Zpět na » Synot liga » Souhrn 2. kola GL: Sparťané vyhráli šlágr, Plzeň prohrála na Bohemce, Sigma s Hradcem vyhrály rozdílem třídy

Synot liga - Souhrn 2. kola GL: Sparťané vyhráli šlágr, Plzeň prohrála na Bohemce, Sigma s Hradcem vyhrály rozdílem třídy

Souhrn 2. kola GL: Sparťané vyhráli šlágr, Plzeň prohrála na Bohemce, Sigma s Hradcem vyhrály rozdílem třídy © sigmafotbal.cz - Radost hráčů Sigmy Olomouc

1

07.08. - REVIEW Sparťanští fotbalisté vyhráli šlágr nad Jabloncem a mají po dvou zápasech šest bodů. Úřadující mistr z Plzně má po dvou kolech jenom bod, tentokrát prohrál s Bohemians. Liberečtí hráči doma zvládli utkání se Slavii a vyhráli 2:1, Olomouc vyhrála jasně nad Baníkem. Šok zažili v Teplicích, kde domácí podlehli Hradci o tři branky.

Dukla Praha - Dynamo České Budějovice 4:2 (1:1)

Branky: 23. Svatonský, 61. Pázler, 77. Berger, 84. Markovič - 4. Ondrášek, 79. Otepka (pen.)

Zatímco první ligový duel v podání fotbalistů pražské Dukly příliš atraktivity nepřinesl, v zápase proti Českým Budějovicím nebyla o zajímavé momenty nouze.

Už ve čtvrté minutě se po centru z pravé strany odrazil míč na hranici šestnáctky, odkud ho českobudějovický Zdeněk Ondrášek nekompromisně napálil do branky střežené Filipem Radou. Dukla se poté dlouho nemohla vymanit z tlaku jihočeského týmu, nakonec však relativně brzy vyrovnala.

Bergerův průnik zakončený střelou na vzdálenější tyč ještě vyrovnání nepřinesl, vzápětí ale tentýž hráč odcentroval do pokutového území a Svatonský vsítil hlavou první ligový gól Dukly po sedmnácti letech. Autor branky se ovšem při zakončení zranil a musel být střídán Pázlerem. Českobudějovičtí ale byli ve zbytku úvodního poločasu aktivnější a vytvořili si ještě jednu gólovou možnost. Ve vápně se nejlépe zorientoval zkušený Roman Lengyel a hezkou hlavičkou protáhl Radu.

Druhý poločas ale patřil především fotbalistům Dukly Praha. Ti dokázali proti kombinační soupeře vysunout presink a postupně přejímali herní iniciativu. Střídající Pázler zkusil štěstí střelou zpoza hranice velkého vápna, brankář Kučera ale byl připravený na místě. Po hodině hry se už však Pražané radovali podruhé. Po akci Haška se míč dostal k Markovičovi, který ho napálil do břevna a z dorážky dostal domácí tým do vedení všudypřítomný Pázler.

Aktivita Dukly neutuchala, Markovičově hlavičce ovšem pár centimetrů chybělo. Zanedlouho se do otevřené obrany Jihočechů vřítil Tomáš Berger, udělal Kučerovi kličku do středu hřiště a navýšil vedení Pražanů na dvě branky.

To ale nevydrželo dlouho. Benát ihned po rozehrávce ze středového kruhu trefil břevno a po následném závaru fauloval v pokutovém území Mikula, za což sudí Bílek nařídil pokutový kop. Jeho exekuce se zhostil Rudolf Otepka a vrátil hosty do hry. Poslední slovo ale měla Dukla. Přesný centr Haška usměrnil do sítě Miroslav Markovič a zpečetil vítězství domácích na 4:2. České Budějovice si tak v letošní sezoně připsaly už druhou porážku se čtyřmi inkasovanými góly.

