Zpět na » Synot liga » Sparta je mistrem!

Synot liga - Sparta je mistrem!

0

28.05. - Dvě trefy Marka Kuliče, dvě trefy Libora Doška a jedna trefa Karlo Kisela znamenaly, že Sparta v zápase proti Mostu vybojovala mistrovský titul.

V posledním kole se utkala s remízovým králem z Mostu, se kterým na podzim remizovala na severu Čech 1:1, ovšem dnes se s ním nepárala a od prvních minut hrála výborný fotbal před výbornou diváckou atmosférou a zaslouženě vyhrála.

Ovšem o tom, zda je tento titul zasloužený, se dá přinejmenším vážně pochybovat. Sparta získala totiž dohromady pouze 62 bodů, které v dřívějších sezonách většinou na titul nestačily. V sezoně 1994/95 kdy se poprvé hrálo tříbodovým systémem by Sparta díky 62 bodům skončila až na třetím místě, v dalších sezonách až na druhém místě. Poprvé až v sezoně 1998/99 by zisk 62 bodů znamenal také ligový titul jako znamená letos, v další sezoně by to bylo opět ale až třetí místo. V sezoně 2000/01 opět druhé místo, o sezonu později dokonce až příčku čtvrtou. V dalších sezonách by 62 bodů znamenalo znovu jen druhé místo.

Jak je tedy vidět, za celou historii tříbodového bodování v české lize zaručil pouze jednou zisk méně než 62 bodů mistrovský titul, v jedné sezóně by nestačilo ani na třetí místo!

Ovšem ostatní týmy si za to mohou samy. V letošním ročníku se na první příčce vystřídali Liberec, Boleslav, Slavie a právě Sparta. Přitom od prvního jarního kola měla nejlepší pozici Slavie, která nahrála dokonce na Spartu až čtyřbodový náskok. Ovšem poté přišel herní šestizápasový výpadek a musí se tak nakonec spokojit až se třetí příčkou, za což může děkovat jen štěstěně. Liberec, který měl ještě během tohoto kola jako jediný Spartu z první příčky shodou okolností sesadit skončil v konečné tabulce díky shodě bodů se Slavií a Boleslaví a propočtů přes minitabulku až na čtvrté příčce.

Sparta během sezony sice nehrála nejpohlednější fotbal, ovšem jako jediná se vyvarovala dlouhodobějších výpadků a právě to dělá velké týmy velkýmy týmy. V letošní sezoně se nevyskytly žádné velké chyby rozhodčích a Sparta tak snad dokázala fanouškům ostatních klubů, že k zisku titulu nepotřebuje žádné zákulisní praktiky. S ligovou sezonou se poté rozloučila stylově: přejetím remízového krále sezony 5:0 a dohráním zápasu v exhibičním tempu.