Zpět na » Synot liga » Souhrn 26. kola GL: Plzeň oddálila sparťanské oslavy, Slavia ovládla vršovické derby a je dvanáctá, Znojmo ukopalo bod v Příbrami

Synot liga - Souhrn 26. kola GL: Plzeň oddálila sparťanské oslavy, Slavia ovládla vršovické derby a je dvanáctá, Znojmo ukopalo bod v Příbrami

Souhrn 26. kola GL: Plzeň oddálila sparťanské oslavy, Slavia ovládla vršovické derby a je dvanáctá, Znojmo ukopalo bod v Příbrami © slavia.cz - Radost fotbalistů Slavie Praha

1

28.04. - REVIEW Fotbalová Slavia opustila poslední pozici ligové tabulky. Ve vršovickém derby porazila Bohemians gólem Necida 1:0 a posunula se na dvanácté místo. Sparta se ani přes výhru nad Libercem nedočkala předčasného stvrzení svého triumfu. Rozhodla o tom Plzeň, která rozstřílela Teplice 3:0. O jeden bod zvýšila svůj náskok třetí Mladá Boleslav, jež remizovala v Brně 1:1.

1. FK PříbramPříbram 1:1 (0:1) Znojmo1. SC Znojmo

Branky: 90+5. Krbeček - 28. Reljić

1.FK Příbram: Hruška - Krbeček, Hájovský, Zápotočný, Mišůn - Pilík, Aziz (42. Zeman), Danoski, Volešák (70. Mareš), Pleško (76. Stratil) - Řezníček

1. SC Znojmo FK: Hrubý - Helísek (65. Gál-Andrezly), Hnaníček, Buchta, Mudra - Zeba, Lacko, Hříbek, Crnkić (90. Cihlář) - Reljić, Vašíček (90+3. Diarrassouba)

K důležitému záchranářskému souboji nastoupili v pondělním podvečeru fotbalisté Příbrami a Znojma. Více potřebovali vyhrát hosté, kteří se špatnými jarními výsledky propadli až na sestupové patnácté místo. Proti favoritovi ale začali lépe.

Ve 28. minutě odvrátili Volešákův přímý volný kop a sami vyrazili do protiútoku. Crnkič odcentroval na Reljiče, jenž zůstal na malém vápně trestuhodně nepokrytý. Svoji šanci využil a poslal Znojmo překvapivě do vedení.

To se krátce nato mohlo dokonce dočkat navýšení. Střelec gólu prodloužil na Vašíčka, který z dvanácti metrů vypálil levačkou. Scházelo málo, balón proletěl těsně vedle Hruškovy tyče.

Příbram pochopila, že ani proti Znojmu nedostane tři body zadarmo a po přestávce vrhla síly do ofenzivy. Po hodině hry si na Pilíkův centr naskočil Hájovský a trefil tyč. Minutu po něm hlavičkoval Mišůn a i tomu se zalíbila branková konstrukce. Pro změnu trefil břevno.

Další příležitosti ale nepřicházely. Až v posledních minutách zápasu se stroj na šance rozjel naplno. Do nich se postupně dostal Řezníček, proti němuž perfektně vyběhl brankář Hrubý, a Zápotočný, jenž tečoval Danoskiho centr, avšak míč doputoval pouze do zámezí.

Znojmo mohlo také přidat pojistku. Velkou šanci ale zazdil Zeba, a tak přišel trest. Úplně poslední akci přiběhl podpořit i Hruška, odclonil svého kolegu v dresu soupeře, pročež mohl Zemanův centr proletět až do skrumáže před brankou. V ní se nejlépe zorientoval Krbeček, který zajistil Příbrami alespoň jeden bod.

Bohemians 1905Bohemians 0:1 (0:1) SlaviaSK Slavia Praha

Branka: 16. Necid

Bohemians Praha 1905: Havránek - Pauschek, Cseh, Brabec, Kalina (73. Kuklys) - Nerad, Hora (84. Šmíd), Jindřišek, Rada, Bartek - Lietava

SK Slavia Praha: Černý - Nitrianský (85. Dobrotka), Škoda, Smejkal, Dostál - Juhar, Zmrhal (62. Lička), Hrubý, Gecov, Vošahlík (48. Piták) - Necid

Už není na co čekat, jako by si řekli fotbalisté pražské Slavie. Poslední tým tabulky začal před vyprodaným Ďolíčkem nezvykle aktivně a důsledné napadání se mu brzy vyplatilo. První nebezpečnou střelu vyslal po třinácti minutách hry Necid, ale jeho ráno mířila mimo tři tyče.

