Zpět na » Synot liga » Česká republika - Irsko 1:0 (1:0)

Synot liga - Česká republika - Irsko 1:0 (1:0)

0

12.09. - Čeští fotbalisté udělali velký krok směrem k mistrovství Evropy 2008. V důležitém utkání proti Irsku zvítězili 1:0 gólem Jankulovského a momentálně jim stačí uhrát tři body ze tří zbývajících zápasů.

Češi postrádali před utkáním dlouhána Jana Kollera, který se vykartoval v utkání v San Marinu. Irům zase chyběl Ireland. Ten kvůli smrti jeho babičky odcestoval domů na pohřeb.

Před neúplně zaplněným hledištěm začali Češi svižně a útočně. Už v druhé minutě vysunul Plašil Baroše, ale útočníka Lyonu na poslední chvíli zablokoval McShane. Za minutu byl Baroš v pokutovém území stáhnutý obráncem Irů, ale penalta se nekopala.

České národní mužstvo neustále dobývalo irské pokutové území a hosté se do útoku nemohli dostat. Ve 12. minutě Baroš přihrál Rosickému, který vybídl ke střele Sionka, ale jeho rána z úhlu mířila těsně mimo irskou klec.

Po čtvrthodině hry se ale už Češi radovali. Po nádherné kombinační akci přiťukl Plašil míč Jankulovsému, ten si obešel obránce a sám před Givenem se nemýlil - 1:0. I po vstřeleném gólu se fotbalisté Česka hnali do útoku a v 21. minutě Jankulovski nacentroval do vápna na Sionka, který ve vyložené šanci netrefil správně míč a skóre zůstalo nezměněno.

Poté domácí trochu v ofenzivě polevili, ovšem nadále kontrolovali hru. Až v závěru poločasu zahrozili Irové. Ve 44. minutě se Doyle ocitl sám před Čechem a střelu umístil do tyče. Další závar pak před naší brankou také gól nepřinesl, a tak byl stav po první pětačtyřicetiminutovce příznivý pro český celek.

Druhá půle začala šancí Baroše. Ten si před šestnáctkou položil jednoho z hostujících obránců a nepříjemnou střelou mířil těsně vedle Givenovy brány. Češi byli i v druhé půli o něco lepší, ale k tlaku z první půle to mělo daleko.

V 57. minutě měli svěřenci Karla Brücknera další příležitost. Sionkovu střelu hostující gólman vyrazil pouze k Rosickému, který ranou z první trefil branáře Givena. Kopal se tak pouze roh.

Českým fanouškům se o čtyři minuty později opět připomněl Stephen Hunt. Na půlicí čáře nejprve odehrál míč, ale poté nešetrně zfauloval Poláka a řecký sudí okamžitě vytáhl červenou kartu. Hunt přišel na hřiště v průběhu prvního poločasu, od začátku se na něho při jeho dotyku s míčem pískalo, hru Irů oživil, ovšem nechal se zbytečně vyloučit.

Irové ale po jeho odchodu začali zlobit. Nejrpve v 64. minutě přihrávka Doyla jen těsně minula nabíhajícího Reida a o sedm minut později bylo ještě hůř. Čechovi vypadl po přímém kopu hostů míč z náruče, Mc Shane už posílal míč do sítě, ale na brankové čáře zastoupil Čecha stoper Rozehnal a zabránil tak jistému gólu.

Dramatické momenty přišly v závěru zápasu. Po Rosického akci v 88. minutě střílel Polák, ale Kelly z brankové čáry odkopl. Vzápětí měl šanci Ujfaluši, ale nastřelil brankáře. V 92. minutě pak Vlček obloučkem trefil tyč.

Irové mohli srovnat, míče nebezpečně lítaly kolem Čechovy brány, ale naštěstí český gólman udržel v tomto utkání čisté konto, což znamenalo těsné vítězství.

Češi se tentokrát prezentovali kombinační hrou a výkon byl velmi dobrý. Český tým je v tuto chvíli před Irskem o šest bodů a k postupu mu stačí uhrát jedinou výhru ze zbylých tří utkání kvalifikace.

Česká republika - Irsko 1:0 (0:0)

Branky: 15. Jankulovski

Rozhodčí: Vassaras - Saraidaris, Gennaios (všichni Řecko). ŽK: Polák, Ujfaluši, Baroš, Sivok, Jankulovski - McShane, Kelly, Keane, Long, ČK: 60. Hunt

Česko: Čech - Ujfaluši, Kováč, Rozehnal, Jankulovski - Sionko (75. Vlček), Galásek (46. Sivok), Rosický, Polák, Plašil - Baroš (90. Jarolím)
Irsko: Given - Dunne, Kelly, O´Shea (38. Hunt), McShane - McGeady (62. Long), Carsley (82. Koegh), Kilbane, Reid - Keane, Doyle

Diváci: 16 648