Zpět na » » Kolo s cejchem smrti, výkony fotbalistů zůstaly skryty pod rouškou teplické tragédie

- Kolo s cejchem smrti, výkony fotbalistů zůstaly skryty pod rouškou teplické tragédie

Kolo s cejchem smrti, výkony fotbalistů zůstaly skryty pod rouškou teplické tragédie © fkteplice.cz - František Hrdlička

0

Líbilo se

04.08. - NEPŘEHLÉDNĚTE Zatímco český fotbalový rybníček vášnivě komentoval a hodnotil výkon obrozené Slavie proti Baníku, rýsovala se v ústecké nemocnici tragédie, jež měla ovlivnit celý zbytek ligového víkendu. V sobotu dopoledne tam zemřel ředitel Teplic František Hrdlička, který severočeský klub vedl dlouhých 21 let.

Jsou situace, po nichž jde zábava stranou. Úmrtí sedmapadesátiletého šéfa teplického fotbalu Františka Hrdličky ponořilo do smutku celé tamní město. Není se co divit, vždyť Hrdlička byl v Teplicích synonymem oddanosti.

Když do klubu v roce 1993 přišel, byli žlutomodří ponořeni do druholigové bídy a těsně před krachem. O tři roky později už ale slavily postup mezi elitu a také potom to šlo podle představ. Za další tři roky z toho bylo druhé místo v nejvyšší soutěži a účast v Poháru UEFA.

Následovalo zakotvení mezi tuzemskou špičkou, přestavba stadionu, jenž je dodnes jedním z nejmodernějších v SYNOT lize a deset let po Hrdličkově příchodu vítězstvím v domácím poháru. A stejný ředitel byl i druhého pohárového triumfu v roce 2009.

"Čeká nás všechny strašně smutné ligové kolo, kdy si snad všichni uvědomíme, že góly a body nejsou tak důležité, jak si někdy myslíme," říkal bezprostředně po oznámení Hrdličkova skonu předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

V Teplicích si to uvědomili okamžitě. Místo fotbalu uspořádali fanoušci pietní průvod ke stadionu, který zakončili zapálením svíček. I to ukazuje neskutečnou sounáležitost a obdiv k člověku, jenž pro fotbal dýchal z plných plic. Někdo takový se těžko nahrazuje, a to nejen v Česku, kde jsou fotbaloví bafuňáři spíše symbolem korupce a pletichaření, nežli dobře odvedené práce.

Slavia - Ostrava 3:1

Poslední zápas, který se stačil odehrát před teplickou tragédií, zvládla lépe Slavia. Výkon sešívaných měl k dokonalosti hodně daleko, ale rozhodně byl přesvědčivější než před týdnem na Slovácku. Baník se trápil v koncovce, a když už se dokázal prosadit, nepohlídal ve vápně Latku a jeho plešatou hlavu. Výsledek 3:1 alespoň na 24 hodin posunul červenobílé do čela tabulky, kde nebyli už čtyři roky.

Slovácko - Bohemians 4:1

Uherské Hradiště minulý týden zažilo šok, když během pár minut přišli domácí o jasné vítězství nad Slavií. To proti druhému pražskému klubu už nebyl o tříbodovém zisku Slovácka pochyb. Obránci klokanů si vyzkoušeli, jaké je to hlídat obra Libora Doška, a kdyby jejich práci měla hodnotit uherskohradišťská učitelka, musela by rozšířit známkovací stupnici i o vyšší čísla než pět. Po nadějném výkonu se Spartou se zelenobílí vrátili do reality a zdá se, že i letos je čeká tuhý boj o záchranu.

Brno - Hradec Králové 3:0

Nadějný zápas odehráli i fotbalisté Hradce, kteří v prvním kole ubránili bezgólovou remízu s Teplicemi. Bez gólu odjížděli i z Brna, jenže pouze na svém vlastním kontě. Jihomoravané nastříleli hned tři a naznačili, že by se letos mohli pohybovat v klidném středu tabulky mnohem dříve než až od poloviny jarní části.

Sparta - Jihlava 3:0

Hrát se fotbal jen na druhý poločas, asi by Letenští neměli konkurenta. Jenže ona hra v míč kopaný, jak zní jedno z nejstarších pojmenování této kratochvíle, má odpradávna půlky dvě. V těch prvních to Spartě hapruje. Ačkoli Jihlavu pustila jen do jedné šance, sama byla bezzubá. A že Malmö má poněkud jiné kvality než Vysočina, o tom se mohli Lavičkovi hoši přesvědčit už v úterý. Dopustit po úvodních pětačtyřiceti minutách ve Švédsku třeba stav 2:1 jako doma, by se mohlo šeredně vymstít.

Mladá Boleslav - Dukla 0:1

Nedostaneš, neprohraješ. Pravidlo Fanklubu defenzivního fotbalu jako by našlo své útočiště na pražské Julisce. A odtamtud ho fotbaloví potomci Josefa Masopusta rozvážejí i do dalších českých luhů a hájů. Se skóre 1:0 mají na kontě 4 body, a to i díky fatální hrubce brankáře Hrušky a bezzubosti mladoboleslavských útočníků.

Liberec - Příbram 0:0

Příbram v minulém kole sebrala dva body Plzni a na trápící se pohárové účastníky se jí očividně daří. Tentokráte to šlo i bez vstřeleného gólu. Přestavěný Liberec může být navíc rád, že z loňské úspěšné skvadry zůstal na svém místě brankář Hroššo, bez něhož by si ze zápasu s Příbramí odnesl místo jednoho bodu spíše čtyři, možná i více, gólů.

Plzeň - Jablonec 3:1

Když už byla řeč o Plzni, tak právě tam přijel k nedělnímu večernímu střetnutí Peltův výběr hvězd v čele s Hübschmanem a Junem. Tito dva se stali tvářemi mužstva asi i proto, že označovat jako Galacticos tým s Pernicou a Mišůnem by nebylo úplně pravé ořechové. Že má Baumit k dominantní skvadře asi tak daleko jako předseda k báječnému narozeninovému dárku od fanoušků, naznačilo už první vážnější střetnutí. Trenéru Šilhavému Doosan Arena očividně nesedí a už se určitě těší na psaní pozápasového rozboru pro permanentkáře.

Kam dál?

Adam Kotrbatý / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články