O tři minuty později už si slávistický útočník počínal podstatně lépe. Zmrhal na levé straně rozjel rychlou akci, přihrál Vošahlíkovi, jenž si všiml do pokutového území nabíhajícího Necida. Pro toho už nebylo těžké poslat míč placírkou do sítě a rozjásat naplněný červenobílý kotel.

Nervózní Bohemku gól probral. Zvýšila aktivitu a také ona se dočkala své šance. Po půlhodině hry vypálil z necelých třiceti metrů Hora. Jeho střela sice donutila brankáře Černého položit se na zem, ale příliš velkou neplechu nenadělala.

Jestli byla v prvním poločase lepší Slavia, od začátku toho druhého diktovala tempo hry domácí jedenáctka. Pastoorův celek jen bránil a sledoval, co soupeř vymyslí. Poprvé na to mohla doplatit v 67. minutě, avšak Brabec z dálky mířil pouze nad bránu.

Bohemka sice dále zůstala v tlaku, ten se ale stal absolutně neúčinným. Slávistická defenziva se zuby nehty ubránila a těsný náskok udržela. Sešívaní tak dokázali zvítězit a posunuli se z úplného dna tabulky na dvanáctou příčku, přičemž na posledním místě je vystřídal právě jejich dnešní soupeř.

FC Zbrojovka BrnoBrno 1:1 (0:1) Mladá BoleslavFK Mladá Boleslav

Branky: 90+1. Šumbera - 16. Zahustel

FC Zbrojovka Brno: Doležal - Buchta, Pernica, Schuster, Hyčka (60. Šumbera) - Pašek, Keresteš, Zavadil, Fischer, Skalák - Kroupa (66. Janotka)

FK Mladá Boleslav: Diviš - Bořil, Kúdela, Kysela (41. Vraštil), Dosoudil - Zahustel, Štohanzl, D. Jarolím, Ščuk, Koreš (65. Magera) - Šultes (85. Nešpor)

Mladá Boleslav přijela do Brna s jasným cílem navýšit svůj náskok na průběžném třetím místě. Jelikož její největší rivalové Liberec a Teplice ve svých zápasech prohráli, naskýtala se možnost utéci jim až na osmibodový rozdíl. Naopak Brno toužilo po pojistce v bojích o záchranu.

Lépe začali hosté. Z první větší šance hned vstřelil branku. Na rohový kop si naskočil Zahustel a v 16. minutě hlavou poprvé rozvlnil brněnskou síť. Zbrojovka sice mohla hned vyrovnat, jenže Hyčka bránu netrefil vůbec a Kroupu zastavilo břevno.

Po půlhodině hry to byl znovu Kroupa, kdo se ocitl v gólové šanci. Zavadil posadil svůj centr přesně na jeho hlavu a brněnský útočník poslal míč doprostřed branky. Tím se dopustil zásadní chyby, jelikož ve stejných místech se nacházel také gólman Diviš. Dobrá možnost tak vyšla do ztracena.

Zbrojovka se ale nevzdávala. Ve druhém poločase dění na hřišti kralovala a Boleslav se musela o svůj těsný náskok strachovat. Třeba v 57. minutě, kdy Zavadilovu střelu zastavilo břevno, a jen shodou okolností se nikdo z domácích nedostal k dorážce.

V 70. minutě musel hasit nebezpečí před vlastní brankou Dosoudil. Brno totiž podniklo protiútok, na jehož konci nahrál Šumbera do vyložené šance Paškovi. Zmíněný středočeský obránce ale obětavě zasáhl a zabránil vyrovnání.

Hosté těsný náskok nakonec neudrželi. V nastaveném čase domácí rozehrávali rohový kop. Do pokutového území si naběhl také brankář Doležal, klíčovým hráčem se nakonec ale ukázal někdo jiný. Zavadilův centr se snesl na Šumberu, jenž přiťukl míč do sítě. Oba celky si tak do tabulky připsaly po jednom bodu.

