Zpět na » Synot liga » Brno: Tým budoucnosti?

Synot liga - Brno: Tým budoucnosti?

0

Líbilo se

02.07. - Brněnský klub má za sebou nejlepší sezónu za posledních několik let. Po tuhých bojích o holé přežití v posledních třech sezónách je páté místo sladkou odměnou pro fanoušky, ale zároveň je hodně zavazující. Dobyté pozice bude složité obhájit, ale s perspektivním týmem není nic nemožné.

Před sezónou se v týmu odehrálo opět několik změn, ale povětšinou se jednalo o hráče mimo základní sestavu. Z důležitých příchodů jmenujme návrat člena Klubu ligových kanonýrů časopisu Gól Reného Wagnera z dlouholetého angažmá v Rakousku a pak také nákup playmakera Tomáše Polácha, který se v průběhu sezóny ukázal jako klíčový. Tým opustil věčný šprýmař Petr Ĺ vancara a několik hráčů, kteří měli do základní sestavy daleko.

Ăšvod sezóny byl již tradičně dobrý, brněnští fotbalisté se prakticky po celý podzim drželi v první šestce soutěže. V předchozích sezónách byl rovněž start slušný, ale výkony týmu měly vždy sestupnou tendenci. Letos tomu tak nebylo, ale přesto se našli v řadách fanoušků kritici. S jídlem roste chuť a na přetřes přišel herní styl týmu. Kouč Mazura, bývalý obránce, zakládal hru mužstva na klapající defenzívě, ale útok pokulhával. Brno střílelo gólů opravdu poskrovnu, zápasy končily těsným rozdílem. Jenomže podzimní vítězství na domácím stadionu nad Slavií, Baníkem nebo Mladou Boleslaví a šesté místo po podzimní části kritiky umlčely.

Již v závěru podzimu se počet vstřelených branek zvyšoval a bylo jasné, že s Brnem se musí začít počítat jako s vážným kandidátem na evropské poháry. Jaro také tým odstartoval famózně, když na Srbské smetlo pětibrankovým přídělem České Budějovice. Potom už to s týmem šlo jako na houpačce, několik zápasů v řadě prohrál, několik vyhrál. Devět bodů z posledních tří kol znamenají konečné páté místo, těsně za silnou čtyřkou.

Krátce po skončení sezóny se Brno přidalo k "trenérské revoluci", která se v týmech Gambrinus ligy rozběhla a celkem nečekaně se rozloučilo s úspěšným trenérem Josefem Mazurou, který nastalou situaci přijal s nadhledem: "Takové je prostě naše povolání. Klub se tak rozhodl a neprodloužil mně smlouvu. Myslím, že jsem s mužstvem dosáhl dobrých výsledků a lepšila se i úroveň hry. Vedení klubu zřejmě chce přinést do kabiny nový impuls," řekl krátce po svém odchodu. Na trenérský post se vrací starý známý Petr "John" Uličný. Jeho pozice bude nezáviděníhodná. Laťka je nastavena vysoko, cílem je kvalifikace do Poháru UEFA. Bude se muset navíc obejít bez několika opor loňské sezóny, tým opustila dobrá duše Luďka Zelenky, který se vrátil domů do Jablonce. S ním odchází jedenáct vstřelených gólů, tedy téměř třetina produkce celého týmu. Do Fiorentiny zamířil benjamínek Mazuch, do Sparty se vrátila ikona brněnského fotbalu Milan Pacanda. O posilách se zatím mlčí.

Brno přesto bude disponovat i nadále silným kádrem. Do hry se vrátí uzdravený Martin Lejsal, člen širšího reprezentačního kádru, který byl v zimě kousek od přestupu do anglického Middlesbrough. Jedním ze základních kamenů obrany by se měl stát Martin Kuncl, který Česko reprezentoval na ME do 21 let. Výkonnostně růst by měli i další mladíci – Holek, Kalouda, Okleštěk, Střeštík, Nosko nebo Vrána. Na probíhajícím šampionátu dvacítek má Brno čtyřnásobné zastoupení, což je společně se Slavií nejvíce. Holek už je teď považován za jednoho z nejlepších defenzivních záložníků ligy, Střeštík začíná pomalu přebírat taktovku tvůrce hry, Okleštěk těží ze své dravosti, Vrána má zase zřejmě nejlepší předpoklady nahradit Zelenku. Na mladé spoluhráče budou dohlížet ostřílení matadoři Trousil, Siegl a Wagner, který si bude chtít poslední sezónu užít určitě více než tu letošní.

Další potěšitelnou novinkou jsou plány na nový stadion. I když nový, poslední plány totiž hovoří o rekonstrukci stávajícího stánku Za Lužánkami. Do roku 2011 se z atletického stadionu stane ryze fotbalový s kapacitou pro 30 000 diváků. Plány klubu jsou smělé, ale k jejich realizaci vede ještě dlouhá cesta.

Počet bodů: 46
Bilance: 13-7-10
Skóre: 34:32
Umístění v tabulce: 5.
Nejlepší střelec: Luděk Zelenka (11)

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz/1fcbrno.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články