FK Teplice - Hradec Králové 0:3 (0:2)

Branky: 16. Hochmeister, 20. Dvořák, 87. Poděbradský

Utkání nabralo dobré tempo už od úvodních minut. Oba celky chtěly navázat na tříbodový zisk z prvního kola, hrály aktivně a spoléhaly na rychlý přechod do útočné fáze, což v první půli vyústilo v několik zajímavých momentů. První minuty patřily Severočechům, jako první zahrozil záložník Čajič, ale jeho nebezpečný pokus hradecká obrana na poslední chvíli zablokovala.

Další průběh utkání už ovládli fotbalisté Hradce Králové, kteří zaskočili domácí tým svou rychlostí v přechodové fázi, po zdařile sehraných protiútocích navíc vstřelili dva brzké slepené góly. Jako první otevřel skóre v 16. minutě obránce Hochmeister, který se dostal k odraženému míči a z pětadvaceti metrů jej napálil pod břevno. Krátce poté podnikli hosté rychlý kontr a přečíslení čtyři na dva využil útočník Pavel Dvořák. Tepličtí navíc mohli být rádi, že do kabin šli jen s dvoubrankovým mankem, Hradec zbytek svých akcí nedotáhl do úspěšného konce.

Teplice vstoupily do druhého poločasu mnohem aktivněji, zpřesnily rozehrávku a snažily se o vstřelení kontaktního gólu. Blízko mu byl v 57. minutě Ljevakovič, který se pokusil z dálky přehodit brankáře Lindra, ten ale balon na poslední chvíli vyrazil. Snížit mohl po následném rohovém kopu také hlavičkující Vachoušek, ale znovu zasahoval pohotový hradecký gólman. Hosté si poté pohodlně hlídali náskok, tepličtí totiž znervózněli a místo fotbalu se místy spíše soustředili na dohadování s rozhodčím.

Ani v závěrečných minutách si domácí tým nedal pozor na další brejkové situace Hradce a po zásluze znovu kapituloval. Další přečíslení tři na jednoho zakončil přesnou střelou k tyči Poděbradský, který tak dokonal nečekané vítězství „Votroků“. Hradec je zatím v lize stoprocentní, po dvou výhrách se dostal do čela tabulky.

1. FK Příbram - Viktoria Žižkov 2:1 (0:1)

Branky: 48. Wágner, 61. Tarczal - 24. Bartl

V Příbrami byl k vidění fotbal dvou naprosto rozdílných poločasů. Příbram chtěla proti nováčkovi letošního ročníku potvrdit překvapivé vítězství z úvodního kola, kdy triumfovala na hřišti Slovácka, místo toho ale patřilo prvních pětačtyřicet minut hostům ze Žižkova.

Pražané dominovali ve středu hřiště a měli více ze hry. Přesto si první gólovou příležitost vytvořili domácí. Tarczal totiž hezkým pasem za obranu oslovil ke skórování Šlapáka, ten ale v zakončení selhal.

Poté už úřadovali na hřišti pouze Viktoriáni. Folprecht si totiž po rychlé akci všiml nikým neobsazeného Davida Bartla a ten tváří v tvář Hruškovi mířil přesně. Hosté navíc mohli přidat i další branky. Dobrou šanci měl po ostrém centru Bartla opět zcela osamocený Kalod, ale hlavička mu nesedla a skončila přímo v náručí brankáře Hrušky. Tentýž hráč neuspěl ani v druhé vyložené šanci, když zblízka nedokázal poslat do sítě přesný pas Súkeníka.

Za špatnou produktivitu Pražané ve druhém poločase zaplatili. Ihned na jeho začátku totiž svěřenci trenéra Vavrušky vymysleli akci, u jejíhož zrodu stal centrující Tomáš Pilík, který poslal do vápna krásný centr přímo k nohám Tomáše Wágnera a ten s přehledem vyrovnal. Vstřelená branka zapůsobila na ospalou Příbram jako elixír a další šance na sebe nenechaly dlouho čekat.

