Zpět na » » Souhrn 21. kola GL: Liberec i Sparta vyhrály o dva góly, jablonecké trápení pokračuje a Slavia zase nedala gól

- Souhrn 21. kola GL: Liberec i Sparta vyhrály o dva góly, jablonecké trápení pokračuje a Slavia zase nedala gól

Článek
Souhrn 21. kola GL: Liberec i Sparta vyhrály o dva góly, jablonecké trápení pokračuje a Slavia zase nedala gól © sparta.cz - Sparta Praha - Baník Ostrava

1

19.03. - REVIEW Liberec v Olomouci potvrdil útočnou sílu a vstřelil čtyři branky. Plzeňští fotbalisté odčinili debakl z minulého kola a z Jablonce si odvezli všechny tři body. Severočeši tak pokračují v nevýrazných výkonech. V předehrávce Sparta díky brankám Přikryla a Kweuke zdolala Baník. Teplice doma remizovaly se Žižkovem. V dohrávce na Dukle gól nepadl.

Sparta Praha - Baník Ostrava 2:0 (0:0)

Branky: 58. Přikryl, 79. Kweuke

Utkání tradičních rivalů z opačných pólů tabulky v prvním poločase dokumentovalo, proč vznikl český výraz kopaná. Sparta měla sice zřetelnou převahu, ale na trávníku se nehrál fotbal, nýbrž kopaná plná nepřesností a osobních soubojů. Ani na jedné straně nevznikla situace, která by se dala pojmenovat gólovou šancí.

Byly jen náznaky, ze strany Sparty Vidličkova rána z dálky mimo, Grajciarova skákavá střela vedle a odkop stopera hostí Adámika v tísni mimo tyče, ze strany Baníku střela Svěrkoše nad po těžce zpracovatelné přihrávce Magery do malého čtverce. Baník bránil pečlivě, důsledně střežil zejména Kweukeho, jenž se téměř nedostal do hry.

Po přestávce se oba celky zlepšily, protože nechaly kopanou v šatnách a začaly hrát fotbal. Nebezpečnější byl zpočátku Baník. Na Vaclíka nejprve střílel Fantiš, po protiútoku se řítil zleva na gólmana Sparty Kukec a jeho tvrdou bombu Vaclík vytlačil na roh.

Po rohovém centru se pokoušel vystřelit nůžkami Magera, ale jeho pokud obrana zblokovala. Sparta odpověděla v 54. minutě, když po bleskové akci pálil Hušbauer a polský gólman Pietrzkiewicz jedovatou přízemní ránu vyrazil na roh. Sparta Baník zatlačil a v 58. minutě skóroval na 1:0 Tomáš Přikryl, jenž se trefil i v minulém kole na Žižkově. Pietrzkiewicz nejprve vyrazil Krejčího střelu před sebe a Přikryl nezaváhal.

V kotli sparťanských rowdies během utkání vybuchlo do té doby několik dělbuchů, jeden na začátku dokonce dopadl vedle Krejčího. Hlasatel několikrát varoval diváky, že hrozí předčasné ukončení zápasu. V 70. minutě se ozvala v kotli doslova dělová rána, která po přerušení hry volala, ale rozhodčí Franěk nechal pokračovat.

Sparťané však zesilovali tlak a v 79. minutě bylo rozhodnuto. Krejčí skvěle obešel tři hráče Baníku a přihrál Kweukemu do malého čtverce. Míč se odrazil od jeho nohy do brány, Pietrzkiewicz ho sice vyrazil, ale balón byl už celým objemem za brankovou čárou. Sparta si už výhru 2:0 pohlídala.

Baumit Jablonec - Viktoria Plzeň 0:2 (0:2)

Branky: 40. Petržela, 45. Kolář

Hráči obou týmů vstupovali do zápasu s odhodláním napravit dojem z poněkud rozpačitého startu v jarní části sezony, už od první minuty ale bylo vidět, že se protivníci dobře znají a rozhodovat budou maličkosti. Jablonec se doma snažil hrát ze zabezpečené obrany, míč proto měla v průběhu první půle více na kopačkách plzeňská Viktoria.

Na severu Čech se za slunečného počasí hrála opatrná a vyrovnaná partie, domácí tým hrál v ofenzivě nepřesně, plzni se nedařilo v předfinální fázi. Zlom zápasu přišel na konci prvního poločasu, když domácí obránci dvakrát nejistě přistoupili k plzeňským hráčům a byly z toho dva slepené góly. Nejprve si v 40. minutě seběhl na velké vápno Petržela a levačkou trefil přesně k tyči, těsně před odchodem do kabin pak uklidil odražený míč do jablonecké sítě důrazný Kolář.

Očekávaný jablonecký nápor se po změně stran nekonal. Severočeši se trápili v přechodové fázi, neprosazovali se v osobních soubojích a málo využívali krajní prostory. Plzeň si pečlivě hlídala dvoubrankové vedení, její náskok navíc mohl narůst v 67. minutě po kvalitní střele Daridy z dvaceti metrů, kterou však brankář Špit výtečným zákrokem vyrazil. Jabloneckou hru rozhýbal až příchod Vošahlíka čtvrt hodiny před koncem, ale ani jeho pokus si cestu do sítě nenašel.

Naopak jen kousek chyběl pět minut před koncem Petrželovi k druhé brance v zápase, hbitý fotbalista ale z několika metrů trefil jen břevno. Hra se pak přelévala ze strany na stranu, plzeňský brankář Pavlík dvě minuty před koncem ještě vychytal největší šanci domácího záložníka Jarolíma. Plzeň si odvezla z Jablonce cenné tři body, ke svým podzimním výkonům má však zatím daleko.

