Zpět na » Synot liga » Souhrn 27. kola GL: Sparta navzdory porážce slaví titul, Plzeň v Jablonci jen remizovala

Synot liga - Souhrn 27. kola GL: Sparta navzdory porážce slaví titul, Plzeň v Jablonci jen remizovala

Souhrn 27. kola GL: Sparta navzdory porážce slaví titul, Plzeň v Jablonci jen remizovala © sparta.cz - Sparta po čtyřech letech získala mistrovský titul

1

05.05. - REVIEW Fotbalisté pražské Sparty mohou definitivně oslavit zisk mistrovského titulu, a to navzdory porážce 1:3 v Teplicích. Plzeň totiž jen remizovala s Jabloncem a devítibodový náskok Letenských už kvůli horším vzájemným zápasům nemůže stáhnout. Nový rozměr dostala i bitva o pohárovou Evropu. K účasti v předkole Evropské ligy totiž nově stačí i čtvrté místo, na které se po zaváhání Liberce dostal právě přemožitel nového mistra.

SK Sigma OlomoucOlomouc 2:3 (2:1) OstravaFC Baník Ostrava

Branky: 14. Varadi, 18. Navrátil - 45+2. Kaša, 47. Štěpán, 90+3. de Azevedo

SK Sigma Olomouc: Zlámal - Vidlička, Dreksa, Svozil, Javůrek - Navrátil (63. Falta), Šindelář, Pospíšil, Schulmeister (80. Rolinc) - Varadi, Depetris (69. Chorý).

FC Baník Ostrava: Pavlenka (17. Šrom) - Vengřinek (22. Sukup), Frydrych, Baránek, Kaša - Štěpán, Greguš, Svěrkoš, Lindpere (37. Šichor), de Azevedo - Narh.

Téměř prázdné tribuny sledovaly poslední zápas 27. kola mezi Sigmou Olomouc a Baníkem Ostrava. Fanoušci obou týmů se rozhodli záchranářský duel na protest proti opatřením FAČR bojkotovat a zůstali za branami stadionu. Přišli tak například o střelu Depetrise z úvodní minuty, s níž si poradil brankář Pavlenka.

Více je ale mohlo mrzet následující dění. Ve dvanácté minutě trefil Narh nůžkami tyč, čehož o chvíli později mohl litovat. Po chybě ostravské obrany střílel Schulmeister, jeho pokus sice Pavlenka zlikvidoval, avšak podklouzl, míč mu z rukou vypadl a dorážející Varadi otevřel skóre. Gólmana Baníku navíc zasáhl vracející se Vengřinek, a ten tak musel být odvezen s otřesem mozku do nemocnice.

Místo něj se do branky postavil ligou zcela neposkvrněný Vojtěch Šrom. Mladý brankář si na míč sáhl, až když ho lovil z vlastní sítě. V 18. minutě na 2:0 zvyšoval Navrátil. Hosty tak postihla malá tragédie. Tu umocnila další dvě zranění a po pětatřiceti minutách tak vyčerpali všechny možnosti vystřídat.

Místo pokračování kolapsu se ale Baník vzchopil. Ustál ještě jednu šanci Pospíšila, který trefil tyč, a v nastavení vstřelil kontaktní gól Kaša. Krátce po návratu z kabin nastřelil hostující Šichor břevno, balón se odrazil k de Azevedovi, po jehož centru hlavou vyrovnal Štěpán.

Olomouc ve druhé půli herně odešla, a tak si několikrát musela zhluboka oddechnout. Třeba v 58. minutě, když Kaša naservíroval míč před bránu Gregušovi, který ale z osmi metrů přestřelil. Těsně před koncem byl v podobné pozici Štěpán, avšak k ohrožení Zlámalovy svatyně ani nedošlo.

Pro Sigmu se stalo osudné až druhé nastavení. Nejprve v něm mohla udeřit ona. Chorý z hranice vápna ovšem mířil vedle. V poslední nastavené minutě vyrazili ostravští do brejku. Chvíli se zdálo, že nadějnou příležitost zahodí, jenže de Azevedo si navedl míč směrem na střed a přesnou střelou rozhodl o vítězství Baníku 3:2.

FK Baumit JablonecJablonec 2:2 (1:1) PlzeňFC Viktoria Plzeň

Branky: 27. Kopic, 87. Kopic - 35. Tecl, 88. Hrošovský

FK Baumit Jablonec: Špit - Fantiš, Kysela, Beneš, Novák - Kopic, Kubista, Loučka, Jablonský (74. Hubník) - Čížek, Doležal (87. Třešňák).

