Zpět na » » Drama až do konce, Slavia s Bohemians zůstavají v nejvyšší soutěží, naopak Znojmo se Sigmou se s ní loučí

- Drama až do konce, Slavia s Bohemians zůstavají v nejvyšší soutěží, naopak Znojmo se Sigmou se s ní loučí

Drama až do konce, Slavia s Bohemians zůstavají v nejvyšší soutěží, naopak Znojmo se Sigmou se s ní loučí © slavia.cz - Slavia v utkání s Baníkem Ostrava

0

31.05. - REVIEW Poslední kolo české nejvyšší soutěže nabídlo drama až do posledních minut. Vzhledem k průběžným výsledkům klubů, které hrály o záchranu v lize nebyla konečná podoba tabulky jistá až do závěrečných hvizdů rozhodčích. Ze záchrany se však nakonec radují vršovické týmy Slavia a Bohemians, které se udržely na úkor Znojma a Sigmy.

Slavia může i přes prohru v Ostravě slavit

Fotbalisté Slavie nastupovali k zápasu na Bazelech v nejlepší výchozí pozici oproti ostatním týmům hrajících o záchranu. Nakonec však Baníku podlehli 0:2 a to po brankách Narha, který se prosadil v rozmezí pouhých sedmi minut.

Utkání zahájili lépe ostravští, kteří měli v úvodních minutách více ze hry a krátce po úvodním hvizdu mohli také slavit úvodní gól, ovšem Narhovi utekl míč mimo hrací plochu. I přes tento nezdar hrál tým ze Slezka více aktivněji a i přestože měl záchranu již jistou, tak se chtěl před domácím publikem rozloučit se sezónou vítězně.

Do několika šancí se ale také dostali slávisté, jenže jejich nebezpečné příležitosti končily buď u ostravského obranného valu nebo jejich střely nezamířily mezi tři tyče. První půle tak žádnou branku nenabídla a to i přestože se hrál poměrně aktivní fotbal, zejména ze strany domácího celku.

Podobný průběh měla i následná pětačtyřicetiminutovka jen s tím rozdílem, že tentokrát již góly padaly. K otevření skóre bylo blízko v 68. minutě, ve které De Azevedo nezamířil přesně. O minutu později však již diváci gól slavili a to poté, co si Francis Narh nejprve poradil s obránci pražského celku a následně technickým provedením překonal i poslední překážku v podobě Černého.

Tyto dva hráči se ve vzájemném souboji potkali i o sedm minut později. Tentokrát stála u gólové akce kombinační hra, při které se míč dostal od De Azeveda přes Kukce až k Narhovi, který již neměl s překonáním slávistického brankáře příliš problémů a přidal svůj druhý gól v zápase.

Slávisté ani přes velmi nepříznivý výsledek nedokázali s vývojem zápasu nic udělat a to i díky tomu, že nebyli schopni vytvořit si nějakou plodnou šanci. Nakonec tak prohráli v Ostravě 0:2 a mohou děkovat Plzni s Libercem, kteří je remízovými výsledky zachránili od sestupu z ligy.

FC Baník Ostrava 2:0 SK Slavia Praha

Branky: 69. Narh, 76. Narh (Kukec)

FC Baník Ostrava: Šrom - Sukup, Baránek, Frydrych, Stronati - Mensah (59. Šichor), Štěpán (66. Kukec), Greguš, de Azevedo, Svěrkoš (C) (79. Krmenčík) - Narh.

SK Slavia Praha: Černý - Smejkal, Neves, Dostál, Hrubý (62. Nitrianský) - Juhar (46. Vošahlík), Gecov (C), Boudjemaa, Zmrhal (78. Dobrotka) - Škoda, Necid.

Bohemka uhrála s Plzní cennou remízu

Zachránit se dokázal také druhý vršovický tým, který stejně jako Slavia nedokázal plnohodnotně bodovat. Oproti svým Sešívaným konkurentům však Klokani získali alespoň bod, který měl velkou důležitost.

