Zpět na » Synot liga » Petr Doležal: Rozhodčí jsou lepší než loni

Synot liga - Petr Doležal: Rozhodčí jsou lepší než loni

0

Líbilo se

09.01. - Inženýr Petr Doležal, relativně nový generální ředitel SK Slavie Praha, poskytl FotbalPortalu.cz exkluzivní rozhovor.

Jaký jste měl v mládí vztah ke Slavii?
Poslední rok v žákovském věku jsem za Slavii hrál a od šesti let díky mému otci, který byl jejím fanouškem jsem jí fandil.

Jak vycházíte s trenérem Jarolímem?

S panem Jarolímem vycházím v rámci profesionálního vztahu, tak jak by generální ředitel a trenér měli. Je však třeba říci, že z pohledu trenérových dlouholetých zkušeností se i v mé pozici mohu řadu věcí přiučit.

Prodloužíte, nebo alespoň nabídnete trenérovi Jarolímovi, prodloužení smlouvy?
Otázka dalšího působení trenéra Jarolíma, je tak zásadním tématem, že se jím v nejbližší době bude zabývat představenstvo klubu.

Nabídli jste Standovi Vlčkovi prodloužení smlouvy s tím, že by mohl po skončení hráčské kariéry pracovat i nadále pro Slavii. Co jste tím mysleli konkrétněji?

S hráči, kterým v létě vyprší kontrakt budeme o nových smlouvách jednat až po skončení zimního přestupního období, to platí i pro Standu Vlčka. Standa je pro nás velice důležitý, na podzim byl nejlepším střelcem týmu a i v kabině je velice platný. Po skončení jeho hráčské kariéry bych si ho dovedl představit v nějaké funkci ve sportovním oddělení klubu.

Proč neoslovíte také Pavla Kuku?
Respektujeme, že se Pavel Kuka rozhodl pro pozici sportovního ředitele v agentuře ISM, s tím, že tato agentura zastupuje řadu hráčů Slavie a spolupráce zde probíhá na velmi profesionální úrovni.

Probíhá výstavba stadionu v Edenu dle časového harmonogramu, nebo i díky příznivému počasí je mírně napřed?
Výstavba probíhá dle časového harmonogramu. Je pravdou, že počasí stavbě přeje. Už se velice těším na to, až naši hráči vyběhnou na trávník na novém stadionu.

Dají se využít zkušenosti ze svazu i ve Slavii?

Samozřejmě, že práce na svazu pro mě byla velkou studnicí zkušeností a tyto se snažím ve stávající pozici generálního ředitele využívat.

Na které hráče Slavie leží na stole nabídka?

Momentálně probíhají jednání o možném přestupu Pavla Fořta do francouzského Toulouse FC, jinak žádná konkrétní nabídka není.

Za jakou cenu je Slavia ochotna pustit Kozáčika, Latku, Jarolíma, Ĺ venta, Fořta nebo Vlčka?
Obecně by mělo platit, že nabídka musí být pro klub zajímavá především z ekonomických důvodů, ale je třeba vnímat i sportovní hledisko, tedy případně uvolňovat hráče tak aby byla k dispozici sportovní náhrada ať už z vlastní skvělé mládežnické líhně, či doplnění hráčů z jiných klubů za podmínek ekonomické racionality.

Kolik hráčů ze základu jste ochotni prodat?

Na tuto otázku jsem odpověděl víceméně v předešlé odpovědi. Není to o počtu, ale především o sportovní a ekonomické stabilitě.

Mohl by v případně Gašparik z Mostu nahradit podle Vás Dušana Ĺ venta, nebo by se Slavia podívala po jiném hráči?
Pokud jde o Gašparíka určitě je to jeden z kvalitních levonohých hráčů v české lize a jeho působení ve Slavii bychom si jistě dovedli představit. V danou chvíli jsme však rádi, že Dušan Ĺ vento se stal tak oblíbeným a především kvalitním hráčem našeho týmu a věřím, že ve Slavii ještě nějakou dobu pobude.

(Sám hráč k tomu říká: Já osobně bych chtěl z Mostu odejít raději někam do zahraničí než do Slavie. Ale určitě by mě potěšila taková nabídka.)

Kolik nabízela Slavia Malyasporu v létě za Zdeňka Ĺ enkeříka a jaký byl požadavek klubu?

Nebudeme uvádět kolik jsme za Zdeňka nabízeli, důležité je to, že jsme se prostě s Malyasporem nedohodli.

V několika nejmenovaných sdělovacích prostředcích se mluví o tom, že Slavii tlačí mnohdy ke třem bodům rozhodčí, v jiných se naopak mluví o zařezávání. Jaký je Váš osobní pocit z výkonů rozhodčích v zápasech Slavie?
V této sezoně je můj pocit z výkonu rozhodčích rozhodně mnohem lepší, než v té minulé.

Jste Vy osobně pro zúžení počtu účastníků Gambrinus ligy? Vždyť by se to mohlo udělat i jinak, aby se týmy řekněme silné čtyřky, tj. pražská "S" a Mladá Boleslav s Libercem, utkávali spolu častěji než nyní. Mám na mysli například rozdělení ligy na skupiny Západ a Východ, kde by se během podzimní části hrálo dvoukolově každý s každým a poté by na jaře následovala vyřazovací část - nebo by první 4 kluby skupiny Západ a první 4 kluby skupiny Východ hráli poté dvoukolově každý s každým o ligový titul, zbytek by hrál o udržení se v lize.

Pokud by mělo k jakékoli změně z pohledu struktury soutěže, přimlouval bych se maximálně ke snížení počtu na 14 účastníků. Domnívám se, že čtyři zápasy se stejným soupeřem v jednom roce by po čase ztratily svůj půvab a výjimečnost. Ušetřené termíny by se daly využít k lepší přípravě klubu pro úspěch v evropských pohárech, který je pro český fotbal bytostně důležitý.

Pomohlo by ke zlepšení hry zavedení videorozhodčího, který by však nemusel nutně znamenat zdržení zápasu? Stačilo by se inspirovat ve fotbale systém zvaným Jestřábí oko - každý tým by měl na zápas dvě možnosti, kdy by mohl skrze kapitána požádat o prozkoumání sporné situace. Pokud by to byla vyhodnocena ve prospěch žádajícího týmu, počet šancí by zůstal, pokud by byl v neprospěch žádajících týmu, jedna šance by byla odečtena. Pokud by se totiž něco podobného nezavedlo, hrozilo by přezkoumávání situace pokaždé i když by byla sporné autové vhazování. Pracoval jste na svazu, myslíte si, že by bylo reálné aby něco podobného co jsem právě zmínil bylo jednou odsouhlaseno nadnárodními svazy a poté mohlo být implantováno i do jednotlivých národních lig?

K takovém pravidlu by musela dát především souhlas FIFA a UEFA. Největší kouzlo fotbalu je v tom, že je v tom dobrém slova smyslu konzervativní. Na druhou stranu však vývoj lze sledovat ve všech oblastech lidského počínání a proč v rámci určitého pilotního projektu nevyzkoušet i takovouto novinku.

Jak lze podle Vás přilákat lidi z hospod a z obýváků od televizních obrazovek přímo do ochozů stadionů? Co pro to bude například dělat Slavia na svém vlastním stadionu v Edenu?

Nový stadion v Edenu bude nejmodernější fotbalový stánek v České republice. Diváci tam naleznou veškeré potřebné zázemí na velmi vysoké úrovni. Dalším faktorem je pak kvalita předváděné hry, a úspěch, což jsou vždy dva základní atributy zájmu fanoušků i médií.

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články