Zpět na » Synot liga » Slavia skončila proti předpokladům druhá

Synot liga - Slavia skončila proti předpokladům druhá

0

05.07. - Podle předsezonních předpokladů měla hrát Slavia maximálně o třetí místo zaručující start v Poháru UEFA, ovšem jak už je u ní zvykem, očekávání odborníků překonala.

V létě sice odešel ze Slavie její kapitán Karel Piták do Salzburgu za přibližně třicet milionů korun, odešel do Mattersburgu univerzál Miroslav Holeňák, a místo nich přišli na hostování Aleš Urbánek ze Spartaku Moskva či Jan Vorel taktéž na hostování z Blšan.

V prvních dvou kolech získala ovšem Slavia všech šest možných bodů, když porazila v prvním kole na Bazalech po skvělém výkonu Baník 2:0 a o týden později na Strahově Teplice 3:2 poté, co po poločase o dvě branky prohrávala. Nejprve vyrovnal v 73. minutě nový kapitán Slavie Lukáš Jarolím a o tři minuty později dostal do vedení z pokutového kopu David Kalivoda, jenže již o dvě minuty později vyrovnal teplický Jiří Sabou. Minutu před koncem však další proměněnou penaltou vybojoval pro Slavii tři body David Kalivoda.

Poté se však stroj zvaný Slavia zadrhl a z následujících čtyř zápasů hned tři prohrál. Slávisté nestačili na Strahově proti Liberci, nebodovali ani v Brně a v Mostě. Mezi zápasy v Brně a v Mostě však roznesli na kopytech Olomouc, kterou porazili na Strahově 3:0.

Po zápase v Mostě však Slavia ožila a ač šestnáct zápasů v řadě poté neprohrála a dostala se dokonce po více než třech letech v ligové tabulce na první místo, mohou si slávisté rvát vlasy za to, že získali pouze bod v zápasech se Spartou, Jabloncem a Příbramí a ve dvou zápasech se Slováckem. Ve čtyřech případech přitom ztratila body na Strahově, kde hraje domácí zápasy! Na konci sezony se ukázalo, jak byly ztráty v "domácím" prostředí rozhodující.

Během této série sehrála Slavia dechberoucí utkání, když porazila Mladou Boleslav venku 3:1, Teplice taktéž venku 4:2 či Olomouc jak jinak než venku sice "pouze" 2:1, ale s obranou Hanáků si udělali útočíci hráči Slavie dobrý den. Jaký je to pocit poznali o týden později i hráči Mostu, kteří přicestovali na zápas se Slavií do Prahy. Slavia vyhrála nad Mostem 3:0 a oplatila tak podzimní porážku. Podle mnohých to byl nejlepší výkon Slavie za posledních pár let, my jsme tento zápas přinášeli v on-line přenosu.

Po zápase na Slovácku, kde Slavia dohrála o desíti poté co se nechal zbytečně vyloučit stoper Slavie Radek Dosoudil a vyloučen měl být i Aleš Urbánek, hrála Slavia na Strahově s Plzní. Čekalo se, že v generálce na derby pražských "S" naplno zaboduje a do derby půjde s hlavami vztyčenými nahoru. Ovšem ouvej, veškeré předpoklady vzaly za své poté, co ve 39. minutě dostal Plzeň do vedení Petr Ĺ íma. Slávisté vedoucí branku Západočechů nedokázali zareagovat, Gaucho se z metru netrefil do prázdné branky a Stanislav Vlček trefil z úhlu pouze tyč odkryté branky.

Sparťané sice v generálce na derby také prohrála - v Českých Budějovicích - ovšem dokázala si vyčistit hlavy lépe než jejich slávističtí kolegové a Sparta zaslouženě porazila Slavii gólem Pavla Horvátha 1:0.

V dalším zápase sice Slavia získala po dvouzápasové pauze znovu bod, ovšem stalo se tomu tak po remíze 0:0 s Kladnem. Slávističtí útočníci nedokázali vstřelit již čtyři zápasy branku a začalo to být zlé, Slavia se začala propadat ligovou tabulkou. V zápase v Jablonci poté prohrála vlastní brankou Ante Aračićeho, toto utkání navíc nedohrál Radek Dosoudil, který uviděl po dvou žlutých kartách znovu červenou a byl přeřazen až do konce sezony do třetiligové rezervy.

V zápase s Boleslaví sice slávističtí útočníci zlomili prokletí, když se již ve dvacáté minutě trefil Stanislav Vlček. Ovšem na začátku druhého poločasu si srazil nechtěně do vlastní brány míč útočník Slavie Tomáš Necid, který vypomáhal obráncům při standartní situaci Boleslavi.

Se Slavií to v tuto chvíli vypadalo zle, v tabulce byla až čtvrtá za Spartou, Libercem a Boleslaví. Pokud by zůstalo toto pořadí až do konce ligy, hrála by Slavia poprvé po více než deseti letech pouze Intertoto Cup.

Ovšem to slávisté nedopustili a ve všech třech zbývajících utkáních naplno bodovali. Porazili Příbram na stadionu U Litavky 2:0, Na Strahově Tescomu Zlín 2:1 a v posledním kole na Střeleckém ostrově Dynamo České Budějovice 2:1.

Díky shodě okolností (prohra Liberce v Boleslavi v posledním kole) získal Slovan Liberec, Mladá Boleslav a Slavia shodně 58 bodů, ovšem Slavia díky minitabulce vzájemných zápasů těchto tří týmů skončila na druhém místě zaručující druhé předkolo Ligy mistrů, zatímco Liberec hrající až do posledního ligového kola o ligový titul skončil až čtvrtý.