Zpět na » » Ohlédnutí za uplynulou sezónou GL: Česko se rozplývalo nad výkony Sparty, ve Vršovicích vládl strach

- Ohlédnutí za uplynulou sezónou GL: Česko se rozplývalo nad výkony Sparty, ve Vršovicích vládl strach

Ohlédnutí za uplynulou sezónou GL: Česko se rozplývalo nad výkony Sparty, ve Vršovicích vládl strach © voznikovaklara.files.wordpress.com - Gambrinus liga

0

Líbilo se

02.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Poslední květnový den se definitivně uzavřela jedna kapitola české fotbalové historie. Po sedmnácti letech se od nové sezóny změní název nejvyšší domácí soutěže a do role titulárního partnera se postaví společnost Synot. Před plánováním budoucnosti je však dobré ohlédnout se za minulostí. Ročník 2013/2014 totiž přinesl mnoho zajímavých momentů.

FotbalPortal.cz už se ohlížel za sezónami ve velkých evropských ligách a podle stejných not pojede i souhrn tuzemského fotbalového dění. Začneme tradičním představením nejlepší jedenáctky. Právě v této kategorii nalezneme jedinou změnu. V domácí kotlině se ujala populární formace 4-2-3-1 a té se budeme držet i my.

Brankář

Tomáš Vaclík (Sparta)

Tady není o čem spekulovat. Můžete mít k brankáři pražské Sparty milion výhrad, kritizovat jeho horší odkopy nebo občasná zaváhání. Pravdou ovšem je, že v důležitých momentech to byl on, kdo mužstvo držel nad vodou.

Vychytal nulu v obou utkáních proti Plzni, zářil i v důležitém podzimním zápase s Teplicemi. Severočeši tehdy válcovali jednoho soupeře za druhým a na Letnou přijížděli v roli kandidáta na titul. Z Prahy si však odvezli třígólový příděl, navíc přišli o kanonýra Mahmutoviče, což mužstvo poznamenalo na celý zbytek sezóny.

Vaclík neměl v uplynulé sezoně GL mezi brankáři konkurenci (zdroj: zimbio.com)

Skvělý ročník Vaclík završil vychytaným penaltovým rozstřelem v pohárovém finále a vysloužil si také přestup do švýcarské Basileje.

Obrana

Pavel Kadeřábek (Sparta) - Radoslav Kováč (Liberec) - Václav Procházka (Plzeň) - Costa (Sparta)

Když se poprvé ve Spartě začalo mluvit o jménu Pavla Kadeřábka, a nepočítejme nyní aféru kolem prohozeného dresu s Václavem Kadlecem, šla řeč o talentovaném mladém záložníkovi. Kadeřábek se ale nakonec prosadil úplně někde jinde.

Trenér Vítězslav Lavička hledal hráče, který by splňoval parametry pro moderního krajního obránce. A rychlého ofenzivně laděného fotbalistu našel právě ve svých vlastních záložních řadách. Přesunutí na pozici pravého beka Kadeřábkovi jednoznačně prospělo.

Právě z pravé strany se rozjížděla většina nebezpečných akcí Sparty. Na důležitosti pak získala se zraněním letní posily Costy. Dvaadvacetiletý obránce dokázal vstřelit pět z celkových osmasedmdesáti sparťanských branek, a na zisku titulu tak má i on svůj nezanedbatelný podíl.

Střed obrany patří jiným klubům než Spartě. Ačkoli duo Holek - Švejdík, občasně doplňované mladým Jakubem Brabcem, se několikrát blýsklo parádními výkony, jednotlivci byli lepší jinde. Konkrétně třeba v Liberci, jejž táhl kapitán Radoslav Kováč.

Radoslav Kováč (zdroj: slovanliberec.cz)

Nejviditelněji se jeho zkušenosti projevily v náročných zápasech Evropské ligy proti Udinese, Seville nebo Freiburgu. I v domácí soutěži ale vzadu plnil úlohu pojistky liberecké naděje na dobrý výsledek. Stejně jako Tomáši Vaclíkovi mu to vyneslo nové angažmá. Už v zimě se dohodl na návratu do své milované Sparty.

Talentované mládí v defenzivních řadách zastupuje vedle Kadeřábka ještě Václav Procházka z Plzně. I on měl výtečné momenty převážně v zápasech Ligy mistrů a Evropské ligy, ostatní ale převyšoval také v Gambrinus lize.

Levý kraj patřil sparťanské posile z Polska. Costa přišel v rámci letních nákupů a nevědělo se, jestli se dokáže v Česku rychle adaptovat. Šanci začal dostávat po onom neslavném propadáku se švédským Häckenem a okamžitě ohromil Letnou svými technickými finesami.

