Zpět na » Synot liga » Fotbal bude už jen pro gentlemany, rozhodl Pelta

Synot liga - Fotbal bude už jen pro gentlemany, rozhodl Pelta

Fotbal bude už jen pro gentlemany, rozhodl Pelta © commons.wikimedia.org - Miroslav Pelta

1

Líbilo se

09.04. - NEPŘEHLÉDNĚTE Kdyby se komik Petr Čtvrtníček rozhodl znovu inscenovat svoje představení Ivánku, kamaráde, nejspíše by dokázal vyprodat několik divadelních sálů. Pokud by ovšem některé citace chtěli využívat fanoušci na stadionech, pořádně by ohrozili svůj klub. Fotbalová asociace rozjíždí projekt, který nemá obdoby. Chce ze stadionů vytlačit nejen chuligány, ale také vulgarismy. První záchvěv nové politiky byl k vidění včera v pražském Edenu.

Běžela 33. minuta dohrávky 23. kola fotbalové Gambrinus ligy a hráči Baumitu Jablonec se zrovna chystali zahrát rohový kop. Pozornost obecenstva byla upřena do vápna Slavie, když si najednou vzal slovo rozhodčí Miroslav Zelinka. Respektive delegát Bajer, jenž dal sudímu jasný pokyn přerušit zápas.

Sešívaný kotel totiž začal vulgárně urážet předsedu Fotbalové asociace. Mírnější "Pelta ven", které se z ochozů linulo celý první poločas, vystřídal pokřik "Pelta je č...k". A to už bylo moc. Do včerejška nepostradatelný jev české nejvyšší soutěže, hanlivé výrazy, najednou začal vadit.

Co na tom, že pauza trvala jen necelé dvě minuty a mnozí aktéři si jí ve změti mnohem delších přestávek, například při ošetřování hráčů, nevšimli? "Já jsem to vůbec neregistroval," prozrazuje trenér Jablonce Roman Skuhravý. Severní tribuna ji pocítila velmi, a přestože se v dalším průběhu zápasu omezila na slušnější skandování, po závěrečném hvizdu začala trucovitě Peltovi nadávat.

Uražená ješitnost? Ale kdeže
Myslet si, že za nezvyklým krokem stojí uražená ješitnost předsedy FAČR by bylo naivní. Na podobné, a často mnohem horší, invektivy je za ta léta působení v českém prostředí zvyklý. Což potvrzují i hráči jeho Jablonce. "To je každý zápas. Fanouškům se nelíbí, že šéf fotbalu zároveň vlastní náš klub," říká obránce Vít Beneš.

Příčinu včerejšího zásahu hledejme jinde. A jak už to tak v posledních dnech bývá, za vším stojí Bazaly. Nepokoje při utkání Baníku se Spartou se staly poslední kapkou, která špičky českého fotbalu přinutila konat.

Na rozdíl od podobných incidentů v minulosti skutečně vyrazily do protiútoku. Sám Pelta se dva dny po zápase sešel s ministrem školství Chládkem a žádal po něm spolupráci při vytváření nové legislativy proti chuligánům. Chládek mu pomoc přislíbil, avšak na požadavek návratu policie na stadiony byl krátký.

To je totiž v gesci ministerstva vnitra, a tak zanedlouho vyrazil šéf FAČR s prosíkem i do kanceláře Milana Chovance. Novodobý guru českého hubnutí ale s Peltou rychle vyběhl. Návrat policie smetl ze stolu dříve, než řeknete velký čáp. Navíc veřejně vyčetl vedení fotbalu a klubům, že požadované nástroje na umravnění hooligans mají a jen je nevyužívají.

Facka, která nepadla vedle
Krutá facka se nakonec neukázala jako konec snah o kultivaci lidí v ochozech, nýbrž stála na začátku mnohem přísnějšího postupu. Zlomený předseda přešel do protiútoku a rozhodl se ukázat Chovancovi, že je schopným velitelem.

Rychle vymyslel nový manuál pro delegáty, podle něhož mají v případě jakýchkoli nepřístojností přerušit nebo ukončit utkání. Nejedná se jen o používání pyrotechniky nebo házení věcí na hrací plochu. Zřejmě kvůli kauze Limberský (sparťanští fanoušci v zápase s Plzní uvítali obránce transparentem "Limberský, chcípni") se do něj dostalo také ustanovení o vulgárních a nenávistných výrazech.

