Zpět na » Synot liga » Sparta Praha - Viktoria Žižkov 6:1 (2:0)

Synot liga - Sparta Praha - Viktoria Žižkov 6:1 (2:0)

Sparta Praha - Viktoria Žižkov 6:1 (2:0) © -

0

25.02. - 18. kolo svedlo poprvé v jarní části sezony dohromady dva pražské kluby - Spartu a Viktorii Žižkov. Ve zbrusu nových, na Spartu značně netradičních tmavomodrých dresech, odkazujících na klubovou kampaň „Sparta fandí slušně“, předvedli svěřenci Michala Bílka střelecký koncert, znamenající dosud nejvyšší sparťanskou výhru v tomto ligovém ročníku. Po přesvědčivé výhře 6:1 tak ztrácí Sparťané na své odvěké rivaly ze Slávie opět pouze dva body a stejně jako v minulém kole budou čekat na slávistické zaváhání. Proti Českým Budějovicím sešívaní bodovali naplno, povede se jim to samé i v pondělní dohrávce v Brně a nebo se jejich náskok o něco ztenčí?

Po prosluněném, příjemném jarním dnu naservírovala Sparta svým divákům v nedělním podvečeru atraktivní podívanou, okořeněnou šesti góly v síti soupeře, který Letenským jejich cestu za dalšími třemi jarními body příliš nestížil a naopak působil po většinu zápasu spíše v roli přihlížejícího pohledným kombinacím domácích. A 7028 diváků, kteří si našli cestu přímo do ochozů Axa Areny, se rozhodně nenudilo.

Trenérské duo Michal Bílek - Horst Siegl, překřtěné při halovém turnaji šampionů komentátorem na Horsta Bílka, už sice mohlo v tomto zápase počítat s uzdraveným kanonýrem Liborem Doškem, přesto na hřiště vyběhla od první minuty totožná jedenáctka, která se úspěšně představila minulé kolo ve Zlíně. Zato trenér hostí Stanislav Griga udělal jednu změnu a místo brazilce Tingy dostal důvěru Jan Novotný. Ani on však nezměnil nic na tom, že Žižkov tentokrát nebyl, na rozdíl od již vzpomínaného halového turnaje, kde Spartě uzmul ve finále prvenství, konkurenceschopným protivníkem. Dalo by se říct, že mu to Sparta vrátila i s úroky. A začala na tom pracovat již od samého úvodu.

Hned od první minuty se totiž Sparťané tlačili do útoku a co je důležité, také si vytvářeli střelecké příležitosti, z nichž některé vyloženě volaly po gólech. Jako první prověřil gólmana Bartalského nedlouho po úvodním hvizdu Miroslav Matušovič, ale ani on, ani jeho kolegové Kulič a Slepička míč za záda žižkovského brankáře nedostali. Zvláště při šanci Marka Kuliče, kdy se mu k nohám snesl nadýchaný Horváthův centr, už už vystřelily ruce nad hlavu nejednomu sparťanskému fanouškovi. Zatím předčasně, poprvé se trefil v 21. minutě zápasu agilní Matušovič, který využil pěkné přihrávky Slepičky, dostal se před nedůsledné obránce a tváří v tvář překonal Bartalského. Nebylo to poprvé, kdy žižkovská obrana svému brankáři příliš nepomohla. A ani naposledy. Další branku přidal za čtrnáct minut mladík Vacek, kterému do samostatného úniku přihrál opět Slepička, jenž si na své konto připsal již druhou gólovou asistenci a potvrdil, že může být pro Spartu na hrotu jejího útoku velmi platným hráčem. Do kabin se tedy šlo za stavu 2:0 pro domácí tým a bylo jasné, že jestli chce Viktoria Žižkov ještě zdramatizovat utkání, musí daleko více přidat na pohybu a důrazu.