V Ďolíčku sledoval utkání vyprodaný stadion, který viděl také první Hrošovského šanci, jíž ovšem dokázal zneškodnit Berkovec. Bohemka však také dokázala zahrozit, jenže Lietava a následně ani Pauschek nedokázali svou střelu nasměrovat mezi tři tyče.

Vršovický tým hrál po celých devadesát minut z velmi dobře zajištěné obrany, přičemž spoléhal na rychlé protiútoky. K této taktice rozhodně měli oprávněný důvod, neboť v prvním vzájemném zápase této sezóny utržili od plzeňské Viktorie pětigólový debakl, který si nemohli dovolit nechat zopakovat.

Jedna z největších příležitostí zápasu se zrodila až krátce před uplynutím hodiny hry, kdy Západočeši chybovali při přihrávce svému brankaři. Toho mohl využít N´Dekre, který však svému lobu přidal větší razanci, než bylo potřeba.

V posledních desítkách minut však Klokani vrhali veškeré síly do obrany a měli jediný cíl - neinkasovat. To se jim mohlo vymstít v 83. minutě, ve které se Viktoriánům podařilo propasírovat míč za obranu soupeře, kde stál uvolněný Kolář. Ten se však dostal do velkého úhlu, ze kterého pouze přestřelil.

Bohemians 1905 0:0 Viktoria Plzeň

Bohemians Praha 1905: Berkovec - Pauschek, Brabec, Krch, Kalina - Moravec (90+2. Kuklys), Cseh, Rada, Jindřišek (C), Nerad (73. Jeremenko) - Lietava (46. N´Dekre).

FC Viktoria Plzeň: Kozáčik - Hubník (66. Končal), Procházka, Limberský (C), Kovařík - Petržela (61. Wágner), Hrošovský, Kolář, Hořava, Ďuriš - Tecl (86. Štípek).

V příští sezóně bude o dva moravské kluby méně. Sigma se Znojmem sestupují

Fotbalisté Sigmy přijížděli do Liberce s tím, že potřebují nutně vyhrát. Kdyby se jim to podařilo, tak by se díky ostatním výsledkům v nejvyšší soutěži udrželi. Jenže tak se nestalo a Hanáci se po jednobrankové remíze s nejvyšší ligou minimálně na rok loučí.

Sigma přitom mohla jít v patnácté minutě hry do vedení, jenže to by nesměl střelecký pokus Navrátila nohou vyrazit Kolář. I díky tomu se tak po půl hodině propracovali k úvodní brance právě liberečtí, za které se prosadil Pavelka. Ten si vyskočil na Coufalův centr a hlavou jej poslal za .Zlámalovi záda.

Olomoučtí naději na vítězství v Liberci však nevzdali a všemi silami se snažili o vyrovnání. K tomu měl velmi blízko ve 43. minutě Schulmeister, jehož nebezpečný pokus zlikvidoval Kolář. Na druhé straně měl v zápětí práci také Zlámal, který si poradil s únikem Frimmela.

Druhá polovina utkání poté nabídla již zcela jasnou dominanci Olomouce, která se ale nemohla přes pozorně bránící liberecké dlouho dostat. To se nakonec povedlo až v 71. minutě, ve které se po dorážce prosadil Varadi.

I vzhledem k ostatním zápasům tak vše bylo pouze o jediném gólu, který kdyby se podařilo Hanákům vstřelit, tak by se na úkor Bohemians zachránili. Olomoučtí však podruhé v zápase na obranu Liberce nevyzráli a po pouhé remíze 1:1 skončili na pozici, která znamená sestup do druhé ligy.

FC Slovan Liberec 1:1 SK Sigma Olomouc

Branky: 31. Pavelka (Coufal) - 71. Varadi

FC Slovan Liberec: Kolář - Coufal, Kováč (C), Rajnoch, Fleišman - Pavelka, Obročník, M. Jarolím, Frimmel (90+1. Pimpara), Novotný (81. Kolár) - Delarge (73. Drobílek).