Vítězný gól se zrodil po standardní situaci. Odražený míč se totiž dostal na hranici velkého vápna k Danielu Tarczalovi a ten ho bez rozmyslu nechytatelnou dělovkou napálil k zadní tyči Vaclíkovy branky. Žižkovská snaha o vyrovnání byla marná a k vytvoření gólové šance už nevedla. Fotbalisté z hlavního města si tak připsali už druhou porážku v nové sezoně.

Slovan Liberec - Slavia Praha 2:1 (2:0)

Branky: 2. Gebre Selassie, 38. Rabušic - 65. Zbyněk Pospěch (pen.)

Trenéři Slovanu museli po odchodu Bořka Dočkala řešit post pravého záložníka a jejich volba nakonec padla na Jiřího Štajnera. Na hrotu se pak vedle Josefa Šurala představil Michael Rabušic.

V brance "sešívaných" stále chyběl gólman Kamil Čontofalský, naopak od první minuty naskočila staronová tvář Adam Hloušek. Vedení Severočechů se ještě před začátkem zápasu oficiálně rozloučilo s bývalou dlouholetou oporou Miroslavem Holeňákem, který obdržel památeční dres a hodinky.

Liberečtí vlétli do utkání jako uragán a už ve 2. minutě rozjásali zaplněné tribuny. Na Breznaníkův rohový kop si naskočil Gebre Selassie a hlavou k tyči poslal svůj celek do vedení. Pražany však brzký gól psychicky nezlomil a v 8. minutě mohlo být srovnáno. Trubila unikl po levé straně, nacentroval do šestnáctky, Vlček míč šikovně pustil Jarolímovi, ten ale trefil jen spoluhráče Petráka.

Udeřit tak mohli podruhé domácí. Po krásné akci Rabušice a Breznaníka se k zakončení dostal osamocený Šural a hlavou jen o chloupek minul Hanušovu svatyni. Slavia kontrovala ve 33. minutě. Jarolím uvolnil Vlčka, jeho tutovku ale výtečně vyrazil Bičík.

Slávisté byli aktivní leč nedůrazní a Slovan je tak v závěru poločasu podruhé ztrestal. Ve 38. minutě zafungovala spolupráce dvou někdejších hráčů Zbrojovky Brno Šurala a Rabušice. Druhý jmenovaný hlavou k bližší tyči zvýšil na 2:0.

"Červenobílí" toužili po změně stran po kontaktním zásahu, jenž přišel v 64. minutě. Souboj Fleišmana s Jandou posoudil hlavní arbitr Adam jako nedovolený a z nařízené penalty snížil nekompromisní ranou střídající Pospěch. Slovan mohl rychle odpovědět. Své zaváhání se snažil napravit Fleišman, jenže po jeho dobrém pasu nezamířil Rabušic přesně.

Hosté chtěli vyrovnat, ofenzivu podpořil na konci ještě Milutinovič, gólu se však neodočkali. Liberec tak zdolal Slavii 2:1.

Sigma Olomouc - Baník Ostrava 3:0 (2:0)

Branky: 10. (pen.) a 44. Rossi, 82. Hořava

Fotbalisté Sigmy Olomouce vyhráli v sobotním utkání 2. kola Gambrinus ligy na domácí půdě nad Baníkem Ostrava 3:0. Dva góly vstřelil Brazilec Daniel Rossi, nejprve z penalty po faulu Adámika na Varadiho, druhý hlavou po rohovém kopu Janotky, třetí přidal chvíli před koncem Hořava.

Utkání mezi Sigmou Olomouc a Baníkem Ostrava bylo bezpečnostními složkami označeno za rizikové, proto se na zápas dostali diváci jen se vstupenkami na jméno. Ovšem jako rizikový byl zápas především pro defenzivu Baníku. V prvním ligovém kole doma s Teplicemi inkasovala čtyřikrát a už v 10. minutě na Andrově stadionu kapitulovala poprvé. Po škobrtnutí stopera Adámika o probíhajícího Varadiho nařídil sudí Mikel na popud asistenta Večeři pokutový kop a ten Brazilec Rossi bezpečně proměnil.

