Zpět na » » Plzeň v poháru nestačila na druholigovou Opavu, končí i Sparta

- Plzeň v poháru nestačila na druholigovou Opavu, končí i Sparta

Plzeň v poháru nestačila na druholigovou Opavu, končí i Sparta © sparta.cz - Sparta v utkání se Zlínem

0

26.10. - REVIEW Fotbalisté ligového mistra Plzně nečekaně prohráli v osmifinále MOL Cupu s druholigovou Opavou 2:4 a po prohře 1:3 po prodloužení se Zlínem končí také pražská Sparta. Do čtvrtfinále naopak postoupili obhájci trofeje z Mladé Boleslavi, kteří díky třem brankám Lukáše Magery zvítězili 4:2 v souboji prvoligových týmů nad Hradcem Králové. Nejjasněji zvítězila Slavia, která rozdrtila třetiligové Litoměřicko 7:0.

Viktorii, která oproti nedělnímu ligovému šlágru se Spartou (1:0) nastoupila ve výrazně pozměněné sestavě, poslal do vedení ve 13. minutě Suchan. Domácí těsně před přestávkou vyrovnali zásluhou Janetzkého a v 68. minutě otočil skóre Jurečka. Sedm minut před koncem přidal ranou z poloviny hřiště Žídek třetí gól, na který sice odpověděl snížením Hejda, ale Jursa v nastavení rozhodl.

Opava si postupem vyrovnala nejlepší výsledek v pohárové historii, když navázala na čtvrtfinálové účasti z let 1999 a 1996. Plzeň se naopak s domácím pohárem rozloučila ještě o dvě kola dřív než v minulém ročníku. "Se zápasem jsme si měli poradit. Určitě je na místě, aby se jednotliví hráči zamysleli sami nad sebou a nad tím, jaký výkon dnes podali," řekl na webu Plzně trenér Roman Pivarník.

Ještě hůř dopadla Sparta, která alespoň do čtvrtfinále nepostoupila poprvé od roku 2011. Ve Zlíně přitom hosté v omlazené sestavě vedli od 18. minuty po gólu Pulkraba, ale domácí v 52. minutě vyrovnali díky gólu Jordana a do konce normální hrací doby už branka nepadla.

Když v prodloužení sparťanský útočník Kadlec trefil pouze tyč, potrestal hosty Harba, který se prosadil hlavou po Holíkově centru. Za hraní rukou byl poté po druhé žluté kartě vyloučen Mareček a z následné penalty přidal třetí gól Zlína Vukadinovič. V závěru nastaveného času měli domácí ještě jeden pokutový kop, ale gólman Miller si se střelou Matejova poradil.

"Samozřejmě jsme zklamaní, že jsme nepostoupili, protože jsme chtěli jít v poháru do další fáze. Musíme se ale od tohoto zápasu oprostit a soustředit se na ligu," řekl na stránkách Sparty kouč David Holoubek.

Magera se v utkání Mladé Boleslavi s Hradcem poprvé prosadil v 31. minutě, kdy po úvodní brance Mebrahtua a vyrovnání Schwarze z penalty poslal domácí do vedení 2:1. Po přestávce sice Schwarz opět srovnal, nerozhodné skóre ale vydrželo jen dvanáct minut. Magera skóroval ranou k tyči a v samotném závěru přidal třetí gól z pokutového kopu.

Trenér Slavie Jaroslav Šilhavý postavil do základní sestavy jen dva hráče z posledního ligového duelu se Slováckem. Po čtyřech soutěžních zápasech nastoupila nejdražší letní posila Van Kessel, šanci od začátku dostal také obvyklý útočný "žolík" Mešanovič. Právě bosenský kanonýr si mezi 11. a 20. minutou připsal první soutěžní hattrick mezi dospělými.

Do přestávky překonal brankáře Pechatého ještě Mingazov a Slavia si s osmým týmem třetí ligy pohrávala i po pauze. Další gól přidal Van Kessel, který za A-tým Pražanů skóroval poprvé od srpna, poté svůj návrat po zranění oslavil brankou Železník a skóre uzavřel Van Buren. Slavia si pod koučem Šilhavým připsala osmou soutěžní výhru za sebou.

"Je to příjemné, kéž by to trvalo ještě nějakou dobu, minimálně do konce podzimu," řekl s úsměvem novinářům Šilhavý. "Přiznám se, že jsem to až tak snadné nečekal. Pomohly nám rychlé branky. Zápas nám hodně napověděl o stavu formy hráčů, kteří nastoupili. Sparta a Plzeň patří mezi velké favority, takže je pro nás asi dobře, že vypadly," dodal kouč.

Do čtvrtfinále prošlo po výhře 2:1 nad Jihlavou také Brno. Za domácí Zbrojovku se trefili Řezníček a Škoda z penalty, za hosty snížil Rosa.

Roli favorita splnili Bohemians 1905, kteří doma porazili třetiligový Králův Dvůr 3:1. "Klokani" si už v úvodní dvacetiminutovce vypracovali dvoubrankové vedení díky Bergerovi a Holendovi. Hosté ve 49. minutě snížili, ale v závěru pojistil triumf Pražanů střídající Mikuš. "Cábelíci" tak po vyřazení Teplic a Jablonce už dalšího soupeře z nejvyšší soutěže nepřekvapili.

Osmifinále MOL Cupu:

FK Mladá Boleslav - FC Hradec Králové 4:2 (20. Mebrahtu, 31. Magera, 66. Magera, 90. Magera pen. - 24. Schwarz pen., 54. Schwarz)
SFC Opava - FC Viktoria Plzeň 4:2 (42. Janetzký, 68. Jurečka, 83. Žídek, 90+3. Jursa - 13. Suchan, 89. Hejda)
FC Fastav Zlín - AC Sparta Praha 3:1 (52. Jordan, 105. Harba, 113. Vukadinovič pen. - 18. Pulkrab)
FC Zbrojovka Brno - FC Vysočina Jihlava 2:1 (38. Řezníček, 51. Škoda - 57. Rosa)
Bohemians Praha 1905 - FK Králův Dvůr 3:1 (11. Berger, 18. Holenda, 78. Mikuš - 49. Balšánek)
SK Slavia Praha - FK Litoměřicko 7:0 (11. Mešanovič, 12. Mešanovič, 20. Mešanovič, 41. Mingazov, 62. Kessel, 70. Železník, 89. Buren)