Zpět na » » Souhrn 27. kola GL: Mezi Libercem a Spartou zůstal čtyřbodový rozdíl, Bohemka s Baníkem utekly Žižkovu

- Souhrn 27. kola GL: Mezi Libercem a Spartou zůstal čtyřbodový rozdíl, Bohemka s Baníkem utekly Žižkovu

Článek
Souhrn 27. kola GL: Mezi Libercem a Spartou zůstal čtyřbodový rozdíl, Bohemka s Baníkem utekly Žižkovu © fcb.cz - Baník Ostrava - Viktoria Žižkov

1

30.04. - REVIEW Tři kola před koncem je mezi prvním Libercem a druhou Spartou stále rozdíl čtyř bodů, oba týmy své zápasy zvládly. Na dostřel je také Plzeň, která si hravě poradila se Slavii. Tři body získaly také Bohemka proti Příbrami a Baník po vítězství nad Žižkovem, který míří do druhé ligy. Kanonýr David Lafata vstřelil dva góly.

Sparta Praha - Sigma Olomouc 1:0 (1:0)

Branka: 29. Kweuke

Oba soupeři absolvovali první díl dvojzápasu - ve středu se totiž v Plzni utkají znovu ve finále Poháru České pošty - se změnami v základní sestavě. Z té sparťanské vypadl Jarošík, jehož posadily na střídačku nečekané chyby, posty stoperů zaujali jmenovci, veterán Erich Brabec a benjamínek Jakub Brabec. V olomouckém základu se neobjevil dvoumetrový Klesnil, nastoupil však čtyřiatřicetiletý Marek Heinz, který nezpotil dres už v sedmi střetnutích za sebou.

Sparta vsadila na ofenzívu, Olomouc na opatrnost a brejky. Domácí si vypracovali do přestávky tři gólové šance a jednu Kweuke po dlouhém nákopu J. Brabce ve 29. minutě proměnil střelou z úhlu ke vzdálenější tyči. Vedení Letenských mohli zvýšit Krejčí a prudkou hlavičkou Kweuke, ale oba těsně minuli. Pozoruhodně hrál Krejčí, jenž zřejmě dostal velkou volnost, pohyboval se po celé šíři hřiště a rozdal mnoho pěkných přihrávek. Z jeho hry těžil zejména Kweuke. Olomouc měla výraznou příležitost už v 10. minutě, ale Ordošovu ránu Vaclík výtečně vyrazil a z dorážky Heinz netrefil branku. Na zadáky Sparta platil především robustní Ordoš, ale stopeři ho přímo do koncovky nepustili.

Po přestávce zahodil v 50. minutě příležitost Krejčí, ale Olomouc hrála aktivněji a v 54. minutě měl na kopačce vyrovnávací gól Navrátil. Vaclík však vyběhl a střelu zblízka zlikvidoval. Po necelé hodině hry nasadil olomoucký kouč Uličný do hry místo Heinze Klesnila a jeho tým hrál na dva klasické útočníky. Hra se vyrovnala, hosté hráli víc dopředu, ale současně vznikalo víc prostoru pro Kweukeho, nicméně oboustranně se vyložených šancí rodilo málo. Aktivita před oběmi brankami vzrostla v posledních 20 minutách, ale stále nervóznější Spartě se stále nedařilo potvrdit těsný výsledek pojistnou brankou. V 78. minutě Uličný nasadil do hry třetího útočníka Váradiho. V tu dobu už byl na hřišti na postu defenzivního záložníka Jarošík místo Holka, který byl lepší v hlavičkových soubojích, střílel a byl připraven v případě potřeby vyrazit na hrot.

V 80. minutě visel sparťanský gól ve vzduchu, ale Zlámal skvěle zasáhl proti střelám Matějovského a Kweukeho. V 83. minutě naopak velmi aktivní Sigma díky Ordošovi, Klesnilovi a Schulmeisterovi vyrobila před Vaclíkem velmi nebezpečný závar, ale míč nakonec skončil v autu z kopaček sparťanů. V závěru měla Sparta tlak, ale výsledkem byla jen Pamičova strřela těsně vedle. Kvalitní zápas skončil výhrou Sparty zaslouženě, po herní stránce podala jeden z nejlepších jarních výkonů, častěji střílela, ale měla velmi zdatného soupeře.