Ostravští fotbalisté se v prvním utkání pod trenérem Malurou snažili podnikat brejky do otevřené obrany, ale chyběla jim finální přihrávka. Naopak před přestávkou Hanáci udeřili podruhé. Po rohovém kopu Janotky nechala obrana hostů na malém vápně úplně volného Rossiho a ten hlavou přidal svůj druhý gól v utkání.

Ve druhém poločase už se Sigma spokojila s držením míče, Baník svou aktivitu směrem dopředu nebyl schopen vystupňovat a výsledkem byl v závěru třetí gól domácích, kdy Hořava střelou ze šestnáctky nedal Krbečkovi šanci.

Bohemians 1905 - Viktoria Plzeň 2:1 (1:1)

Branky: 27. Nešpor, 79. Bálek - 39. Jiráček

"Klokany" čekal v Edenu po úvodní výhře nad Slavií další těžký soupeř. Proti mistrovské Plzni ale vršovický tým začal dobře, i přesto, že se stále musel obejít bez talentovaného záložníka Šumského, který čeká na vydání transferkarty. Hráči Bohemians vyrukovali na soupeře s bojovnou hrou, spoléhali na rychlé brejky a standardní situace, naopak hosté se v prvním poločase zbytečně zbavovali míče a na hřišti se dlouho hledali.

Do vedení se dostali domácí. Ve 27. minutě zahrával Budinský přímý kop, jeho přízemní střílený centr tečoval útočník Martin Nešpor a otevřel skóre. Vedoucí gól Bohemians nabudil i plzeňskou Viktorii, která zpřesnila rozehrávku a ještě do poločasu srovnala. Přihrávku Pilaře na malé vápno zužitkoval v 39. minutě důrazný Jiráček, který s přispěním teče domácího beka Nikla prostřelil brankáře Sňozíka.

Po změně stran začali lépe Západočeši, kteří několik minut trvale obléhali pokutové území Klokanů. V 49. minutě přiťukl Limberský míč na osamoceného Pilaře a jeho tvrdou ránu musel Sňozík na poslední chvíli vyrazit. Zatímco domácí fotbalisté nedotáhli své akce do úspěšného konce, hosté byli v zakončení mnohem nebezpečnější. V 65. minutě centroval Pilař, jeho nenápadný pokus zastavila tyč domácí branky.

Jenže nápor Plzně vedoucí brankou neskončil, a tak udeřilo na druhé straně. Záložník Bohemians Budinský v 78. minutě utekl plzeňským zadákům, krásnou přihrávkou do uličky vyzval ke skórování střídajícího Bálka a ten zakončil efektivním lobem, který poslal domácí tým podruhé v zápase do vedení.

Plzeň si ve zbylých minutách sice vytvořila trvalý tlak, žádné větší příležitosti ani gólu se však už nedočkala. Zatímco Klokani zahájili novou sezonu dvěma výhrami v řadě, Viktoria po úvodní remíze 2:2 s Libercem vyšla tentokrát bodově naprázdno.

Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 1:0 (0:0)

Branky: 93. Kordula (vlastní)

Na týmu Mladé Boleslavi jakoby stále ležel stín z vyřazení v pohárové Evropě, domácí celek vyšel gólově naprázdno už v prvním kole v Jablonci a ani na domácím trávníku příliš herní pohody neukázal.

V první půli si Středočeši sice vypracovali nespočet rohových kopů, ale se standardními situacemi si vůbec nevěděli rady, největší šancí první půle tak paradoxně byla střela hostujícího Fujerika, který unikl po pravém křídle a křížnou střelou jen lehce minul tyč mladoboleslavské branky.

