Zpět na » » Před 20 lety přišla v Brně na fotbal rekordní návštěva

- Před 20 lety přišla v Brně na fotbal rekordní návštěva

Před 20 lety přišla v Brně na fotbal rekordní návštěva © fczbrno.cz - Zbrojovka Brno

0

Líbilo se

01.10. - Návštěvnický rekord samostatné české fotbalové ligy vytvořili 2. října 1996 fanoušci v Brně, když tam na zápas se Slavií přišlo 44.120 lidí. Na stadionu Za Lužánkami se tehdy dočkali remízy 1:1 - hosté vedli od třetí minuty brankou Pavla Novotného, až čtvrt hodiny před koncem vyrovnal Richard Dostálek. Návštěva několik desítek tisíc diváků přitom byla v Brně v polovině 90. let naprosto běžná, v historické tabulce české ligy zdejší stadion bezpečně kraluje.

Fotbalový stánek, kde Zbrojovka získala v roce 1978 svůj jediný mistrovský titul, byl vybudován začátkem 50. let. Postupně ale začal chátrat a přestal vyhovovat bezpečnostním požadavkům. Od konce 90. let diváci neměli přístup na horní tribunu a první lize neodpovídaly ani další prostory, poslední ligový zápas se zde odehrál v září 2001, Brňané se s Lužánkami rozloučili výhrou nad Hradcem Králové 2:1. Poté se brněnští fotbalisté přestěhovali do Králova Pole na zrekonstruovaný stadion s kapacitou 10.785 sedících diváků.

V dalších letech měnil chátrající sportovní stánek majitele, až jej v roce 2003 konečně získalo město, které od té doby plánuje obnovu. Loni v červnu se po letech v Lužánkách zase hrál fotbal, když zanedbaný stadion alespoň na chvíli zvelebil pro svou rozlučku Petr Švancara. Na exhibiční zápas dorazilo téměř 35.000 diváků. Postupně se také rozběhly práce na přípravě nového sídla brněnských fotbalistů, letos v květnu byla slavnostně odhalena maketa nového fotbalového stadionu. Hotový by měl být do konce roku 2020 a náklady na výstavbu arény pro až 33.000 diváků se odhadují na 1,5 miliardy korun.

Redakce / ČTK

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Panyny - 01.10. Odpovědět

Nějakej ten pátek zpátky, starej dobrej stadec :)

Panyny

Za komousu tam byly nejvetsi navstevy v lize,a stadiony v cele republice patrily vzdy mestu,nebyly zadne problemy.Po"sametovce",kdy se odstartovalo rozkradani republiky ve velkem,slo vse do hajzlu.Kluby se klepou aby prezily,aby jim nesebrali nekteri podnikavci jejich stadiony,apod.Tim nechci obhajovat komunismus,ale tu jistotu kluby mely. Smajlík 19

tomogara
Reklama
Reklama
Nejnovější články