FK Baumit JablonecJablonec 3:0 (0:0) JihlavaFC Vysočina Jihlava

Branky: 63. Beneš, 69. Doležal, 71. Čížek

FK Baumit Jablonec: Špit - Kubista, Kysela, Beneš, Novák - Kopic, Fantiš, Čížek (89. Rossi), Loučka, Moulis (74. Třešňák) - Hubník (63. Doležal)

FC Vysočina Jihlava: Hanuš - T. Marek, Krejčí, Šourek, Vepřek - Masopust (30. Kosak, 60. Mikula), Jánoš, Koloušek (74. Přeučil), Kučera, Vaculík - Harba

Jablonec ani Jihlava sice nemají matematicky jistou záchranu, s největší pravděpodobností už ale na sestupové pozice nespadnou. Ve stejně poklidném duchu se odvíjel i první poločas jejich vzájemného střetnutí. Téměř 40 minut žádná vážnější situace nenastala, až před koncem první půle, kdy nad bránu střílel jihlavský Kučera.

Vysočina se nakonec stihla dostat ještě do jedné šance. Krátce před odchodem do kabin zahrávala rohový kop, po němž Krejčí vypálil těsně vedle Špitovy svatyně. Jablonecký gólman tím pádem stále mohl pomýšlet na udržení sté nuly v kariéře.

Jihlava byla aktivnější i ve druhém dějství, jenže Harbovu hlavičku vytáhl Špit na roh, a když z něj hosté nic nevytěžili, udeřil jejich protivník. Novákovu střelu sice ještě Čížek do branky nedorazil, ale v 63. minutě otevřel skóre efektní střelou nůžkami Vít Beneš.

Od té doby to šlo podle jabloneckých not. Šest minut po úvodní brance přišla další. A znovu velmi pohledná. Čížek vyslal skvělou přihrávku za jihlavskou obranu a rozběhnutý Doležal přesně zakončil. Byla to jeho vůbec první trefa v zeleném dresu.

V 71. minutě si to oba dva aktéři předchozího situace prohodili. Doležal zakončil svůj průnik po pravé straně přihrávkou na Čížka, jenž dokázal poslat míč za Hanušova záda. Tím byla poprava Vysočiny dokonána.

V závěru se domácí dostali ještě k jedné příležitosti. Brejk dva na jednoho ale využít nedokázali, a tak se museli spokojit s výhrou 3:0. Díky ní svého dnešního soupeře přeskočili také v tabulce a posunul se na osmou pozici. Jihlava je devátá.

AC Sparta PrahaSparta 4:1 (1:0) LiberecFC Slovan Liberec

Branky: 20. Holek, 49. Krejčí, 59. Švejdík, 72. Lafata - 55. Sackey

AC Sparta Praha: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš - Dočkal, Hušbauer (80. Vacek), Vácha, Matějovský (63. Mareček), Krejčí - Lafata (75. Bednář)

FC Slovan Liberec: Kovář - Rajnoch, Pimpara, Coufal, Pokorný - Obročník, Rybalka (69. Kolár), Pavelka (80. Novotný), M. Jarolím, Frýdek - Luckassen (37. Sackey)

Sparta sice přišla o možnost zajistit si titul už v tomto kole, nic to ale nezměnilo na jejím odhodlání protáhnout šňůru vyhraných zápasů na domácím stadionu. Lépe ovšem začal její soupeř. V páté minutě se zkoušel prosadit Frýdek, avšak nepříjemnou situaci vyřešil vyběhnutím Vaclík. Chvíli nato už byl domácí gólman na stejného hráče krátký. Pokorného střelu liberecký záložník úspěšně dorazil do sítě, jenže sudí Paták gól pro ofsajd neuznal. Jak později ukázaly opakované záběry, chyba byla v tomto případě na straně rozhodčího a branka měla platit.

Slovan mohl tento přešlap velmi mrzet. Místo toho, aby šel do vedení, sám inkasoval. Po dvaceti minutách hry se míč odrazil k Holkovi, jenž na značce pokutového kopu předvedl efektní otočku s přesným zakončením. Na střelu k tyči si sice Kovář sáhl, prvnímu gólu utkání ale nezabránil.