FC Viktoria Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Petržela (46. Hrošovský), Horváth, Ďuriš (81. Končal), Hořava, Kovařík - Tecl (64. Wágner).

V komorní atmosféře jablonecké Chance arény chtěla Plzeň minimálně o další týden odložit sparťanské oslavy. K tomu potřebovala vyhrát, jenže začátek se jí vůbec nepovedl. Necelou půlhodinu si nebyla schopná vytvořit větší šanci, a tak ve 27. minutě udeřili domácí. Kopic podnikl sólový výpad z vlastní poloviny a technickou střelou z dvaceti metrů propálil brankáře Kozáčika.

Až poté se Viktoria probrala a šest minut po inkasované brance dokázala vyrovnat. Horváthův krásný centr našel Ďuriše, jenž sice hlavou zasáhl pouze tyč, avšak od té se míč dostal k dorážejícímu Teclovi, který tváří v tvář prázdné brance nezaváhal.

Další dvě příležitosti už přišly vniveč. Jablonského vychytal Kozáčik a Petržela na rozdíl od svého týmového kolegy odkrytou Špitovu svatyni z dálky netrefil.

Plzeň chtěla zápas vyhrát a možná by se jí to i povedlo, kdyby dokázala své příležitosti využívat. V 64. minutě to byl Tecl, jehož střelu vyrazil Špit pouze k Hořavovi, avšak ten z deseti metrů balón do sítě neposlal.

A když se po Horváthově ladném obloučku neprosadil ani Wagner, trefili se opět hráči v zeleném. Hubníkův centr sklepl špičkou kopačky do sítě Kopic. Připsal si tak druhý přesný zásah dnešního večera. Jenže stejně jako po tom prvním mělo vedení Jablonce životnost zestárlé jepice.

Spolupráci střídajících Končala s Hrošovským využil druhý jmenovaný, jenž po dvou minutách srovnal skóre na 2:2. Obrat už se ale nekonal a Plzeň si ze severu Čech odveze jeden jediný bod. Ten tak definitivně potvrdil sparťanský titul.

FK TepliceTeplice 3:1 (3:1) SpartaAC Sparta Praha

Branky: 8. Litsingi, 34. Nivaldo, 40. Jablonský, 45+6. Hušbauer

FK Teplice: Grigar - Vondrášek, Jablonský, Matula, Krob - Klimpl, Nivaldo, Ljevakovič, Vachoušek, Litsingi - Jindráček (84. Ramos).

AC Sparta Praha: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš (60. Přikryl) - Dočkal, Hušbauer (83. Schick), Vácha, Vacek (60. Bednář), Krejčí - Lafata.

Sparta přijela do Teplic domácím zatopit a definitivně ukořistit titul ligového šampiona. Místo toho ale naopak jí zatápěli vlastní fanoušci. Hned v úvodních minutách začali na trávník házet pyrotechniku a sudí Královec se rozhodl utkání přerušit.

Hostujícímu kotli šel domluvit kapitán Lafata, ale příliš vřelé odezvy se nedočkal. I přesto však zápas pokračoval. Sparťané by možná raději ještě chvíli počkali, protože v 8. minutě po souhře Nivalda s Litsingim poprvé inkasovali.

Hrálo se ještě dalších pět minut. Pak se opět ozval rudý sektor s hanlivým pokřikem vůči Miroslavu Peltovi a způsobil další přerušení. Tentokráte se čekalo necelou čtvrthodinu, během které jeden z výtržníků hodil dýmovnici na trenéra Vítězslava Lavičku, jenž šel celou situaci uklidnit.

Od 13. minuty se zápas dohrával pod rouškou možného ukončení. Místo toho ale přinesl ještě tři góly. Nejprve se trefil Nivaldo a po selhání sparťanské obrany zvyšoval na 3:0 Jablonský. Sparta se dočkala snížení zásluhou Hušbauera, jenž v dlouhém nastavení vykřesal drobnou naději na obrat.

Proti tomu ale stál hlavně brankář Grigar, který v kritických situacích obstál na jedničku. A když už byl překonán, pomohla nemohoucnost letenské ofenzivy. Prázdnou bránu netrefil například Lafata.

