Zpět na » Synot liga » Souhrn 17. kola GL: Liberec si doma poradil s Hradcem, Dukla porazila Žižkov 3:0

Synot liga - Souhrn 17. kola GL: Liberec si doma poradil s Hradcem, Dukla porazila Žižkov 3:0

Souhrn 17. kola GL: Liberec si doma poradil s Hradcem, Dukla porazila Žižkov 3:0 © slavia.cz - Slavia Praha - Dukla Praha

0

30.11. - AKTUALIZOVÁNO Liberečtí fotbalisté vstoupili do jarní části sezony úspěšně, na domácí si půdě zdolali Hradec Králové. Bezbrankovou remízou skončilo utkání mezi Příbramí a Slavií. Dukla porazila rozdílem třídy Žižkov.

Dukla Praha - Viktoria Žižkov 3:0 (3:0)

Branky: 3. Pazlér, 13. Podrazký, 17. Malý

Zápas se hrál na nově vybudovaném trávníku s umělým vyhříváním, byl ve vynikajícím stavu a domácí Dukle na něm vyšlo všechno ideálně. V 17. minutě vedla 3:0 a bylo prakticky po utkání, další branka už nepadla.

Už ve 3. minutě neustál Kropík souboj s důrazným slovenským forvardem Ivanem Lietavou a míče se zmocnil Podrazký, z úhlu vystřelil, brankář hostí Ticháček balón jen vyrazil a Jan Pázler do pohodlně doklepl do sítě na 1:0.

Viktorka do "malého" pražského derby nastoupila z přebudovaným týmem, z podzimní sestavy byli na hřišti jen Bartl a Lafrance. Výkon obrany žižkovského týmu, který je poslední v tabulce, byl tristní, hrála staticky, nekoordinovaně, nesehranost byla znát na celém mužstvu. Po Pázlerově gólu sice hosté zaútočili a Bálek trefil boční síť, ale to bylo téměř vše, co do přestávky předvedli směrem dopředu. Výjimkou byly ještě dvě situace na konci poločasu - rána Bálka z úhlu, již gólman Dukly Filip Rada vytlačil mimo tyče a bomba Hílka z hranice velkého čtverce těsně vedle.

Jinak si Dukla, dirigovaná šestatřicetiletým veteránem Patrikem Gedeonem, dělala na hřišti co chtěla. Ve 13. minutě se postaral o lahůdkový moment Miroslav Podrazký. Postavil si míč k trestnému kopu a z levé strany pravou nohou krásnou ránou přes zeď zvýšil na 2:0. V 17. minutě levý obránce Dukly Ondřej Vrzal poslal centr na hranici šestnáctky Viktorie a Petr Malý volejem skóroval na 3:0. Dalších střeleckých možností domácí nevyužili a hosté nebyli nebezpeční, měli problém se udržet na polovině soupeře.

Ve druhém poločase hrála Dukla pragmatičtěji a pouštěla hráče Viktorky na svou polovinu častěji, ale i tak byl gólman Rada téměř bez práce. Obrana si vždy poradila. V 69. minutě Rada s jistotou ztlumil jedovatou střelu Kotyzy z 20 metrů. Na druhé straně dělal zmatky v obraně Žižkovských zejména Lietava, který toužil také dát branku. Několikrát mu k tomu chyběl po přímočarých protiútocích krůček, v pátek prostě neměl štěstí. Navíc dostal žlutou kartu a na příští kolo dostane stop. Debutant Engelmann v dresu Dukly mohl v nastaveném čase zvýšit na 4:0, ale trefil jen brankáře.

1. FK Příbram - Slavia Praha 0:0

Slávisté nastoupili ke své jarní ligové premiéře už bez loga hlavního sponzora na dresech a ve velmi oslabené sestavě. V brance dostal šanci při své ligové premiéře Martin Berkovec, v útoku pak zimní posily Böhm a Škoda. A právě Böhm poprvé zahrozil už ve druhé minutě, ale jeho střela byla velmi slabá. O chvíli později se podobně nedůrazně pokoušel po závaru zakončit také Škoda.