Liberec hrozil hlavně ze standardek. Nejprve po dlouhém autu hlavičkoval Luckassen a Vaclík na poslední chvíli vytáhl míč nad břevno. Krátce poté hosté zahrozili také z rohu. Rajnochova hlavička se snášela na zadní tyč a Rybalkovi chybělo málo, aby stav zápasu vyrovnal.

Také na Letné se přerušovalo. To, když domácí kotel začal skandovat v posledních týdnech populární heslo o předsedovi FAČR Peltovi. Na rozdíl od utkání Slovácka s Olomoucí se ale na pokračování nečekalo příliš dlouho. Zhruba po minutě už byla hra znovu v plném proudu, díky čemuž mohla těsně před koncem první půle Sparta zvýšit. Aby se tak nestalo, zajistil skvělým zákrokem brankář Kovář.

Po návratu z kabin už ale lovil míče ze své sítě častěji. Druhý gól přidal ve 49. minutě záložník Ladislav Krejčí, k němuž se balon dostal poté, co na Hušbauerův přízemní centr nedosáhli postupně Lafata, Dočkal a Kadeřábek.

Obrana Sparty si vybrala také svoji špatnou chvilku. Švejdíkovu chybu při zpracování míče potrestal Sackey. Kontakt se soupeřem ale Slovan dlouho neudržel. Na 3:1 zvýšil právě viník předchozí branky a na konečných 4:1 upravil ve vápně úplně osamocený kapitán David Lafata. Letenští se tak už nemusí spoléhat na výsledky Plzně. Případné vítězství v následujícím kole jim s konečnou platností zajistí ligový titul.

1. FC SlováckoSlovácko 3:1 (1:0) OlomoucSK Sigma Olomouc

Branky: 33. Valenta, 90+2. Došek, 90+7. Valenta - 73. Schulmeister

1. FC Slovácko: Heča - Daníček, Košút, Rada, Reinberk - Trávník (90+3. Mezlík), Šumulikoski, Valenta, Petr (87. Havlík), Kerbr (76. Ondřejka) - Došek

SK Sigma Olomouc: Zlámal - Vidlička (90+4. Rolinc), Dreksa, Škerle (41. Depetris), Javůrek - Zahradníček (72. Navrátil), Nepožitek, Šindelář, Pospíšil, Schulmeister - Varadi

Velké starosti měli pořadatelé v Uherském Hradišti. Zápas domácího Slovácka a olomoucké Sigmy ještě ani nezačal, přesto už museli řešit první komplikace. Rozhodčí totiž nařídil odložení začátku utkání kvůli transparentu domácích fanoušků, jenž parodizoval logo Fotbalové asociace. A problémy neskončily ani po úvodním hvizdu.

Hosté na rozdíl od svého soupeře stále řeší sestupové starosti, a tak začali aktivněji. V 19. minutě se dostali až k brance Slovácka, Varadiho křižnou přihrávku ale nikdo z jeho spoluhráčů nezachytil. Že ani dobrý dojem ze hry Hanáků nebude trvat věčně, o tom se diváci na stadionu přesvědčili záhy. Krátce po odehrání první půlhodiny utkání prostřelil Zlámala Valenta, a domácí se tak ujali vedení.

Po inkasované brance začali příznivci Sigmy hromadně opouštět stadion. Stalo se tak kvůli incidentu s pořadatelskou službou, jež přišla vyvést několik jedinců, kteří skandovali proti předsedovi FAČR Peltovi. Kotel Olomouce se své kolegy rozhodl podpořit a na protest odešel. Neviděl tak třeba pokus Varadiho, který přestřelil prázdnou bránu.

Dosud zmíněné potíže ale byly maličkostí oproti tomu, co se stalo ve druhém dějství. Nejprve se neúspěšně pokoušel překonat gólmana domácí Reinberk, avšak následně už na sebe strhli pozornost vlajkonoši Slovácka. Ten si vzal na paškál opět nepopulárního Miroslava Peltu, a jelikož přidal i vulgarity, rozhodčí se nerozpakoval přerušit utkání. Nejprve na jednu, posléze na pět minut.

Po této akci se rozhodl opustit stadion pro změnu domácí kotel, a tak se zápas dohrával ve vskutku komorní atmosféře. O zajímavé momenty ale nouze nebyla. Slovácko se dostalo do dvou velkých šancí, aby následně samo inkasovalo. V 73. minutě vyrovnal na 1:1 křižnou ránou Schulmeister.

