Zpět na » Synot liga » Odejdou z ligy poslední hvězdy?

Synot liga - Odejdou z ligy poslední hvězdy?

1

Líbilo se

07.01. - V dřívějších dobách hrálo v české lize několik hráčů se zvučným jménem. Zlákalo je však zahraniční angažmá a v lize zbylo posledních hvězd. Odejdou nyní i tito hráči?

Není tomu tak dlouho, co v lize hráli hráči, jejichž jméno bylo známé i za hranicemi. Ovšem hráči jako Radek Bejbl, Pavel Kuka, Rudolf Skácel, Ĺ tepán Vachoušek, Petr Čech, David Rozehnal nebo Milan Baroš už nějaký ten pátek v lize nejsou. Někteří se vydali za hranice poprvé, jiní podruhé (například Radek Bejbl), jiní ukončili kariéru.

Nyní může nastat další odliv hvězd, hráčů širšího reprezentačního výběru. Marek Čech přestoupil v pátek z Liberce až na Dálný východ do přímořského Vladivostoku, Tomáš Zápotočný pravděpodobně odejde do Itálie, zájem o něho má totiž tamní účastník nejvyšší soutěže.

O Stanislava Vlčka ze Slavie je zájem v bundeslize i v rakouské lize, nabídky na přestup má i kapitán lvíčat Martin Latka, o něhož usiluje například Austria Vídeň. Kapitána letenského celku Tomáše Sivoka chtělo několik klubů, ovšem v jeho případě to dopadne možná tak, že zůstane. Nikoliv však proto, že by chtěl zůstat nebo že by o něho Sparta stála natolik že by ho zařadila mezi neprodejné hráče, ale prostě a jednoduše proto, že se podrobil další operaci a jeho výkonnost je nejistá.

Na jednu stranu musejí české kluby hráče prodávat, neboť jen tak mohou udržet svůj rozpočet na takové míře, že si mohou dovolit platit platy těm hráčům co zůstanou. Mnozí diváci to však nechápou a chtějí vidět v lize více Vlčků, více Hubníků, více Čechů. A když není jejich přání uspokojeno, přestanou na fotbal chodit. Čímž menší či větší měrou přispějí i oni sami k dalším odchodům hráčů.

Jen pro zajímavost: pokud je stadion zaplněn v průměru 5.000 diváky a přitom má kapacitu 20.000 míst a průměrná cena lístku je 80 Kč, za patnáct domácích utkání inkasuje klub na vstupech 6 milionů korun. Pokud by bývalo vyprodáno, inkasoval by o 18 milionů více. Když si vezmeme, že Marek Čech do Vladivostoku přestoupil za 12 milionů, je to pořádná "pálka", o kterou klub přichází ročně na vstupném.

Nehledě k tomu, že pokud chodí na stadion více diváků, nachází se na stadionu více potencionálních zákazníků čehož jsou si dobře lidé pohybující se v marketingu vědomí a proto klub poté inkasuje další peníze navíc od reklamních inzerentů a možná i o sponzorů.

Pravda, ne všechny stadiony mají kapacitu 20.000 míst, jenže ale ani všude nechodí oněch 5.000 diváků a ne všude stojí lístek 80 Kč. Byl to jen ukázkový příklad toho, o kolik klub může i přijít. Konkrétně třeba Liberec přišel během loňské mistrovské sezony o cca 7-8 mil Kč, které teoreticky mohl získat při vyprodaných zápasech.

Ovšem i tímto ukázkovým příkladem se dostáváme pomalu k tomu, že pokud nechodí lidé na fotbal, není v ekonomických silách jednotlivých klubů hráče udržet. Ovšem co je mnohdy horší, než hráče v týmu udržet, je přivést nové hráče kteří by je dokázali nahradit. Hráče jako Koller, Nedvěd a další do české ligy peníze určitě nezlákají, ovšem do české ligy se nedaří přivést v hojné míře ani hvězdy ze Slovenska a dalších méně vyspělých lig než je ta česká.

Jedním z mála východisek je proto nasazování dorostenců do A týmů. Zdárným příkladem je pražská Slavie, kde za poslední tři sezony hráči Ĺ vec, Suchý, Janda či nyní Necid prokázali, že i toto lze být schůdnou cestou. Ovšem oni do zahraničí odcházejí i mladí hráči, bez ligové zkušenosti. Ĺ těch, Pekhart a další a další. Česká liga tak nejen přichází o současné hvězdy, ale i o ty, kteří by jednou tyto hvězdy měli nahradit.

Navíc mladí hráči musí od někoho čerpat zkušenosti, na mladé hráče také nechodí diváci zvědaví na slavná hráčská jména, proto vedle mladých hráčů pořád musí zůstat i nějací zkušení hráči, pokud možno i se zkušenostmi z reprezentace nebo evropských pohárů.

Proto je dobře, že Tomáš Sivok neodejde. Že do české ligy se vrátil jeho jmenovec Řepka, i když jeho nefotbalové výkony nejsou učebnicovým příkladem postoje fotbalisty k okolí - ať již diváků, protihráčům nebo rozhodčím. Proto bude dobře, pokud Vlček alespoň zatím zůstane.

Ale hráči jako Tomáš Zápotočný nebo Hubník velmi pravděpodobně odejdou. V léťě je bude v případě úspěchu lvíčat na mistrovství následovat Martin Latka. A následovat budou i další. České týmy totiž jsou závislé na prodeji hráčů...

Lukáš Vojtěch / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články