Zpět na » Synot liga » Souhrn 19. kola Gambrinus ligy

Synot liga - Souhrn 19. kola Gambrinus ligy

0

20.03. - I po dalším kole české nejvyšší soutěže se na čele tabulky nic nezměnilo - vede Slavia těsně následovaná Spartou, menší odstup už mají Liberec i Mladá Boleslav. Do čela kanonýrské soutěže se vyhoupl David Střihavka z ostravského Baníku.

Asi nejvíce očekávaným duelem tohoto kola byl souboj zachraňující se Příbrami s pražskou Spartou, a to zejména kvůli hostům, kteří měli po výbuchu s Jabloncem co napravovat. Oba týmy se potkaly ještě před startem jarní soutěže v Poháru ČMFS a Sparta tehdy zvítězila 2:1. I sobotní utkání mělo velmi podobný průběh. První ligový gól v sezóně zaznamenal Marek Kulič, další přidal po krásné akci Ĺ imák a Sparta poměrně přesvědčivě zvítězila 2:0, což ji alespoň do pondělka posunulo na první příčku tabulky.

Tam se chtěla vrátit Slavia, kterou čekalo na Strahově Brno. Hostující trenér Mazura postavil do základní sestavy energické mladíky Vránu, Oklešťka, Střeštíka, Mazucha, Holka, Bestu či Kuncla a všichni se mu odvděčili velmi solidním výkonem. Tomáš Okleštěk jej navíc okořenil svojí první ligovou trefou. Velice sympatický výkon a vedení 1:0 však hosté neudrželi. Téměř bezkrevnou Slavii probudil až dvanáct minut před koncem střídající Brazilec Fernando Costa a diváci mohli sledovat, jak si užívá oslavy prvního gólu v sešívaném dresu s krajanem Gauchem. Za několik minut dorazil Brno Matej Krajčík, který důsledně sledoval odražený míč a vítězným gólem poslal Slávisty zpět do čela tabulky. Brno podalo letos asi nejlepší výkon na hřišti soupeře, na body to však nestačilo. Utkání se příliš nevydařilo brankáři Lejsalovi, který několikrát chyboval.

Další ostře sledovaný duel se odehrál na stadionu U Nisy, kde Liberec hostil Olomouc a záhy vedl po gólu Ivana Hodúra. Podobně jako Brno na Slavii ani Olomouc neskládala zbraně a snažila se aktivní hrou o vyrovnání. To sice přišlo, ale branka Michala Hubníka nebyla pro ofsajd uznána. Situaci navíc zkomplikovala ruka libereckého Košťála. Impulzivní kouč hostů Vlastimil Petržela se kvůli pozápasové kritice rozhodčích postaví před disciplinární komisi. Liberec nakonec dotáhl utkání do vítězného konce, když mu druhý gól zajistil důrazný Jan Blažek a za hosty už pouze snížil, s přispěním kluzkého terénu, Vojtěch Ĺ těpán. Loňský mistr odčinil porážku se Slavíí, naopak Sigma zůstává na jaře stále bez bodů.

Za největší překvapení kola se s jistotou dá označit vítězství plzeňské Viktorie na půdě favorizovaných Teplic. První půle sice ničemu podobnému nenasvědčovala, hostující obrana místy pod náporem domácích hořela jako papír a Teplice po zásluze vedly po půli 1:0 brankou Petra Lukáše. Důrazná promluva v kabině Plzně však byla základem obratu v utkání. Nejkrásnějším gólem kola zřejmě vyrovnal David Limberský, který si na prsou zpracoval odražený míč a z 25 metrů jej nechytatelně poslal do šibenice. Zaraženým domácím zasadil rozhodující ránu zkušený obránce Martin Muller a zajistil tak, že oba týmy se srovnaly na 25 bodech.

Z Davida Střihavky se stává v posledních utkáních velmi cenný žolík. Trenér Baníku Karel Večeřa jej posílá na hřiště až v průběhu utkání a bývalý Sparťan dal v prvních dvou jarních kolech vždy gól. Ten proti Slovácku byl navíc vítězný a v pořadí devátý v sezóně, čímž se Střihavka osamostanil na čele tabulky střelců. Nejmenší návštěva kola přišla ve Zlíně a viděla pouze bezgólovou remízu s nováčkem z Kladna. Ta se zrodila i v utkání Českých Budějovic s Mostem. Na vítěznou vlnu se vrátil další ze spolufavoritů na titul z Mladé Boleslavi v utkání proti Jablonci. Zelenobílí nedokázali zopakovat výborný výkon z Letné a v první půli inkasovali z kopačky ligového novice Dittricha, po poločase pojistil vedení opět výborně hrající bek Jan Rajnoch.