Opatření vstoupilo v platnost před 23. kolem, avšak podle tradičního českého schématu se k němu přistupovalo značně benevolentně. V sedmi zápasech nebylo k vidění ani jedno přerušení, zatímco pyrotechniky se na stadionech vyrojilo tradičně dost.

Ono to jde
To se ale vedení FAČR nemohlo líbit. V úterý, těsně před zápasem Slavia - Jablonec, tedy Pelta spolu s šéfkou komise rozhodčích Damkovou zakročili, promluvili delegátům do duše a dodali jim odvahu.

"Delegáti dostali jasná doporučení, v jakých případech zápasy přerušit a vyčkat na uklidnění situace, a kdy už jasně doporučit ukončení utkání. Nemůžeme pořád couvat a čekat na opravdovou tragédii, jednou rázné řešení musí přijít," doplňuje Damková.

Právě tady hledejme příčinu včerejšího nevídaného momentu. Překvapení z nečekané přestávky bylo velké. A světe div se, zafungovalo. Jindy bouřlivý slávistický kotel zkrotl. Po celý zbytek utkání se omezil na mírnější vyjádření, vulgarismy byly slyšet pouze v chorálech a pyrotechnika všehovšudy žádná.

Kde končí svoboda slova?
Ačkoli by se tedy mohlo zdát, že Fotbalová asociace konečně našla způsob, jak fanoušky umravnit, celá věc je mnohem složitější. To, že si to diváci vybrali po závěrečném hvizdu, kdy dokonce vytáhli i dýmovnice, je jedna stránka. Ale tady bude spíše zajímavé sledovat, jestli se Slavie dočká nějaké pokuty.

Druhá, podstatně závažnější, otázka se točí kolem adekvátnosti a zákonnosti takového opatření. I na fotbalové příznivce se totiž vztahuje ustanovení o právu na svobodné vyjadřování. A přestože mnozí mravokárci mohou argumentovat, že vulgární urážky nemají se svobodou slova nic společného, není to tak úplně pravda.

Ponechme stranou otřepaná klišé o tom, že nadávky k fotbalu patří. Existuje totiž rozhodnutí, jež sice se sportem nemá nic společného, ale týká se právě výše zmiňovaného problému. Dokonce se točí kolem toho samého slova, jakým byl včera častován Pelta.

Mluvčí neonacistické organizace Národní odpor Petr Kalinovský zažaloval redaktora časopisu Reflex Jiřího X. Doležala za to, že ho v článku nazval č...ákem. Doležal byl podat vysvětlení, aby mu následně přišlo vyrozumění, které říká, že v rámci demokratické diskuse je v daném kontextu použití inkriminovaného termínu přijatelné. "Tak na to má chudák Kalinovský papír," smál se před necelým rokem novinář v internetové talk show 7 pádů Honzy Dědka.

Nebylo by správné srovnávat předsedu FAČR s neonacisty. K těm má rozhodně daleko, avšak celý problém ukazuje, jak tenká může být hranice mezi urážkou a adekvátním označením dané osoby. Podezření, že i v případě oprávněného skandování by byl fotbalový zápas přerušen, je namístě.

Quo vadis?
Asociace nyní musí celou situaci vyhodnotit a určit, jestli delegát jednal oprávněně. Pokud rozhodne, že ano, máme tady zcela novou politiku, která nemá ve fotbalovém světě obdoby. Ukázalo se, že kontroverzní opatření může uspět. Ačkoli dělat závěry po jednom nepříliš vyhroceném utkání je předčasné.

Pravou prověrkou nové strategie bude až příští sobota, kdy se hraje možná nejtřaskavější zápas české ligy. Derby mezi Spartou a Slavií bude vyprodané, nadávky při něm obvykle létají co pět minut. A střetnutí, na které čeká celá Praha, se stane součástí hledání hranice, kam až lze při sjednávání pořádku na tuzemských stadionech ještě zajít.

Kam dál?

Adam Kotrbatý / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
AONN - 09.04. Odpovědět

No hlavne ten ceskej si tak muze vyskakovat a vymejslet,prestane tam chodit ta verbes a nebude chodit nikdo!

AONN
Reklama
Reklama
Nejnovější články