Zpět na » » Rozhodčí Pavel Orel ukázal cestu jak zlepšit vztah mezi arbitry a veřejností. Od Petra Švancary si vysloužil pochvalu

- Rozhodčí Pavel Orel ukázal cestu jak zlepšit vztah mezi arbitry a veřejností. Od Petra Švancary si vysloužil pochvalu

Rozhodčí Pavel Orel ukázal cestu jak zlepšit vztah mezi arbitry a veřejností. Od Petra Švancary si vysloužil pochvalu © 02.cz - Pavel Orel vysvětluje sporné verdikty

3

05.04. - Utkání 25. kola FORTUNA: LIGY mezi Slavií a Brnem skončilo bezbrankovou remízou 0:0. Přesto se o zápasu mezi fanoušky hodně mluví a v hlavní roli je rozhodčí Pavel Orel. Ten se v utkání musel vypořádat s několika složitými situacemi. V poločasové přestávce od Petra Švancary schytal velkou vlnu kritiky za některé rozhodnutí,které v zápase učinil ale v pozápasovém rozhovoru hlavní rozhodčí své verdikty vysvětlil a „Švanciho“ umlčel.

Utkání, ve kterém Slavia prodloužila svou neporazitelnost na 37 zápasů nabídlo několik složitých situací. Jednou z nejdiskutovanějších momentů je v 18. minutě po zásahu VARu udělena červená karta pro osmnáctiletého brankáře hostů Matyáše Vágnera.

Právě tato situace v poločasovém studiu hodně rozčílila experta O2TV Petra Švancaru. Ten se ostře pustil do rozhodčího s tím, že jako ligový arbitr musí v těchto případech udělit červenou kartu rovnou, a ne čekat na pokyn od videa, kde v inkriminovaném utkání seděl sudí Zbyněk Proske.

Švancara to okomentoval: „Nerozumím rozhodčímu, znovu říkám nerozumím, nechápu, proč to není červená karta hned. To je první věc, kterou chci říct. Je to jasná červená karta, nejde o to, že jsem Zbrojovák, ale nechápu, jak za to, může ligovej rozhodčí dát žlutou kartu. Hrozný.“

Další, co se ve studiu řešilo byl možný pokutový kop v prvním poločase ve prospěch Zbrojovky. Tady Petr Švancara, řekl, že chápe rozhodnutí hlavního rozhodčího, který to na hrací ploše neviděl, ale je to obrovská individuální chyba video asistenta Zbyňka Proskeho, že zpětně Pavla Orla na přestupek neupozornil.

Po utkání se sudí Orel zúčastnil rozhovoru na O2TV u Vladimíra Grebennikova, kde své verdikty vysvětlil a veřejnost ví, jak to přesně pravidlově je správě, a to co vypadalo jako jasné pochybení sudích, se ukázalo, že ve finále bylo řešeno správně a nyní rozhodčí od fanoušků dostává chválu, že uvedl věci na pravou míru. Toto jednání se líbilo i Petru Švancarovi, který řekl:

„Jsem z tohohle nadšenej, že rozhodčí jde, vysvětlí to, tím pádem je to vyřešený a jedeme dá. Pan Pavel Orel přišel vysvětlil to, takže za mě úplně v pořádku.“

Celkově se dá hledat cesta k vzájemnému respektu fanoušků a rozhodčích právě v pozápasových rozhovorech, kde rozhodčí přijde a divákům popíše jednotlivé složité situace. Pavlu Orlovi se to povedlo fanoušci si přejí i další podobné pozápasové rozhovory se sudími z každého utkání.