Dynamo České Budějovice - Slovan Liberec 0:4 (0:1)

Branky: 59. a 69. Bosančič, 22. z pen. Štajner, 85. Hadaščok

Náskok severočeského týmu v čele tabulky se po pátečním úspěchu Sparty v duelu se Sigmou Olomouc ztenčil na jediný bod. Liberec se však i na hřišti Českých Budějovic, které vyhrály poslední čtyři zápasy v řadě, nezalekl a šel vstříc dalšímu tříbodovému zisku. A to i přesto, že hostům chyběl záložník Vácha, který má osm žlutých karet. První dvacetiminutovka sice byla vyrovnaná, ale s přibývajícími minutami už převzali iniciativu hosté, které v 22. minutě znatelně uklidnila vedoucí branka. Řepka ve vápně fauloval Breznaníka, který si chytře píchl míč před sebe, a z následného pokutového kopu se štěstím skóroval Štajner.

Slovan poté držel míč a Budějovicím v ofenzivě nic nepovolil, domácí se potýkali s častou ztrátou míče v rozehrávce a nepřesnostmi v předfinální fázi. Domácí Dynamo mělo už před zápasem jistou záchranu, hráčům však i v druhé polovině utkání chyběl potřebný elán a zapálení pro hru. A toho Liberec využil. Dvoubrankové vedení dal hostů parádní trefou v 59. minutě z 30 metrů Bosančič, na jehož pokus zareagoval budějovický brankář Daněk pozdě. O chvíli později pálil do břevna Šural, v 69. minutě pak Bosančič předvedl další krásnou technickou střelu, když tentokrát přehodil domácího brankáře a bylo z toho již tříbrankové vedení.

Liberečtí ve druhé půli dominovali, v samotném závěru si ještě vylepšili skóre poté, co efektní Štajnerovu přeihrávku zužitkoval střídající útočník Hadaščok. Severočeši po kanonádě v Budějovicích opět zvýšili náskok v čele tabulky na čtyři body, v příštím kole se však proti Slovácku budou muset obejít bez záložníka Breznaníka, který viděl v Českých Budějovicích čtvrtou žlutou kartu.

Baník Ostrava - Viktoria Žižkov 3:1 (1:0)

Branky: 18. a 78. Kraut, 59. Magera - 51. Kropík

Záchranářský duel začal před výbornou diváckou návštěvou zostra. Už ve 2. minutě hlavičkoval z malého vápna domácí Magera, ale poslal míč nad branku. Po několika zástřelech se už v 18. minutě Baník ujal vedení. Na pravé straně Fantiš ideálně narazil do běhu Lukešovi, ten tvrdě vystřelil pod břevno, brankář Ticháček vyrazil míč jen nad sebe a dobíhající Kraut z brankové čáry dostal hlavou míč do sítě.

Jen o dvě minuty později dal domácí stoper Adámik hlavou špatnou malou domů brankáři, Valenta byl u míče dříve než brankář Baránek a dožadoval se pokutového kopu. V dalším průběhu prví půle spálil dvě velké šance domácí Fantiš.

To mohlo mrzet Baník na začátku druhého poločasu, kdy před vlastní šestnáctkou chyboval Droppa, Adámikovi přeskočil míč nohu a za ním byl úplně osamocen žižkovský stoper Kropík. Ten po blafáku Baránkovi vyrovnal.

Z nerozhodného stavu 1:1 se však lavička Viktorie neradovala dlouho. Po osmi minutách zahrál výborně trestný kop Lukeš a Magera na malém vápně tečoval hlavou do branky. Výhru domácích pak v 78. minutě lehce pojistil Kraut, když dostal od brankové čáry ideální přihrávku od Magery.

1. FC Slovácko - FK Teplice 0:0

Domácí fotbalisté prožívají rozpačité jaro plné nevyrovnaných výkonů, přesto už mohou dohrávat sezonu v poklidu, jelikož na sestupové příčky měli čtyři kola před koncem 13 bodový náskok. Teplice naopak ještě měly teoretickou šanci na poháry, proto chtěly zabojovat o co nejlepší výsledek.