Nikdo další už se neprosadil, a tak to vzali do rukou opět chuligáni. Ještě před uplynutím celých devadesáti minut začali s vulgaritami a pyrotechnikou. Rozhodčí Královec vše vyřešil lišácky. Počkal na konec řádné hrací doby a odpískal konec utkání. Sparta díky tomu přišla o možnost využít nastavení a prohrála 1:3. Titul přesto může oslavit už zítra, stačí k tomu zaváhání Plzně.

1. SC ZnojmoZnojmo 4:1 (0:0) LiberecFC Slovan Liberec

Branky: 59. Crnkić, 62. Cihlář, 86. Vašíček, 90+2. Vašíček - 49. Pavelka

1. SC Znojmo FK: Hrubý - Hříbek, Buchta, Hnaníček, Mudra - Cihlář (74. Gál-Andrezly), Zeba (80. Haurdič), Crnkić, Lacko, Reljić (89. Stáňa) - Vašíček.

FC Slovan Liberec: Kovář - Coufal, Rajnoch, Pimpara, Pokorný - Obročník (84. Bouška), Pavelka, Kolár, M. Jarolím, Frýdek (88. Novotný) - Fleišman (58. Budnik).

Fotbalistům pražské Sparty uniká definitivní jistota mistrovského titulu. Zápas s Teplicemi nezvládají ani oni ani jejich fanoušci, kvůli kterým byl zápas téměř na čtvrthodiny přerušen. Hra samotná pak přinesla tři góly domácím Severočechům. Ti tak mohou využít zaváhání Liberce, jenž podlehl ve Znojmě 1:4.

Na velmi chabě zaplněném brněnském stadionu bojovali o útěk ze sestupových pozic hráči Znojma. Proti nim stál čtvrtý Liberec, avšak nováček povzbuzený znovu nabytou nadějí na rekonstrukci vlastního svatostánku se předem nevzdal. V 5. minutě to potvrdil Crnkič, jenž prolomil ofsajdovou past a jeho střelu musel zastavit až brankář Kovář.

Slovan nevymyslel v úvodním poločase vůbec nic. Naopak krátce před koncem první půlhodiny se znovu musel bránit. Mudrovu i Buchtovu šanci ale vyrazil výtečný Kovář.

Gól přišel až po přestávce. Paradoxně ho dal liberecký Pavelka, který se zjevil v první velké příležitosti svého týmu a hlavičkou usměrnil míč pod břevno. Když pak neobsazený Reljič zamířil nad horní tyč, zdálo se, že vyhraje efektivita nad fotbalovostí.

Znojmo se však vzchopilo. V 59. minutě srovnal Crnkič, před něhož se odrazil balón od jednoho z hostujících obránců, a o tři minuty později vstřelil rozdílovou branku Cihlář. Najednou byli na koni domácí.

Liberec měl jedinou příležitost vyrovnat, jenže Budnik ji nevyužil. Nepovedla se ani střela Reljiče, jenž místo odkryté Kovářovy brány pálil pouze vedle vzdálenější tyče. Gólovou pojistku přidal až kanonýr Václav Vašíček, který využil hrubé chyby gólmana Slovanu a bez problémů doklepl míč do sítě.

V nastavení pak po Haurdičově kolmici přidal čtvrtou trefu a zpečetil vítězství Znojma v poměru 4:1. Liberec tak nabídl šanci Teplicím, které se v případě výhry nad Spartou mohly dostat na čtvrté místo.

SK Slavia PrahaSlavia 2:0 (1:0) Příbram1. FK Příbram

Branky: 5. Hrubý, 71. Necid, 88. Juhar

SK Slavia Praha: Černý - Dostál, Škoda, Smejkal, Neves - Nitrianský, Hrubý, Gecov (90+7. Prošek), Piták (90+2. Zmrhal), Juhar (90+7. Sodoma) - Necid.

1.FK Příbram: Hruška - Hayrapetyan (75. Mareš), Jugas, Hájovský, Mišůn - Pilík, Tarczal, Danoski (79. Kraut), Krbeček, Zeman - Řezníček (90. Volešák).

Záchranářský duel mezi Slavií a Příbrami odstartovalo lépe červenobílé mužstvo. Už v 5. minutě si na dálku vyměnili míč Nitrianský s Pitákem, přičemž první jmenovaný orazítkoval břevno. Akce ale pokračovala, balón se vrátil k Pitákovi, jenž ho poslal na nabíhajícího Hrubého. Slávistický mladík nezaváhal a nádhernou střelou otevřel gólový účet utkání.

