. Tentokrát mu radost zkazil minutu před koncem Martin Hudec. K tomu ale nemuselo vůbec dojít, protože před tím měl SIAD dostatek šancí utkání rozhodnout. Pokud se bude chtít zachránit, musí takovéto zápasy dovést do vítězného konce. Každá takováto ztráta v boji o přežití mrzí dvojnásob.

V Ďolíčku se po dlouhých letech na fotbale opět svítilo. Světla však domácím štěstí nepřinesla. V utkání museli vždy dotahovat náskok soupeře a nakonec byli rádi za bod. Rezek totiž vyrovnával na konečných 2:2 až v 89. minutě. V televizním utkání pak večer Sparta přivítala v pražském derby Žižkov. Hosté byli bezradní a svěřenci Michala Bílka zaslouženě zvítězili 6:1. Viktoria tak potvrdila, že má suverénně nejhorší obranu v lize.

V pondělí pak byl na programu dlouho očekávaný duel Brno - Slavia. Slávisté šli do vedení díky krásné brance Pudila. Brno však potvrdilo, že se mu doma proti silným soupeřům daří, a v rozmezí šesti minut ve druhém poločase dokázalo skóre otočit. Sešívaní se pak na vyrovnání nezmohli. Utkání sledovalo mnoho zahraničních skautů, kteří se přijeli podívat hlavně na Luboše Kaloudu. Dvacetiletý záložník odehrál slušný zápas, ale nejvíc byl vidět jeho brněnský kamarád Marek Střeštík, se kterým si slávističtí fotbalisté nevěděli rady.

Prohra Slavie způsobila fakt, že na druhou Spartu má náskok pouhých dvou bodů. Třetí Teplice pak na tým z Letné ztrácejí tři body a boj o titul se tak pravděpodobně uskuteční pouze mezi pražskými S. Situace na konci tabulky je nesmírně vyrovnaná. Třináctý Jablonec má na poslední Most náskok pouhých třech bodů. Navíc záchranářské starosti bude mít i dvanáctý Žižkov, zvláště po tom, co předvedli jeho hráči na Spartě.

Poslední únorové kolo přineslo slušné návštěvy. Nejvíce lidí se sešlo na Bazalech, kam dorazilo 8624 diváků. Pokud by však v Ďolíčku byla větší kapacita, pravděpodobně by se sešla návštěva kola tam. Proti Plzni bylo samozřejmě vyprodáno a v ochozech se tísnilo „jen“ 7500 fanoušků. Naopak doslova ostudná návštěva se sešla v Kladně, kam dorazilo něco přes dva tisíce věrných příznivců. To vše dává dohromady slušný průměr 5511 diváků na zápas.

Oproti minulému kolu se zvedl počet branek téměř na dvojnásobek a to především díky gólovému přídělu Sparty. Celkem střelci mířili do černého třiadvacetkrát, což dává průměr 2,875 gólů na zápas. Poprvé na jaře se zrodila tolik nepopulární bezbranková remíza, na góly se marně čekalo v Českých Budějovicích, kam přijel Jablonec.