Sobotnímu zápasu ale od začátku vládl domácí celek, který si vytvořil několik slibných šancí, ale všechny zastavily zákroky teplického gólmana Grigara. Na něm dvakrát ztroskotal v dobré pozici Volešák. Slovácko mělo velkou šanci i v závěru první půle, bek Reinberk prošel přes dva protihráče, ale své sólo zakončil střelou vedle tyče. Koncovka nakonec byla problémem Slovácka v celém zápase.

Teplice o sobě nedávaly dlouho vědět, větší rozruch přinesla až šance Jindráčka v 47. minutě, ovšem mladý útočník nemířil přesně. Druhá půle byla ve znamení řady soubojů ve středu pole, minima šancí a hrálo se převážně po obě šestnáctky. Větší touho po třech bodech projevili v závěru domácí, jenže ve finální fázi opět neuspěli. Zaskvěl se opět i teplický gólman Grigar, který nejprve reflexivně vyrazil nebezpečnou hlavičku Doška a poté zneškodnil i dorážku Hlúpika. Hosté byli v útoku téměř neškodní, zápas tak nakonec skončil bezbrankovou remízou.

Baumit Jablonec - Hradec Králové 2:0 (1:0)

Branky: 44. a 77. Lafata

Oba týmy jsou v klidném středu tabulky, i Hradec už je téměř jistě zachráněn, a tak mohly hrát v klidu. První, který na sebe upozornil, byl hostující Poděbradský, ale Špit si s jeho střelou z dálky poradil. Pak už byli aktivnější domácí, ovšem z optického tlaku si dlouho nevypracovali žádnou velkou šanci.

Až střelu Eliáše musel vytěsnit Lindr na roh. Na opačné straně nastřelil po rychlém brejku Malinský tyč. Nakonec se ale těsně před přestávkou dočkal Jablonec. Na centr Eliáše si v pokutovém území naskočil Lafata a dostal hlavou svůj tým do vedení.

Také po přestávce byli nejdříve vidět hosté. Mrázek se před vápnem hezky uvolnil, ale pak střílel těsně nad. Po hodině hry předvedli pohlednou kombinaci domácí, ovšem brankář Lindr si poradil se střelou Vošahlíka i následnou dorážkou Lafaty. Gólman Hradce pak vychytal Vošahlíka v další šanci i o pár minut později. Tváří v tvář Lindrovi pak selhal i kanonýr Lafata.

Stejný hráč však v 77. minutě po obloučku střídajícího Jarolma už mířil zblízka přesně a připsal si už 25. gól v sezoně. O čtyři minuty později byl po zbytečném faulu a druhé žluté kartě vyloučen hostující Holeš. Domácí už ale v početní výhodě další branku nepřidali.

Bohemians 1905 - 1. FK Příbram 2:0 (2:0)

Branky: 17. Abraham, 31. Nešpor

Tísnivá situace v boji o záchranu donutila domácího trenéra Jozefa Webera trochu zamíchat sestavou, vytvořil z Ptáčka a Borka novou stoperskou dvojici a do základní sestavy nasadil Šumského a Orolína. Efekt byl velmi dobrý. Tým Bohemians 1905 byl do přestávky jasně lepší, neustále útočil, hrál agresivně, vypracoval si pět gólových šancí a dvě z nich proměnil. Martin Abraham v 17. minutě skóroval hlavou po Šumského rohu. Ve 31. minutě překonal Hrušku Martin Nešpor po kombinaci střelou z úhlu ke vzdálenější tyči.

Nebýt skvělých zákroků příbramského gólmana Aleše Hrušky, tak by utkání bylo rozhodnuto už v prvním poločase. Příbramský tým nepůsobil tentokrát tak hladovým dojmem jako obvykle a Šlapák, který skóroval v šest zápasech po sobě, neměl svůj den a brankář Sňozík se na něj zřejmě dobře vyspal, dvakrát ho skvěle vychytal.