Slavia i nadále tlačila. Strůjcem ofenzivních myšlenek byl hlavně kapitán Karel Piták, avšak půlhodiny se jeho tým do větší šance nedostal. Poté naopak mohl inkasovat, když střílel Pilík a brankář Černý musel jeho pokus vytáhnout na roh. Domácí gólman se v krátkém sledu musel zaskvět ještě jednou. S ránou Řezníčka si ale poradil.

Pitákova snaha zařídit druhý gól se projevila ve 39. minutě, kdy vyslal kolmou přihrávkou do šance Juhara, jenže do jeho střely se na poslední chvíli vrhl Jugas a dobrou příležitost zmařil.

V 50. minutě se opět činil Černý, který zlikvidoval Pilíkovu tvrdou ránu. Větší neplechu než soupeř ale nadělali slávistům jejich příznivci. Už v prvním poločase se kvůli vulgárním výrazům ze severní tribuny přerušovalo. Druhé dějství stálo mnohem delší dobu a domácí kotel musel jít uklidňovat celý tým. Část naštvaných fanoušků pak stadion opustila.

Po návratu na hřiště rozjeli červenobílí útočnou smršť. Na centr od rohového praporku si naskočil Smejkal, jeho hlavička ale stejně jako Necidovo zakončení v síti neskončilo. Dlouho však útočník sešívaných smutnit nemusel. Vše si vynahradil v 71. minutě, kdy na jeho hlavu doputoval míč z kopačky Nitrianského. Slavia tak vedla už o dvě branky.

Poslední hřebíček do příbramské rakve zasadil přesnou trefou Juhar, a tak se Slavia poprvé v sezóně mohla radovat z druhé výhry v řadě za sebou. Díky ní má nakročeno k záchraně v nejvyšší soutěži, naopak situace Příbrami se začíná komplikovat.

FK Dukla PrahaDukla 1:1 (0:0) Slovácko1. FC Slovácko

Branky: 85. Pospěch - 89. Petr

FK Dukla Praha: Rada - Romera (73. Božič), Jeřábek, Štětina, Mat. Hanousek - Ouedraogo (88. J. Marek), Hlinka, Mar. Hanousek - Mareš (81. Černý), Pospěch, Berger.

1. FC Slovácko: Heča - Kuncl, Košút, Rada, Reinberk - Diviš (84. Havlík), Valenta, Petr, Šumulikoski, Kerbr - Došek.

Trenér Luboš Kozel dal v základní sestavě příležitost mladému Jeřábkovi. Hráč, který neměl zapsanou jedinou minutu v nejvyšší soutěži, nahradil v úvodní jedenáctce původně očekávaného Božiče. Dravé mládí ale příliš změny do hry Pražanů nepřineslo.

Úvodní tři šance měli hosté. Tečovanou Valentovu střelu vyškrábl z rohu brány gólman Rada, jenž o chvíli později ustál i vlastní zaváhání. Rozehrál jen do nohy napadajícího Doška, od níž se balón odrazil mimo tři tyče. U třetí příležitosti stačilo doklepnout míč poskakující na brankové čáře, jenže toho nebyl nikdo z fotbalistů Slovácka schopný.

A tak se směrem dopředu zkusila prosadit také Dukla. Ve 20. minutě Diviš neubránil Matěje Hanouska, avšak ten poslal svoji střelu nad bránu. Těsně vedle ní mířil také Mareš a Ouedraogův lob vykopl z nebezpečného prostoru dobíhající obránce.

Ofenzivní podívaná pokračovala také po přestávce. Kerbr nacentroval na Doška, jenž hlavičkoval pod břevno, odkud ale míč vyrazil Rada. Neuspěli ani domácí. Pospěchovu ránu zpoza vápna Heča vyrazil a Berger místo dorážky raději volil přihrávku pod sebe, kterou ale na roh zametl Reinberk.

Góly padaly až v poslední pětiminutovce řádné hrací doby. Tu načal přímým volným kopem Berger, jehož centr se snesl do pokutového území až na Pospěchovu hlavu. Pro toho už nebylo složité usměrnit balón do sítě.

Radost Dukly trvala čtyři minuty. To obrana domácích neuhlídala Petra, jenž po centru ze strany vystřelil po zemi a srovnal skóre na 1:1. Víc už první zápas 27. kola nepřinesl. Dukla tak zůstala na sedmém místě a na svého dnešního soupeře ztrácí jeden jediný bod.