I ve druhém poločase zůstala snaha domácích křečovitá, a tak se opět dostávalo k možnostem více Slovácko. Gólman Miller odvrátil pohromu po Ondřejkově hlavičce efektním zákrokem a vyrazil míč na roh. Změnu obrazu hry nepřinesla ani střídání v domácí sestavě, kdy na hřiště přišli ostřílení Kulič nebo Procházka. Šťastnou ruku měl na druhé straně málem kouč Slovácka Soukup, který poslal na hřiště Valentu, který se postavil k trestnému kopu a přes zeď zakroutil míč jen několik centimetrů vedle Millerovy branky.

Vzápětí po protiútoku vyloženou šanci zahodil Řezníček z prostoru penalty jen do náruče gólmana Filipka. V posledních minutách sice Mladá Boleslav vsadila na pasy vzduchem a hlavičky, gólman Filipko ale několik ošemetných situací ustál. Neubránil však poslední centrovaný míč do vápna, který před ním nadzvedl do vlastní sítě zadák Michal Kordula. Přelobovaný Filipko tak čisté konto neubránil a Mladá Boleslav se dočkala prvního letošního gólu, i když jej sama nevstřelila.

Ocenění za výkon v zápase si tak vysloužila pouze rozhodčí Dagmar Damková. Ta utkání odřídila přesně, bez jediného zaváhání, rozdala sedm žlutých karet a dala najevo, že na fotbalových trávnících možná skončila předčasně. Populární česká fotbalová sudí pískala svůj poslední zápas kariéry a byla nejlepším aktérem zápasu.

Sparta Praha - Baumit Jablonec 2:1 (2:1)

Branky: 11. Kweuke, 30. Matějovský - 34. Lafata

Sparta od první chvíle Jablonec zatlačila a byla první půlhodinu, během níž dal Leonard Kweuke v 11. minutě první gól a ve 30. minutě Marek Matějovský druhý, jasně lepší. Asistentem u obou branek byl Libor Sionko. Vynikající zápas hrál Kweuke. Výborně bránil při standardních situacích, vyhrával souboje ve středu pole, rozehrával a chodil do koncovky, bylo ho plné hřiště.

V poslední čtvrthodině sparťané polevili, Jablonec se dostal do tlaku a král střelců minulého ročníku David Lafata ve 34. minutě snížil na 2:1. Brance předcházela chyba v rozehrávce na polovině Sparty a Lafata se ve výskoku na Kovaříkův centr prosadil mezi stopery domácích. Řepka míč podskočil. Jablonec proměnil svou první příležitost. Sparta dvě zmařila, jednu měl už ve 2. minutě Kweuke, ale těsně minul, další ve 45. minutě neproměnil Sionko. V pádu střílel ze stoprocentní pozice těsně vedle.

Po přestávce se snažili domácí rychle přidat další branku a výhru pojistit. Nebyli však tak suverénní jako na začátku druhé půle a ve zhuštěném prostoru uvnitř velkého čtverce se dlouho nedokázali prosadit. Obránci Jablonce odvrátili řadu centrů, dvakrát byl Kweuke odzbrojen v poslední chvíli, ve velké šanci byl i střídající Podaný, jenže tomu v kritické chvíli míč ukopl Loučka.

V 75. minutě chtěl všechno vyřešit Kweuke, který opět hrál výborně v poli. Obešel tři hráče Jablonce a podařilo se mu od brankové čáry odcentrovat před brankáře Špita. Bohužel do prostoru, v němž dva nabíhající hráči Sparty nemohli na míč dosáhnout.

V 86. minutě se Kweuke znovu prosadil v souboji se dvěma hráči Jablonce, přihrál volnému Vackovi, ale ten nepochopitelně trefil vnější síť. V 89. minutě se Letenským podařilo přečíslení ve velkém čtverci, ale střídající Kadlec místo přihrávky volnému Kweukemu střílel sám a trefil protihráče. V 90. minutě mohl zvýšit Kadlec na 3:1 po přiťuknutí Podaného, ale tři metry před brankou se ukopl.