Zpět na » Synot liga » Sparta hraje na půl plynu, doma to stačí, v Evropě má problém

Synot liga - Sparta hraje na půl plynu, doma to stačí, v Evropě má problém

Sparta hraje na půl plynu, doma to stačí, v Evropě má problém © sparta.cz - Fotbalisté Sparty Praha

0

Líbilo se

11.08. - NEPŘEHLÉDNĚTE V prvním utkání porazili Levadii Tallinn 7:0, následně vyhráli 3:0 v Supepoháru nad Plzní. Po úvodních dvou zápasech se zdálo, že Spartu v této sezóně nikdo neohrozí a Letenští budou mít umetenou cestu k obhajobě. Z jakých příčin se rudý motor náhle zadřel?

1:2, 0:0, 0:1, 0:0 - tak z pohledu Lavičkových svěřenců vypadají výsledky prvních poločasů ve čtyřech z posledních pěti zápasů Sparty. A nutno dodat, že nebýt přehmatů sudího Zelinky v úvodním utkání SYNOT ligy s Bohemians, možná by na konto přibyla ještě jedna remíza, případně porážka.

Letenští přestali zvládat prvních pětačtyřicet minut zápasu. V těch druhých už to většinou je ta stará sparťanská jízda z minulého ročníku. Svádět vše na podcenění soupeřů a laxní přístup, jenž se změní, až když opravdu teče do bot, by bylo jednoduché.

Ačkoli i jistý pocit nadřazenosti a neohroženosti, který dokládají nabubřelé výroky některých hráčů loňského mistra, hraje svoji roli, problémy Sparty nalezneme i jinde. Pojďme se tedy podívat na věc podrobněji.

Vezměme to třeba po řadách. Jak se sluší a patří začneme u brankáře. Tady je jeden z hlavních kamenů úrazu. Výtek můžeme mít k Tomáši Vaclíkovi mnoho, jenže pokud srovnáme špatné výkopy s nejistotou Davida Bičíka, minisouboj dvou strážců grálu vyhrává ten, který už pár měsíců chytá ve Švýcarsku.

Ke změně došlo také v obraně, i když tak trochu z donucení. Zatímco Pavel Kadeřábek předvádí na pravém kraji vcelku slušné výkony, jeho protějšek Costa hraje na startu sezóny fotbal jak z Fotbalové národní ligy. Stoperská dvojice by možná byla kvalitní, avšak musela by se sehrát. Když jednou chybí ten a pak zas tamten, nadělá to více škody než užitku.

Škodu nadělal v zápase s Malmö i Vácha, jenž si svoji práci sice s přehledem odvede v lize české, v soutěži šampionů už ale nestíhá. A tak je z toho tu gól soupeře, tu žlutá karta a vše to vyvrcholí zbytečným vyloučením. Z formy jsou i opory z jara Hušbauer a Dočkal. Když připočteme po zranění vracejícího se Krejčího, dojdeme k závěru, že dobře funguje snad jen útok. A to je na kýžený úspěch doma i v Evropě zoufale málo.

Příbram - Sparta 0:1

Zatím to ale na tuzemské scéně stačí. Spolu se Slavií je Sparta jediným celkem, který neztratil ani bod. Namále ale měla už ve třetím kole na půdě Příbrami, kde si jí paradoxně daří. Tentokráte to byl ale urputný boj, jenž rozhodl v 71. minutě Lafata. Daniel Křetínský by měl vynaložit pár svých milionů na to, aby tomuhle fotbalovému myslivci postavil na Letné sochu. Místo po Stalinově pomníku stále zeje prázdnotou.

Jihlava - Bohemians 1905 1:2

Klokan si doskákal pro první tři body až na Vysočinu. V nadupané tabulce na začátku soutěže to stačí na deváté místo. První výhra mohla být přivedena na svět za podstatně klidnějších okolností. Stačilo by, aby personál jihlavské porodnice v podobě rozhodčích uznal regulérní branku Bratanoviće. Naštěstí pro hosty se ale v samotném závěru trefil Cseh.

Baník - Teplice 1:1

Ostravští hooligans se zase předvedli. Teda alespoň podle komentátora stanice Slovak Sport, která zápas vysílala. Nebo se o to přinejmenším snažila. Oba góly ale viděly jen necelé čtyři tisíce fandů na Bazalech, jelikož valnou většinu první půle přenos nešel. Jako viníci byli označeni bojkotující fanoušci, kteří se vydali na protestní průvod kolem stadionu. Jestli to tak skutečně bylo, ví asi jen Bůh a odpovědný technik v přenosovém voze.

Dukla - Brno 1:1

Druhá remíza, první inkasovaný gól. Defenzivní bilanci Dukly pokazila ve třetím kole brněnská Zbrojovka. Přesto ale Kozlův tým s pěti získanými body stále drží pohárovou pozici. V případě celku z Julisky však počkejme na tradičně problematickou jarní část soutěže.

Jablonec - Slovácko 1:1

Jsem zvědavý, jak dlouho ještě na severu Čech zůstane pojem Galacticos. Tipuji, že moc dlouho ne, stejně jako nadšení Velkého Čápa pro zvučná jména. Remíza 1:1, která se tento týden usídlila v mnoha českých a moravských krajích, totiž rozhodně není nic, čím by se mělo Šihlavého mužstvo chlubit. Útok na přední příčky i vyšší návštěvnost tak nejspíše čeká další odklad.

Hradec Králové - Mladá Boleslav 0:0

Jediná bezbranková remíza se zrodila v Hradci, kde si na tento výsledek už pomalu začínají obstarávat patent. V prvním kole tu nepadl gól, ve třetím také ne, a jestli se ho fanoušci dočkají v kole pátém, kdy sem přijde Slovácko, zůstává nejisté.

České Budějovice - Plzeň 0:4

Gólů si naopak užili na půdě druhého nováčka. České Budějovice jako by proti Plzni ani nenastoupily. Než stihli zjistit, kde leží soupeřovo vápno, už prohrávali 1:0. A do konce utkání dostali další tři branky. Náhlé zlepšení Viktorie pak přisuzujme přetlaku v kabině. Však ona taková ztráta zaměstnání není nic příjemného ani pro prvoligového fotbalistu. A že zrovna v Plzni se po pohárovém fiasku jedno velké propouštění zřejmě chystá.

Slavia - Liberec 4:1

Beránka vlku se zachtělo. A se zlou se potázal. Ačkoli označit Slovan za krvelačného vlka jdoucího nekompromisně po své kořisti by chtělo pořádně velkou dávku psychotropních látek. Liberec si sice občas díky nepozornosti sešívaných kousl, ale velkou paseku v Edenu nenadělal. Když pak v závěru odešla zároveň herní i psychická stránka, přidal Škoda dva góly a posunul Slavii do čela tabulky.

Kam dál?

Adam Kotrbatý / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články