Vyloženější šance ale měla Příbram. Po čtvrthodině hry pálil placírkou po rohu Kraus, ale těsně minul pravou tyč. Vzápětí zatáhl míč po pravé straně Matěj Štochl, posunul jej do vápna na Pilíka, jeho střelu ale obrana hostů zblokovala, stejně jako následný pokus Štochla. Po stranách domácí zlobili i nadále. Pilík vybídl chytrým obloučkem do pokutového území Pleška, ten ještě hledal před brankou Krbečka, před ním ale slávisté zblokovali na roh. Pak zase našel Pleška dobrou přihrávkou Šlapák, ovšem Berkovec skvěle zasáhl. Brejk hostů v závěru prvního dějství zakončoval Hurka, ale pálil nepřesně.

Hned po přestávce střílel nejdříve velmi nepřesně Hurka, ale volej Lukáše Jarolíma o minutu později jen těsně minul levou šibenici domácí branky. Pak zahrozila i Příbram. Pleško z brankové čáry vracel míč kolem Berkovce na Šlapáka, ten ale nedokázal dostat balon do sítě. A v 50. minutě mohla jít do vedení opět Slavia, ale přetažený centr nezkrotil Blažek hlavou mezi tři tyče. Stejný hráč vzápětí Hrušku neprostřelil z úhlu.

Přímý volný kop domácího Krause chytil bez problémů Berkovec. A právě Kraus měl další jasnou šanci, po přihrávce Šlapáka ale zakončoval z malého vápna těsně vedle. Další stoprocentní příležitost zneškodnil gólman Slavie Berkovec dvacet minut před koncem tváří v tvář Krbečkovi. Neuvěřitelný zkrat předvedl na opačné straně útočník hostů Böhm, když po přihrávce Blažka netrefil ze sedmi metrů prázdnou branku Příbrami.

Podobnou akci si slávisté zopakovali o pár minut později. Dlouhý centr přiťukl Blažek hlavou před branku Škodovi, ten však ve skluzu znovu střílel vedle. Ve zbytku utkání už nechtěl ani jeden tým udělat v defenzivě chybu, a tak skončilo utkání bez gólů.

Slovan Liberec - Hradec Králové 3:1 (1:0)

Branky: 32. Breznaník, 51. Štajner, 90. Bosančič - 83. Hochmeister

Domácí fotbalisté jakoby si vzpomněli na podzimní výkony a v úvodním jarním zápase ukázali, že to s proháněním vedoucí Sparty myslí vážně. Liberec svého soupeře v první půli předčil pohybem, aktivitou na křídlech i množstvím vybojovaných standardních situací.

Naopak „Votroci“ se trápili v rozehrávce, navíc se nevyvarovali několika taktických i individuálních chyb, proto také v 32. minutě inkasovali. Na dlouhý pas Rabušice si za obranu naběhl Breznaník, prosadil se v souboji s Holešem a levačkou trefil přesně k tyči. Slovenský záložník vstřelil už svůj desátý gól.

Hosté pokračovali v pasivitě i po změně stran, prohrávali osobní souboje a chybami nabízeli Slovanu další šance. Hostující obranu vyškolil v 51. minutě zkušený Jiří Štajner, který ve vápně převzal přihrávku, zasekl míč, obtočil se okolo bránícího beka a placírkou trefil přesně k tyči. Domácí tým druhý gól hodně povzbudil, Hradecké však nijak neprobudil. Hosté nehráli konstruktivně a jen těžko se dostávali na libereckou polovinu, v 73. minutě se navíc po nafilmovaném pádu ve vápně Slovanu musel ze hřiště předčasně poroučet Rus Jedunov. Ten viděl druhou žlutou kartu a oslabil svůj tým.

Hradec měl v zápase jediný světlý moment a tím byla střela záložníka Hochmeistera, která v 83. minutě znamenala snížení skóre. Hradecký fotbalista se dostal k odraženému míči a krásnou ranou z 25 metrů do šibenice vykřesal pro „Votroky“ novou naději na bodový zisk. Jenže hosté museli otevřít hru a hrát do plných, čehož liberečtí hráči využívali k rychlým protiútokům. V poslední minutě kopal Slovan rohový kop, Janů posunul míč na šestnáctce střídajícímu Bosančičovi a ten trefil přesně pod břevno. Liberec začal jaro s tříbodovým ziskem, z posledních osmi zápasů navíc šestkrát vyhrál.