Zpět na » Synot liga » Ohlédnutí za vystoupením českých mladíků na MS

Synot liga - Ohlédnutí za vystoupením českých mladíků na MS

0

23.07. - Fantastický účinkování českých fotbalistů na světovém šampionátu hráčů do 20 let v Kanadě. I když jsme byli dvě minuty blíž ke světovému zlatu a titulu, je stříbro obrovským a nečekaným úspěchem! Pojďme se tedy poohlédnout za stříbrným vystoupením české dvacítky od začátku až do jejího konce...

Základním cílem české reprezentace na fotbalovém MS hráčů do 20 let v Kanadě bylo postoupit ze základní skupiny. Přípravné zápasy před startem samotného šampionátu nedopadly pro české mladíky příliš dobře. Nominace českých fotbalistů představovala pro fanoušky mnoho neznámých jmen. Od výběru kouče Miroslava Soukupa se tedy před turnajem nečekaly žádné zázraky.

Český tým se utkal v základní skupině s Argentinci, KLDR a Panamou. Celkem bylo šest skupin po 4 mužstvech. Hned na úvod nás čekali pětinásobní mistři světa a obhájci titulu z loňského MS Argentinci. Čeští hráči chtěli zaskočit jednoznačně favorizované Jihoameričany a to se jim podařilo, dokázali s nimi uhrát bezbrankovou remízu. Pro Soukupovy svěřence to znamenal cenný bod do tabulky.

Videosestřih z utkání ČR-Argentina:

Ve druhém vystoupení jsme se utkali s Korejskou lidově demokratickou republikou a málem jsme nad Asiaty zvítězili, jenže v posledních minutách utkání Severokorejec Jon vyrovnal stav na 2:2. Vítězství nad asijským celkem by už znamenal jistý postup do dalších bojů, protože do osmifinále postupují kromě prvních dvou nejlepších celků z každé skupiny i čtyři nejlepší týmy ze třetích míst.

Videosestřih z utkání ČR-KLDR:

Na závěr skupiny jsme se střetli s Panamou. Abychom se neohlíželi na souběžně hraný zápas Argentina s KLDR, tak jsme museli zdolat středoamerický celek. Případná remíza by byla možná jen za určitých předpokladů. Nakonec se čeští fotbalisté dočkali první výhry na MS a zdolali panamské mužstvo 2:1. Do vyřazovacích bojů jsme postoupili z druhého místa s pěti body. Postup do osmifinále bral český tým už jako úspěch.

Videosestřih z utkání ČR-Panama:

V osmifinálovém utkání jsme narazili na nebezpečné Japonce. Češi věřili, že do třetice asijský tým porazí. Do 73. minuty jsme prohrávali 0:2 a zdálo se být vše ztracené, jenže v příštích třech minutách kolumbijský rozhodčí, který podával nevyrovnaný výkon po celý zápas, nám poskytl možnost kopat dvě penalty! Díky proměněným pokutovým kopům jsme se dostali vyrovnáním stavu na 2:2 zpět do zápasu. Do konce normální hrací doby se nic nestalo a tak diváci v kanadské Victorii byli svědky prodloužení. V závěru třicetiminutového nastavení Japonci měli největší gólovou příležitost jak rozhodnout tento osmifinálový duel. Naštěstí vše dobře dopadlo a přišla na řadu penaltová loterie. Pokutové kopy jsme zvládli nejlépe a postoupili jsme do čtvrtfinále, kde na nás čekali Ĺ panělé, úřadující mistři Evropy hráčů do 19 let z minulého roku.

Videosestřih z utkání ČR-Japonsko:

Přišlo čtvrtfinále a silné Ĺ panělsko, které porazilo Brazilce 4:2 až po prodloužení. Čeští fotbalisté mohli jen překvapit a dokonce před čtvrtfinálovým duelem si pomalu balili kufry.
Jenže loučení s Kanadou se muselo odložit. Ve čtvrtfinále se Ĺ paněly, kteří byli lepší po celou dobu zápasu, Češi vyšli vítězně až opět po penaltovém rozstřelu, když ani prodloužení nenašlo vítěze. Sice góly padly až v prodloužení, ale po jednom gólu na obou stranách. Na MS hráčů do 20 let totiž neexistuje stříbrný nebo zlatý gól. Českému týmu se opět poštěstilo v penaltách, a tak se radovali z historického postupu do semifinále, žádné české a ani československé dvacítce se ještě nepodařilo probojovat až daleko jako teď té současné.

Videosestřih z utkání ČR-Ĺ panělsko:

A tak hráči se mohli těšit, že si zahrají další zápas, který pošle vítěze do finále a poraženého do boje o bronz. Semifinálovým protivníkem byli Rakušané, naši jižní sousedé. Na první pohled to byl velmi nepříjemný soupeř, ale na druhou stranu prošel vyřazovacími boji do semifinále lépe než český výběr. Touha českých mladíků zahrát si finále byla obrovská. Do utkání s Rakušany jsme vstoupili bravurně, když po gólech Míčoly a Fenina jsme po čtvrthodině hry vedli 2:0. Do konce normální hrací doby se nic podstatného nestalo a Češi mohli slavit nečekanou účast ve finále.

Videosestřih z utkání ČR-Rakousko:

Zahrát si ve finále světového šampionátu bylo pro celý český tým velkým snem, který se stal skutečností. Česká reprezentace se do finále probojovala díky výborné defenzivě, týmovému duchu a v neposlední řadě i s obrovským štěstím.
V neděli 22. července 2007 jsme se mohli stát do třetice poprvé mistry světa. V roce 1934 ani 1962 Čechoslováci totiž nedokázali zvítězit ve finále seniorského mistrovství světa. Češi zahájili turnaj s Argentinou, tak i skončí své účinkování se svým úvodním soupeřem.
Argentinci jsou pětinásobní mistři světa a obhájci loňského mistrovství, proto byli pasováni do role jasného favorita finálového duelu. Češi mohli jen překvapit.

V první půli finálového utkání, která skončila bez branek, jsme hráli velmi vyrovnanou partii s Jihoameričany. V 60. minutě se Fenin na hranici vápna obtočil okolo Fazia a prudkou střelou otevřel skóre! Jenže vedení jsme si dlouho neužili, když o dvě minuty později Aguero využil nepozorné české obrany a vyrovnal na 1:1. A hrálo se znovu od nuly. Argentinci pořádně ožili po vyrovnávacím gólu a vytvářeli si několik slibných šancí ke skórování. Smrtící úder pro český tým nadešel od argentinského Zarateho, který 4 minuty před koncem normální hrací doby vsítil vítěznou a zlatý gól. Češi se nezmohli na žádný drtivý tlak, který by vedl k vyrovnávací brance. Argentinci se pošesté stali mistry světa a čeští mladíci získali stříbrné medaile.