Zpět na » Synot liga » Sto let za námi, jdeme dál!

Synot liga - Sto let za námi, jdeme dál!

0

30.07. - Je to jako pohádka. Fotbal v Opavě se včera radoval ze stého výročí od svého vzniku. Opavský fotbalový fanoušek se zejména za posledních 15 let užil spoustu útrap, ale i radosti. Zkratka pocity štěstí střídal smutek, ovšem v sobotu večer, minimálně do pozdního přátelského utkání s Brnem, slavili všichni.

Fotbalová veřejnost slezské metropole si v tomto týdnu nevyprávěla o ničem jiném. Uplynulo totiž něco málo přes sto let od okamžiku, kdy dr. Eduard Aschauer podal žádost na zřízení klubu ve městě. Kopaná v Opavě prošla velice bohatým a zajímavým vývojem. Po druhé světové válce dostal klub název Ostroj Opava, který si nesl až do roku 1990.

Během této éry patřil Ostroj mezi elitu druhé a třetí ligy, ale účast v té nejvyšší stále unikala v nedohlednu. Na začátku 90. let potkal klub málem krach. Doslova za pět minut dvanáct se do hry vložila skupina podnikatelů vedená Josefem Hájkem a klub ještě dokázala stabilizovat. Už tehdy bylo jasné, že opavský skomírající fotbal bude potřebovat novou krev do žil. Tu mu v roce 1994 vliv nový významný sponzor, petrochemický podnik Kaučuk z Kralup nad Vltavou. O rok později se Kaučuk Opava poprvé probojoval mezi českou elitu a hned ve své úvodní sezóně zaznamenali Opavští velký úspěch, když obsadili šestou příčku konečné tabulky.

S postupem času však počala intenzita zájmu hlavního sponzora opadat a o několik let později odešel Kaučuk úplně. Klub tak dostal název Slezský FC (zkráceně SFC). Poté si již příznivci zvykli na velmi proměnlivé výkony Opavy, které střídal vzestup a pád. Sestup do druhé ligy se vždy rok na to změnil v návrat. Jak to dopadlo pak, není nijak neznámý příběh. Ukrajinští majitelé nebyli pro opavský fotbal tím pravým ořechovým. Navíc bývalý ředitel SFC Gustav Santarius chtěl, aby klub vyhrál za každou cenu a nabídl rozhodčímu Zejdovi možnost obohacení nejen jeho vlastní peněženky, ale i sexuálního apetitu s jednou jím poskytnutou prostitutkou. Zapomněl ovšem, že fotbalové regule jsou v těchto případech nemilosrdné.

Slezský se i díky této aféře ještě v předminulém ročníku zmítal v krizi a spadl až do divize. Naštěstí se pak klubu podařilo oprostil od „nezdravého“ vedení, převzalo jej město a byla zakoupena licence od Kroměříže, takže Opavané se rázem ocitli zpět ve druhé lize, kde v uplynulé sezóně vybojovali krásnou čtvrtou pozici. Nebýt slabšího podzimu mohla Opava pomýšlet na postup do Gambrinus ligy už letos. V slezském centru už všichni netrpělivě čekají na to, jak to dopadne v příštím roce. Vyhlídky jsou i přes ztráty některých fotbalistů přinejmenším dobré.

Něco k včerejšku a přátelák s Brnem

Program včerejších oslav byl velice bohatý. Na hřišti se nejprve objevili staří známí harcovníci z let ne ještě tak dávných jako např. Rychtár, Pardy, Baránek, Bomba, Vrba a další. Poté následoval zápas mladých nadějí Slezského FC a od osmi zápas s Brnem. Moravané ale přijeli až s půl hodinovým zpožděním, takže výkop zápasu se posunul na 20:30. Závěr celé akce vyvrcholil krásným ohňostrojem. Teď již ale něco k hlavnímu bodu celého večera.

SFC Opava – 1. FC Brno 0:2 (0:2)
Branky: 4. Došek, 19. Pacanda
Sestava Opavy:
Sestava Brna: Lejsal - Kuncl, R. Mezlík, Pavlík, Siegl - Kalouda (46. Besta), Holek (70. Večeřa), Polách, Střeštík (46. Hanák) - Pacanda (77. Vrána), T. Došek (46. Wagner)

Půlhodinové manko, které Brňané nabrali při přesunu do Opavy jako by předznamenalo trápení domácích borců. Opavané totiž téměř v celém utkání působili dojmem, že jsou za jejich soupeřem o „půlhodiny“ pozadu. Pro oba týmy to byla zároveň generálka před začínající ligovou sezónou, takže není divu, že Brno i Slezský vyrukovalo s nejsilnější možnou sestavou. Trenér hostů Uličný, na kterého se v Opavě vzpomíná v dobrém, nasadil i dva hrdiny z nedávného MS do dvaceti let, z nichž si Česká republika odvezla stříbrné medaile, sice Střeštíka s Kaloudou. A právě prvně jmenovaný se největší měrou podílel už ve čtvrté minutě na rozesmutnění stadionu v Městských sadech. Po jeho centru z levé strany gólman Novák nepochopitelně vyrazil míč před sebe a pro novou posilu Brna Tomáše Doška to už ani nemohlo být jednodušší – 0:1. Brněnský špílmachr Polách dělal Slezskému největší starosti. S jeho ohromným příspěvkem vyčnívali hosté hlavně v přechodu do útoku. V 19. minutě to již bylo dokonce o dva góly, když se Pacanda řítil sám na branku a opavského brankáře snadno obstřelil. Rozdíl obou kádrů byl znatelný, ale alespoň v prvním poločase předvedli Opavští několik slibných šancí v ofenzívě, z nichž byly dvě gólové. Ani jednu z nich však asi nejlepší hráč domácích Halaška neproměnil. První půle tedy skončila ve prospěch Moravanů. Během patnáctiminutové pauzy byli ještě ocenění již zmínění Střeštík s Kaloudou za zásluhy na světovém šampionátu a mohlo se jít do druhého dějství…

..dějství, kde se naplno ukázala šíře obou kádru. Přestože kouč Uličný během přestávky vystřídal několik hráčů, na hře Brňanů se to nijak nepodepsalo. Spíše naopak. Nová tvář v útoku René Wagner mohl vedení svého mužstva pojistit, ovšem v koncovce selhal a napálil spodní stranu břevna Novákovi svatyně. Míč se však pro něj smolně odrazil ven z brány. Jestliže alespoň v prvních pětačtyřiceti minutách byla Opava vidět částečně, v druhém poločase ji diváci hledali marně. Bída a běs. Trenéru Nečekovi se neujala ani střídání, když přišli Kozák se Slukou. Udeřit zato mohlo na soupeřově straně. Přibližně v 65. minutě zahrával Polách přímý kop ze dvaceti metrů, svou střelu stočil do pravého rohu opavské branky a nebýt fantastického zákroku Nováka, potkal by domácí fanoušky další pláč. Závěrečná čtvrthodina přísedícím v hledišti rozhodně nelahodila. Hra byla často rozkouskovaná, hodně se faulovalo a protahovalo se tak trápení SFC. V 83. minutě nastřelil Polách další břevno, což již bylo na mnohé moc. Pět minut před koncem už diváci začali houfně odcházet a na hřišti se již dohrávalo jen z povinnosti. Malou náplastí na pošramocené srdce domácích příznivců byl krásný ohňostroj. Zpackaná generálka by se ovšem měla co nejrychleji napravit. Nejlépe hned v prvním kole druhé ligy s Duklou Praha.

Pozn. redaktora: Sestava Opavy bude uveřejněna s časovým odstupem.