Zpět na » Synot liga » Hibernian vítězem CIS Cupu!

Synot liga - Hibernian vítězem CIS Cupu!

0

18.03. -

Hibernian po 16 letech vyhrál nějakou z prestižních skotských trofejí, když na národním stadionu v Hampden Parku doslova zničil Kilmarnock 5-1. Hibs tak mohou slavit zasloužený zisk ligového poháru, známého jako CIS Cup.

Na vyprodaném Hampden Parku (52 000 míst) sledovalo skoro 30 000 fanoušků Hibernianu exhibici svých hrdinů. Manager edinburghského klubu John Collins poslal do hry trochu překvapivě dvojici Ivan Sproule a Lewis Stevenson, který se stal následně hráčem zápasu. Jim Jefferies, manager Kilmarnocku, dal přednost brankáři Alanu Combovi a obránci Simonu Fordovi přes Smithem a Grantem.

Po celé utkání se hrál nádherný fotbal se spoustou šancí na obou stranách. Tu první měl Kilmarnock, když hlavu Stevena Naismithe vytlačil nad břevno mladý brankář Andrew McNeil. Na druhé straně předvedl pohotový zákrok Combe, který vyrazil pokus Stevensona z 10 metrů. V další šanci se objevil znovu Naismith, který vyhrál vzdušný souboj s brankářem McNeilem, avšak jeho pokus minul bránu. O pár minut později se objevil mladý hrot v další nadějné situaci, ale z 15 metrů přestřelil.

A tak poprvé uděřili hráči Hibernianu, konkrétně obránce Rob Jones. Kapitán týmu tvrdou hlavičkou zužitkoval centr levého beka Davida Murphyho a se spoluhráči se mohl radovat z úvodní branky. V zálětí mohl zvýšit náskok Benjelloun, jeho pokus hlavou však zneškodnil Combe. Na druhé straně mohl vyrovnat Frazer Wright, jeho přízemní pokus přes několik hráčů pohotově vyrazil McNeil. Když pak Fletcher nastřelil jen spoluhráče Sproula, skončíl poločas jednobrankovým náskokem Hibs.

Neobyčejně začala druhá půle, když na hřišti bylo jen devět hráčů Hibernianu, jelikož Jones a Murphy se zapomněli v útrobách stadionu. Chvíli po začátku poločasu přišel zlomový okamžik, kdy se zranil klíčový hráč Kilmarnocku Peter Leven a musel jej nahradit Gary Wales. O tři minuty později zvýšil náskok zatočenou střelou z 15 metrů Benjelloun. Po chvíli si Fletcher vyměnil několikrát míč s Brownem a Benjellounem a jeho pokus skončil v pravém rohu branky Kilmarnocku.

V 77. minutě vstřelil branku Kilmarnocku obránce Greer, když poslal do brány centr od Garyho Locka. Do konce utkání však na druhé straně trefili znovu Benjelloun a Fletcher a tím uzavřeli výsledek na pro kilmarnock hrozívé 5-1 pro Hibs. Krásné finále tak bylo ukončeno slavnostním předáním trofeje ligového poháru do rukou klubu z Edinburghu. Pro Hibernian to však nemusí být posledním úspěchem v této sezoně, stále je v semifinále SFA Cupu a s Hearts bojuje o čtvrtou příčku zajišťující účast v Poháru UEFA.

Branky: Jones (28), Benjelloun (59, 85), Fletcher (66, 87) - Greer (77)

Hibernian: McNeil, Whittaker (Martis 90), Hogg (McCann 90), Jones, Murphy, Sproule (Zemmama 79), Scott Brown, Beuzelin, Stevenson, Benjelloun, Fletcher.
Kilmarnock: Combe, Frazer Wright, Greer, Ford, Hay, Di Giacomo (Locke 76), Johnston, Fowler, Leven (Wales 57), Nish, Naismith.

Návštěva: 52 000

Rozhodčí: D. McDonald