SK Sigma Olomouc: Zlámal - Vidlička, Dreksa, Škerle (C), Javůrek - Varadi, Houska, Schulmeister (89. Šindelář), Pospíšil, Navrátil (55. Chorý) - Depetris (42. Zahradníček).

Znojmo opouští ligu po pouhém roce

Stejný osud potkal také druhý moravský tým Znojmo, které na „domácím“ stadionu v Brně podlehlo pražské Dukle 0:2. Obě tyto branky byly vstřeleny z penalty a postaral se o ně Zbyněk Pospěch. Ten se díky tomuto úspěchu dotáhl na dělené druhé místo tabulky střelců, na kterém se umístil společně se Sparťnem Davidem Lafatou.

1. SC Znojmo 0:2 FK Dukla Praha

Branky:39. Pospěch (pen.), 45+1. Pospěch (pen.)

1. SC Znojmo FK: Hrubý - Hříbek, Hnaníček (C), Odehnal, Mudra - Helísek, Buchta, Reljić (57. Gál-Andrezly), Lacko (75. Jonov), Cihlář - Crnkić (63. Kirschner).

FK Dukla Praha: Rada - Mat. Hanousek, Jeřábek, Štětina, Božič - Mar. Hanousek, Gedeon (C), Hlinka (67. Ouedraogo) - Juroška (76. Manzia), Pospěch, Černý (89. Hanzel).

Sparta se sezónou rozloučila vysokou výhrou

Největší počet gólů viděli fanoušci, kteří zavítali na mistrovské oslavy pražské Sparty. Po vyrovnané úvodní čtvrthodině se míč dostal k Váchovi, jenž ranou zpoza vápna prostřelil obranu Jihlavy i brankáře Hanuše.

Sparťané pokračovali v gólové šestiminutovce a jednotlivé branky dávkovali po třech minutách. Na první trefu z té osmnácté navázal Ladislav Krejčí, který dostal přihrávku do pokutového území a střelou po zemi propálil Hanuše.

A potřetí Sparta. Konaté našel na zadní tyči nikým nehlídaného kapitána Davida Lafatu a rázem domácí vedli už 3:0. Jihlava do konce první půle ještě dokázala snížit. Ve 41. minutě se trefil někdejší hráč rudých Marek Jungr.

Po příchodu z kabin to byl opět druhý nejlepší střelec ligy Lafata, který provětral jihlavskou defenzivu. Jeho hlavičku musel vyrazit až pozorný brankář Hanuš. Ten v 59. minutě dokázal zlikvidovat i další Lafatův pokus, jenže na následnou Kadeřábkovu dorážku už byl krátký.

Čtyři inkasované góly si žádný gólman za rámeček nedá, avšak nebýt někdejšího slávisty v hostující svatyni, odjížděla by Jihlava z hlavního města s mnohem větším přídělem. Důkazem toho byla nebezpečná střela Marečka, která ale právě zásluhou brankáře gólem neskončila.

Mistrovské oslavy Spartě pokazili až fanoušci. Pět minut před koncem vtrhli na hrací plochu a vynutili si přerušení zápasu. Za pomoci hlasatele se je nakonec povedlo dostat alespoň za reklamní bannery, a Sparta tak mohla oslavit výhru 4:1 a poté i mistrovský titul.

AC Sparta Praha 4:1 FC Vysočina Jihlava

Branky: 18. Vácha, 21. Krejčí, 24. Lafata, 59. Kadeřábek - 42. Jungr

AC Sparta Praha: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš - Dočkal (75. Bednář), Vácha (71. Mareček), Matějovský - Konaté, Lafata, Krejčí (79. Přikryl).

FC Vysočina Jihlava: Hanuš - T. Marek, Tlustý, Šourek, Josl - Masopust, Kučera, Jungr, Karlík, Vaculík (86. Vepřek) - Harba.