Závěr střetnutí byla ovšem znovu v režii domácího mužstva. Valenta sice ještě v řádné hrací době hostující svatyni přestřelil, nastavení ale přineslo další dva góly Slovácka. Jeho druhou minutu okořenil vítězným gólem a svojí stou trefou v nejvyšší soutěži Došek a o pět minut později upravil na konečných 3:1 Valenta. Sigma se touto porážkou ještě více namočila do sestupových vod a bude s napětím čekat na výsledky dalších utkání.

FC Baník OstravaBaník 2:0 (1:0) DuklaFK Dukla Praha

Branky: 42. Svěrkoš, 90+2. Krmenčík

FC Baník Ostrava: Pavlenka - Vegřinek, Kaša, Baránek, Frydrych - Štěpán, Lindpere (62. Foltyn), Greguš, Kukec - Svěrkoš, Narh (76. Krmenčík)

FK Dukla Praha: Rada - Romera, Štetina, Božič, Hanousek Matěj - Hanousek Marek, Gedeon, Berger - Černý (58. Ouedraogo), Pospěch (75. Pospěch), Mareš

S mírně pozměněnou základní sestavou vyrazil poslední Baník k utkání s trápící se Duklou. Na levém kraji obrany nahradil vykartovaného Sukupa Vengřinek. Netradiční složení zadních řad ale Baník nepoznamenalo. Během prvních deseti minut si vytvořil hned dvě šance. Zatímco po Baránkově hlavičce gólman Rada musel zasáhnout, Kašův pokus mířící nad břevno kontroloval jen pohledem.

Další série příležitostí přišla kolem třicáté minuty, přičemž tentokrát se do ní zapojili také hosté. Nejprve sice za cenu rohového kopu ubránili dobře provedené autové vhazování Štěpána, pak ovšem hrozili sami. Po Štětinově centru se k hlavičce dostal Pospěch, ke smůle svého týmu ale poslal míč jen nad břevno.

Ukázalo se, že to byla jediná výraznější šance Dukly v prvním poločase. Poté se činil znovu Baník. Ve 31. minutě ještě Rada zasáhl proti přímému kopu Kukece, krátce před koncem první půle byl však krátký na střelu Václava Svěrkoše. Uzdravený ostravský kanonýr dostal přihrávku od Frydrycha a přízemní ránou k pravé tyči poslal domácí do vedení.

Pražané se nezlepšili ani po přestávce. Jejich souhra vázla, a tak se nebylo co divit, když slezský celek dokázal vypíchnout svému soupeři míč a dostat se ke dvěma nebezpečným střelám. Obě se ale minuly účinkem. Narh trefil tyč a následný Lindpereho pokus byl zablokován hostující obranou.

Branková konstrukce jako by Baník přitahovala. Jen těsně vedle levé tyče pálil po Kukecově rohu také Vengřinek. Avšak mrzet ho to nemuselo. Dukla šancí na vyrovnání trestuhodně pohrdla. Činil se hlavně z lavičky naskočivší Marek, který si vypracoval dvě zajímavé příležitosti. Ani jednu nevyužil. První zastavil po faulu na brankáře rozhodčí, tu druhou pro změnu zahodil sám útočník, když z úhlu mířil nad bránu.

Razítko na baníkovský úspěch dal ve druhé minutě nastavení Krmenčík, jenž se prosadil po Kukecově přiťuknutí. Ostrava se tak odlepila z poslední příčky. Na ni minimálně do zítřejšího vršovického derby spadla Slavia.

Viktoria Plzeň 3:0 (1:0) Teplice

Branky: 35. Petržela, 66. Ďuriš, 90. Končal

FC Viktoria Plzeň: Kozáčik - Limberský, Procházka, Hejda, Řezník - Kovařík (63. Končal), Horváth, Ďuriš (81. Hrošovský), Hořava, Petržela (75. Tecl) - Wágner

FK Teplice: Grigar - Matula, Jablonský, Hošek, Krob - Vondrášek (67. Vůch), Ljevakovič (74. Ramos), Vachoušek, Nivaldo - Litsingi, Jindráček (63. Chukwuma)