Po přestávce byla hra vyrovnanější, Příbram se daleko více tlačila do ofenzívy, ale Šlapák zřejmě nebyl ve své kůži a neměl ani dost štěstí. V 58. minutě nedopravil míč do sítě ze dvou metrů, v 64. minutě ze stoprocentní pozice netrefil branku. Tým Bohemians 1905 však využíval větší útočné snahy hostí k rychlým brejkům do otevřené obrany, ale také neměl štěstí. Kraják a Hartig neproměnili pět gólových šancí. Hartig ani v 81. minutě, když se na Hrušku sám.

"Klokani" čekali na vítězství 17 zápasů a v neděli se ho zaslouženě dočkali. Nebýt výtečných zákroků Hrušky, vyhráli by mnohem vyšším rozdílem.

Dukla Praha - Mladá Boleslav 1:2 (0:2)

Branky: 87. Lietava - 11. Chramosta, 34. Mareš (pen.)

První gól utkání padl po akci Štohanzla po pravé straně, kdy odcentroval od brankové čáry, Fillův pokus o nůžky nebyl přesný a důrazný, ale probíhající Chramosta hlavou tečoval do branky. Ve 34. minutě naremploval Gedeon v šestnáctce Štohanzla a z nařízeného pokutového kopu Jakub Mareš suverénně zvýšil na 2:0 pro hosty.

Po přestávce mohla Mladá Boleslav zvýšit po šanci Chramosty na 3:0, ale mladý útočník svou příležitost neproměnil. Když pak tři minuty před koncem pohotově snížil domácí forvard Lietava, ještě se hosté museli strachovat o důležitou výhru.

Viktora Plzeň - Slavia Praha 3:0 (3:0)

Branky: 9. Bakoš, 14. a 44. Petržela

Viktoria mohla v případě tříbodového zisku opět zdramatizovat boj na čele tabulky, zatímco Slavia toužila po protrhnutí dvouzápasové série proher a definitivní záchraně, kterou neměli "sešívaní" ani čtyři kola před koncem jistou. A byla to právě Slavia, která jako první zahrozila před brankou soupeře. Ve 4. minutě vyslal pěknou přihrávku mezi domácí stopery Vlček, ve stoprocentní šanci se zjevil Nitrianský, ale slávistický mladík ani nadvakrát nepřekonal brankáře Pavlíka.

Slavia chtěla ve Štruncových sadech hrát otevřenou partii, v první půli ale totálně propadla a v rozehrávce tropila jednu individuální chybu za druhou. Kvůli tomu nakonec hosté odjeli bez bodu. Už v 10. minutě vyklidil prostor na pravé straně Nitrianský, nechal pronikajícímu Pilařovi dost místa k přihrávce do malého vápna a tam uklidil míč do sítě důrazný Bakoš. O osm minut později to už bylo 2:0 pro Viktorii - Vlček vyslal nepovedenou přihrávku dozadu na Latku, míče se zmocnil Pilař, se štěstím obešel brankáře Čontofalského a jeho přihrávku poslal do odkryté branky Petržela. Slavia mohla po půl hodině hry vstát z mrtvých, ale tvrdá rána Petráka o kousek minula tyč plzeňské branky.

Místo toho přišel další kiks, tentokrát v podání zkušeného stopera Latky a následný gól do šatny. Latka posunul míč jen na kopačky Daridy, který okamžitě vyslal do útoku Bakoše, slovenský útočník ještě našel lépe postaveného Petrželu a ten přidal svou druhou branku v utkání. Ta definitivně znamenala tříbodový zisk pro Západočechy. Domácí si ve druhé půli hlídali bezpečný náskok, nadále však dokázali ohrožovat slávistickou branku. Jenže v koncovce už nebyli tak efektivní. Dvakrát byl blízko gólu Kolář, ale v 60. minutě mu zkazil radost Čontofalský a o čtvrt hodiny později se domácí záložník zamotal v pokutovém území do vlastních kliček. Slavia už ve druhém poločase dohrávala a směrem dopředu až na několik nepřesných střel nikterak nehrozila. Až v 88. minutě donutila brankáře Pavlíka k zákroku střela Pospěcha.