Jeho kvalita se ovšem projevovala i v důležitějších situacích, než když efektně obehrával soupeře u postranní čáry. Bilance tří gólů a pěti asistencí je jasným důkazem jeho užitečnosti. O místo v all-stars týmu soutěže ho nemohla připravit ani dlouhá absence v závěru sezóny. Náhradník Matěj Hybš zdaleka tak nezářil a je pravděpodobné, že na začátku nového ročníku opět usedne na lavičku.

Záloha

Lukáš Vácha (Sparta) - Patrik Hrošovský (Znojmo/Plzeň) - Jasmin Ščuk (Mladá Boleslav) - Josef Hušbauer (Sparta) - Bořek Dočkal (Sparta)

Záložníci jsou momentálně asi největším skvostem domácí soutěže. Místo v oné nejlepší pětici by si zasloužili i další hráči. Alespoň krátce tedy zmiňme například libereckého Davida Pavelku, jenž ohromil českou i evropskou scénu gólem proti Seville, sparťana Ladislava Krejčího nebo fotbalistu Jablonce a Slavie Karla Pitáka, který po svém přestupu do Vršovic jednoznačně převyšoval zbytek sešívaného týmu.

Nyní už však k vybrané pětce. Dva středopolaři Vácha s Hrošovským zprvu sice o svých kvalitách příliš nepřesvědčovali, prvnímu z nich se nevydařil zápas Häckenem, druhý pro změnu ve Viktorii nenastupoval. Místy sice vyčníval na hostování ve Znojmě, jenže tam neměl zdaleka tak velkou konkurenci. V jarní části sezóny se však oba stali hnacími motory úspěchu svých týmů.

Hrošovský po svém návratu nahradil v základní sestavě Plzně stárnoucího špílmachra Pavla Horvátha a vlil uvadajícímu týmu do žil novou krev. To Vácha už byl protřelejší. Zářil před dvěma lety v mistrovském ročníku Slovanu Liberec a na konci letošního úspěšného sparťanského jara se dostal do národního mužstva. Trenér Pavel Vrba ho nominoval k přátelskému utkání ve Finsku.

Patrik Hrošovský se spoluhráči z Viktorky Plzeň (zdroj: fcviktoria.cz)

Skvělou druhou polovinu ligy prožil také mladoboleslavský Jasmin Ščuk, jenž otevírá tu ofenzivnější část našeho přehledu nejlepších záložníků. Pod trenérem Karlem Jarolímem se mu začalo dařit a byl hlavní postavou středočeské stíhací jízdy za třetím místem. Dvanáctka vstřelených gólů ho řadí na dělené šesté místo v tabulce střelců. Stejně branek jako bosenský fotbalista nastřílel Stanislav Tecl z Plzně.

Kádr největšího konkurenta Západočechů, pražské Sparty, dodal do naší jedenáctky další dva fotbalisty. Pořadí ligových kanonýrů ovládl překvapivě záložník Letenských Josef Hušbauer. O dvě branky předčil šestnáctinásobného střelce a týmového kolegu Davida Lafatu. Vedle přesných zásahů udával i tempo hry a rozdával přesné přihrávky.

I nad Hušbauerovým budoucím angažmá se vznáší otazník. Těsně po zisku mistrovského titulu ho spoluhráči pasovali na žhavého adepta přestupu. Pokud se ho Spartě podaří udržet, a záložníkova forma bude ještě gradovat, zřejmě ho čeká poslední sezóna v české nejvyšší soutěži.

V našem all-stars týmu nemůžeme opomenout ani nejlepšího asistenta Gambrinus ligy. Někdejší slávista Bořek Dočkal po svém návratu ze zahraničí zakotvil na Letné a v Generali Areně se okamžitě stal oporou. S devatenácti přihrávkami na gól jednoznačně předčil druhého v pořadí Davida Jarolíma, jehož kopačka našla pozdějšího střelce pouze ve dvanácti případech.

Útok

David Lafata (Sparta)

Vybrat jediného útočníka také nebylo snadným úkolem. Ačkoli se finální verdikt sám nabízel prakticky od začátku, při bližším vzpomínání a zkoumání vyvstanou člověku na mysl i další možné varianty. Skvělé jaro prožil jihlavský Haris Harba, jen díky zranění nemohl více zazářit teplický Aidin Mahmutovič a výraznou postavou pražské Dukly byl znovuobrozený střelec Zbyněk Pospěch.

S velkou dávkou představivosti se dalo přemýšlet i o Václavu Vašíčkovi ze Znojma, i když tomu to zkazily především chabé jarní výkony jeho týmu, které vyvrcholily sestupem. A tak by jeho nominace byla přinejmenším sporná.

