Zpět na » Synot liga » Tři podzimní minely rozhodčích

Synot liga - Tři podzimní minely rozhodčích

Tři podzimní minely rozhodčích © -

3

01.01. - Fotbaloví rozhodčí v 1. lize neprožili zrovna klidný podzim a mohou za to jejich tři fatální přehmaty. Nebýt těchto zavání, o prvoligových sudích by se určitě hovořilo trochu jinak.

A chybělo málo a mohli jsme hovořit o čtyřech prohřešcích. Oldřich Racek totiž v pátém kole nastoupil do druhé půle zápasu Sparta - Olomouc bez žluté karty. Tu měl naštěstí 4. rozhodčí Jaroslav Moudrý, a také mu ji v 57. minutě předal. Racek jí pak udělil olomouckému Hubníkovi.

Tři fatální přehmaty sudích na podzim:

11. kolo: Ostrava - Mladá Boleslav
hlavní rozhodčí: Jaroslav Jára, asistenti: Antonín Kordula a Ondřej Pelikán, čtvrtý rozhodčí: Michal Paták, delegát svazu: Zdeněk Rumplík

V prvním poločase sudí Jára přehlédl ruce ve vápnech obou týmů. Nejprve v tom hostujícím, to však měl boleslavský obránce ruku u těla a penalta se tedy pískat nemusela. Po té ale před koncem první půle střílel Matějovský a míč zasáhl prokazatelně ruku bránícího hráče domácích, střela změnila směr a tady se penalta jednoznačně pískat měla. Vše vyvrcholilo ve druhém poločase, kdy Jaroslav Jára vyloučil Sedláčka, který měl na svém kontě pouze jednu žlutou kartu. V samotném utkání chybovali i oba asistenti i čtvrtý rozhodčí.

Ondřej Pelikán nejprve zastavil akci hostů, televizní záběr však prokázal, že samotná ofsajdová situace byla velmi těsná a spíše nebyla. Antonín Kordula pak pustil akci, po níž padl vyrovnávající gól na 3:3. Boleslavský Vaněček dal gól, přitom u druhé tyče stál ostravský hráč s nohou nataženou (možná tak byl podle pravidel blíže k brance, ale pravděpodobně ne). Kdyby ofsajd odmával, nikdo by nemohl říci ani popel, takhle vlastně nikdo na 100% neví, jak to vlastně mělo být posouzeno správně.

Selhal i čtvrtý sudí Michal Paták, který se s Járou nedohodl na zapsání karty z prvního poločasu. Jaroslav Jára jí připsal Sedláčkovi, správně jí ale měl dostat Voříšek. Sedláček byl pak kvůli tomu nesprávně vyloučen. Po zápasu vzal vše hlavní rozhodčí na sebe.

Hodnocení rozhodčích:
Jaroslav Jára - 4
Antonín Kordula - 4
Ondřej Pelikán - 4
Jára dostat trest na pět zápasů. (do konce podzimu) a Ondřej Pelikán stop na dva zápasy. Po zápase Jára dostal známku pět, komise mu jí pak snížila na čtyři.

13. kolo: Liberec - Most

Hlavní rozhodčí: Radek Kocián, asistenti: Martin Večeřa a Jiří Jiřík, čtvrtý rozhodčí: Jaroslav Bílek, delegát svazu: Václav Chytil

První půlhodina zápasu se odehrála v naprostém klidu. Zápas zlomila 35. minuta, kdy se Toleski po pasu ze strany dostal před Zlámala a dopravil míč do branky. Radek Kocián však v momentu kličky píská do píšťalky v domnění, že jde o ofsajd, ten však podle televizních záznamů nebyl. Kocián prý slyšel pípnutí od asistenta, instinktivně tak pískl a nepodíval se na něj. Hráči však akci naplno dohráli, jako by nepískl.
Celá situace pak po minutách sporů pokračovala míčem rozhodčího. Podle pravidel sice správně, ale kdyby gól uznal, nikdo by se nemohl divit, hráči Mostu měli na gól morální právo. Po míči rozhodčího hráči obou týmů akci normálně naplno dohrávali. Zbývající průběh zápasu se pak nesl v nervózním duchu, což dokumentuje správně nařízená penalta a hlavně tři červené karty.

Radek Kocián - 4
Martin Večeřa - 2
Jiří Jiřík - 4
Radek Kocián dostal trest na šest zápasů a Martin Večeřa na čtyři, oba po odpykání trestu začnou ve druhé lize a v případě dobrých výkonů se mohou do ligy vrátit.

15. kolo: Slavia - Mladá Boleslav
hlavní rozhodčí: Pavel Královec, asistenti: Antonín Kordula a Ladislav Gallo, čtvrtý rozhodčí: Jaroslav Moudrý, delegát svazu: Miroslav Mauer

Zápas ovlivnily dvě hrubice na obě strany. Nejprve v prvním poločase udělil Královec špatně žlutou kartu Hrdličkovi místo Rajnocha. Tato situace se odehrála přímo před střídačkami, tedy i před čtvrtým rozhodčím a pomoci mu mohl i 1. asistent. Královcovi však nepomohl ani jeden. Hrdlička pak před koncem prvního poločasu zbytečně fauloval po druhé a tentokrát jasně na žlutou kartu, byl tak vyloučen a první žlutá karta tak rázem nabrala nový rozměr. V nastaveném čase pak Pavel Královec odpustil hostům jasnou penaltu za stažení Necida. Vyloučit měl ještě Krajčíka za úder loktem.

Pavel Královec - 4
Antonín Kordula - 3
Ladislav Gallo - 4
Pavel Královec dostal trest na šest zápasů.

Delegátská stupnice známek - hlavní rozhodčí: 10 - excelentní, výjimečný výkon, 9 - výborný, 8 - velmi dobrý, 7 - dobrý, 6 - průměrný, 5 - uspokojivý, 4 - neuspokojivý, 3 - špatný, 2 - velmi špatný, 1 - mimořádně špatný
Delegátská stupnice známek - asistent rozhodčího: 5 - výborný, 4 - dobrý, 3 - uspokojivý, 2 - slabý, 1 - velmi slabý.

Ve všech třech případech byla na vině špatná komunikace mezi rozhodčími. Přitom před sezónou se koupil komunikační systém za desetitisíce, který měl mužům v černém právě komunikace značně usnadnit.

Na co je však potřeba poukázat, že fatálně chybovali dva rozhodčí, kteří v tu dobu byli na mezinárodní listině FIFA. Jára už ale předtím oznámil, že na mezinárodním poli skončí. Oba navíc pochází ze západních Čech, kde vládne kontroverzní Roman Berbr.

Nelze však všechny rozhodčí házet do jednoho pytle. Jsou mezi nimi i tací, kteří nezklamali. Například takový Pavel Franěk prokázal dobrou výkonnost, i když v lize působí krátce. Špatně si nevedli třeba ani Jílek a Kovařík.

Do podzimní části zasáhlo celkem patnáct rozhodčích. Nejvíce zápasů odpískal Libor Kovařík, který chyběl pouze v jednom kole. Nejlepšího průměru dosáhl Petr Mikel, ten ale odřídil pouze utkání Liberce s Kladnem, za který dostal osmičku. Další šanci pak už nedostal. Ze zbývajících arbitrů je na tom pak nejlépe Radek Matějek s průměrem 7,21.