Ve druhém poločase se však nic takového nekonalo. Sparta dále kontrolovala průběh zápasu, vytvářela si šance a přidávala další góly. V 50. minutě poslal balon po odraženém centru do brány hostí Miroslav Slepička, který se nemýlil ani v 73. minutě, kdy střelou z úrovně penalty dovršil akci, u jejíhož zrodu stála chytrá patička špílmachra Pavla Horvátha. Slepička má tak na svém střeleckém kontě tuto sezonu už osm zásahů a dotáhl se na nejlepšího sparťanského střelce Libora Doška. Pátý gól přidal střídající Daniel Kolář, skórující „angličanem“, tedy střelou, která se do sítě odrazila od pravé tyče Bartalského brány. Žižkov sice již v té době mírně přidal na pohybu, ale třetí a čtvrtá branka by patrně srazila do kolen i lepší celky. Alespoň lehký náznak možných lepších zítřků, ve které nyní na Žižkově nepochybně doufají, znamenalo snížení na 5:1. Střelcem čestného gólu se stal v 84. minutě Radek Bukač, který využil patrně nižší koncentrovanosti v řadách sparťanské obrany, jejímž důkazem mohou být i nepříliš jisté zásahy gólmana Grigara během již rozhodnutého stavu ve druhé půli.

Avšak tentokrát skutečně nešlo na Letné o zcela tradiční představení, což však nezapříčinila pouze zvolená sada dresů domácích. Sparťané se hlavně vyhnuli drobnému nešvaru, který se stal již u řady fanoušků terčem kritiky - tentokrát však navzdory jednoznačnému vývoji nesložili hráči obhájce titulu předčasně zbraně, byli i nadále při chuti, hráli aktivně do poslední minuty a své snažení korunovali v nastaveném čase šestým zásahem, o nějž se postaral při standartní situaci hlavičkující Jiří Kladrubský.

Když rozhodčí Matějek, oceněný delagátem utkání solidní známkou 8, naposledy zafoukal do své píšťalky, svítil na světelné tabuli v rohu Axa Areny stav 6:1. Jednoznačné, zasloužené, pro sparťanského fanouška jistě velmi potěšující vítězství. Přináší ale s sebu i řadu otázek. Bude Sparta obdobným způsobem dominovat na hřišti i v dalších zápasech? V úvodu jara vykazuje zatím solidní formu, není však jisté, co by s týmem udělal případný neúspěch. Další utkání čeká Spartu 3. března v Olomouci, opět před kamerami České televize. Viktorka se naopak změní v hostitele a přivítá na své půdě jiný pražský klub, Bohemians 1905.

Ohlasy trenérů

S přístupem svých svěřenců k zápasu byl samozřejmě nespokojen Stanislav Griga, který již ve své trenérské kariéře okusil, co je to stát na střídačske letenského celku. Návrat do důvěrně známých míst mu ale nyní výrazně zhořkl. O průběhu zápasu měl své představy, čekal počáteční nápor domácích a své svěřence na něj chtěl připravit, ale následný odevzdaný výkon ho mrzí o to víc.

Michal Bílek naopak mohl rozdávat spokojenost a i on byl rád, že hráči za stavu 2:0 pouze neudržovali vedení, ale stále hráli aktivní fotbal, který přinášel další góly. Jedním z řady potěšujících faktů je forma Miroslava Slepičky, kterého Bílek označil za tahouna týmu, který však ještě čeká dlouhá a náročná cesta za vysněným cílem - obhajobou mistrovského titulu.

AC Sparta Praha - FK Viktoria Žižkov 6:1 (2:0)

Branky: 21.min. Matušovič, 36. Vacek, 50. Slepička, 73. Slepička, 75. Kolář, 84. Bukač, 90. Kladrubský

Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Ondo

ŽK: Zengue, Kropík, Šťastný
Diváci: 7028

Sparta: Grigar - Voříšek, Řepka, Sivok, Kadlec - Kulič, Hušek, Horváth(81. Kladrubský), Vacek(60. Kolář), Matušovič(65. Jeslínek) - Slepička
Žižkov: Bartalský - Labant, Kropík, Novotný, Kučera(53. Šťastný) - Kušnír, Procházka, Stracený(46. Da Silva), Zengue - Kalod(72. Bukač), Švancara