David Lafata (zdroj: zimbio.com)

Nakonec jsme se tedy přiklonili k první možnosti. David Lafata oslavil svůj první kariérní titul, vstřelil šestnáct gólů a na další čtyři přihrál. I když mu na podzim zdatně konkuroval spoluhráč Roman Bednář, tradiční sparťanský žolík, do základní sestavy se přes exjabloneckého útočníka nedostal. Bude zajímavé sledovat, jak se Lafatovi povede v předkolech Ligy mistrů, kde by měl být jednou z hlavních postav týmu.

Komu se sezóna povedla?

Jednoznačným vítězem ligy byla Sparta, která ovládla nejen konečnou tabulku, ale dominovala také všem relevantním pozitivním statistikám. Má nejlepšího střelce, nejlepšího asistenta a nejlepšího brankáře. Navzdory špatnému vstupu do sezóny připravil trenér Vítězslav Lavička své svěřence na všechna úskalí náročného ročníku. Po Häckenu nespokojení fanoušci, kteří vyzývali k odchodu klubové vedení a vyhlásili ultimátum v podobě zisku mistrovského titulu, se tak po čtyřech letech dočkali slavnostní chvíle. Jejich miláčci navíc vše okořenili vítězstvím v Poháru České pošty.

Druhým příjemným překvapením byly Teplice. Alespoň na podzim předváděly výkony srovnatelné se Spartou. Památná je jejich výhra v pražském Edenu, odkud po výsledku 7:0 odjížděly s tříbodovým ziskem. Po zranění Aidina Mahmutoviče se ale jejich dominance vytratila a v závěru soutěže jim dvakrát utekla možnost zahrát si v příští sezóně evropské poháry.

O třetím týmu této kategorie se nerozhodovalo snadno. Jarními výkony si o nominaci řekla Jihlava, avšak čestná pozice nakonec připadla Slovácku. To obsadilo konečné šesté místo, které bylo jednoznačně nad očekávání svěřenců Svatopluka Habance. Co víc, jihomoravský klub dokázal trápit Spartu i Plzeň a nevzdal se ani v momentě, kdy již měl jistou záchranu.

Komu se naopak vůbec nedařilo?

Tak tady bylo o konečné trojici jasno hned. První místo si sestupovou pozicí vysloužila Sigma Olomouc. Celek, jemuž mentální kouč některých hanáckých fotbalistů a zpěvák Daniel Landa prorokoval do dvou let účast v závěrečných bojích milionářské Ligy mistrů, předváděl až na výjimky mizerné výkony. Vzepjal se jen, když už mu skutečně teklo do bot. Signifikantním byl poslední zápas s Libercem, kde Sigma začala hrát až za stavu 0:1 a nakonec zachránila pouze jeden nedostačující bod.

Druhé místo v této kategorii putuje do Vršovic. Avšak nikoli k Botiči za Bohemkou, nýbrž za jejím sousedem Slavií. Sešívaní prožili další ze svých sezón hrůzy. Před třemi lety zuby nehty získali profesionální licenci a nový majitel Aleš Řebíček sliboval návrat na přední příčky. Jenže ten se nekonal. Místo toho z Edenu odtékaly body jak za páně Řebíčkova působení miliardy z ministerstva dopravy. A když odtekl, respektive byl vyhozen, také trenér Miroslav Koubek, bylo dílo zkázy dokonáno. Koncepční práce dua Kisel - Kornějev se projevila tříměsíčním angažmá nizozemského elegána Alexe Pastoora, jenž tým málem dovedl až do FNL.

Třetí příčka také putuje do stověžaté matičky Prahy. Konkrétně do Dejvic, ještě konkrétněji na Julisku. Za své mizerné jarní představení si ji vysloužila Dukla. Podzimní výsledky pasovaly svěřence Luboše Kozla do role pohárových adeptů, jenže na jaře střídala jedna porážka druhou, až se začalo spekulovat, jestli sportovní forma odešla sama nebo jejímu odchodu někdo pomohl.


Statistiky uplynulé sezóny Gambrinus ligy:

Nejlepší střelci:

1. Josef Hušbauer (Sparta) 18 gólů
2. Zbyněk Pospěch (Dukla) 16
David Lafata (Sparta) 16

Nejlepší brankáři (podle počtu vychytaných nul):

1. Tomáš Vaclík (Sparta) 14
2. Matúš Kozáčik (Plzeň) 12
3. Jiří Pavlenka (Ostrava) 7

Nejlepší nahrávači:

1. Bořek Dočkal (Sparta) 19
2. David Jarolím (Mladá Boleslav) 12
3. Lukáš Vaculík (Jihlava) 11

Kam dál?

Adam Kotrbatý / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články