Sigma Olomouc - Slovan Liberec 2:4 (1:0)

Branky: 25. a 61. Ordoš - 53. Breznaník, 57. Rabušic, 71. Štajner, 92. Musiol

Liberec zpočátku utkání na Hané moc nevypadal, že by chtěl udržet tříbodovou ztrátu na Spartu a tím pádem v Olomouci vyhrát. Ale přeci jen se ve 21. minutě dostal do první gólové příležitosti. Štajner vysunul Gebre Selassieho a ten se z rohu malého vápna snažil cílit na zadní tyč. Ovšem brankář Zlámal střelu patrně stejně směřující těsně vedle tyčky jemně tečoval na roh.

O pár minut později udělal defenzivní záložník Janů chybu v rozehrávce, dvacet metrů před šestnáctkou se míče zmocnil Ordoš a střelou z hranice šestnáctky pak Bičíka prostřelil. Jenže po přestávce Liberec ožil. Nejprve v 53. minutě po zmatcích v domácí obraně uvolnil Vácha na malém vápně Breznaníka a ten už si věděl rady a srovnal. Za další tři minuty po přesném centru Gebre Selassieho nabíhali před domácí branku tři nekrytí liberečtí hráči a Rabušic tak hlavičkoval pohodlně a strhl vedení na stranu hostů.

V tu chvíli začali domácí hrát otevřený fotbal, který Liberci vyhovoval. Ordoš sice po centru Navrátila srovnal, když netrefil ideálně míč, ale ten i tak zapadl za Bičíkova záda. Ale za dalších deset minut vstřelil Štajner hlavičkou vítězný gól týmu zpod Ještědu. Domácí už odpověď nenašli, naopak v závěru se ještě trefil Musiol a Liberec tak stále drží tříbodovou ztrátu na vedoucí Spartu.

FK Teplice - Viktoria Žižkov 0:0

Hosté začali v Teplicích aktivněji, ale žádnou větší šanci si nevypracovali. Domácí později převzali iniciativu, ovšem na centr Zoubeleho ve vápně nedosáhl Vachoušek. Po čtvrthodině hry se mohl do dobré příležitosti dostat domácí Dolejš, ale Kropík ho na hranici pokutového území včas zastavil.

Stejně tak Teplicím nevyšel ani překvapivě rozehraný signál při rohu. Z obou stran to byl spíše boj, než pohledný fotbal. Pěknou akci předvedl až ve 37. minutě teplický Dolejš, narazil si s Vondráškem, ale finální přihrávka byla nepřesná, stejně jako střela Stožického. A právě ten měl o pár minut později velkou šanci, ale z úhlu rozvlnil jen boční síť.

Ovšem úvod druhého poločasu byl opět spíše opatrný bez většího vzruchu v obou šestnáctkách. Centry domácích ze stran většinou nenašly adresáta ve žlutém dresu. Až po hodině hry zkoušel Koláře překvapit z úhlu Dolejš, ale branku netrefil. Dalekonosná střela Sivy ze standardní situace prosvištěla těsně vedle hostující branky.

Žižkov málem zahrozil z rychlého brejku, ovšem Sivričovi chybělo po centru ve vápně k míči snad půl metru. Domácí sice zvýšili v posledních dvaceti minutách tlak, ovšem vážnější šance nepřicházela. Volej Lukáše totiž putoval vysoko nad. Žižkov už pak všechny závary ubránil a skóre nezměnil ani ze svých útočných výpadů v závěru, a tak zápas skončil 0:0.

Dynamo České Budějovice - 1. FC Slovácko 2:2 (1:0)

Branky: 14. Klesa, 66. Otepka (pen.) - 88. Hlúpik, 92. Čtvrtníček

Jihočeši nevstřelili v posledníh pěti vzájemných duelech Slovácku gól a počáteční aktivitou dali najevo, že tuto nepžíznivou bilanci chtějí brzy ukončit. Ve 14. minutě se to povedlo Klesovi, který po centru Krajčíka překonal mladého gólmana Heču, když tradiční opora Filipko zůstal pouze mezi náhradníky. Hosté nemohli počítat ani s útočníkem Doškem.

Slovácko zahrozilo v první půli pouze jednou, ale Volešákovu ránu s námahou vyrazil brankář Daněk. Po změně stran hosté sice přidali, jenže inkasovali podruhé. Sudí Kocourek viděl ve vápně ruku Trousila a Otepka střelou k pravé tyčce nařízenou penaltu proměnil.

Domácí poté polevili a jejich soupeř toho využil. V 73. minutě sice ještě Trousil napálil břevno, ovšem závěr přece jen patřil Slovácku, kterému výrazně pomohl střídající Čtvrtníček. Nejprve přiťukl míč Hlúpikovi, ten pohotově snížil a ve druhé minutě nastavení sám zajistil moravskému celku cenný bod.

Hráči Českých Budějovic sice neprohráli pošesté v řadě, ale po skončení zápasu padli zklamaní na trávník, protože body ztracené z domácího prostředí jim mohou v záchranářských bojích chybět.

Mladá Boleslav - 1. FK Příbram 2:2 (0:1)

Branky: 77. Zahustel, 89. Rolko - 42. Hejda, 72. Šlapák

Zatímco domácí hráči mají za sebou výtečný vstup do jarní sezony a mají našlápnuto do evropských pohárů, Příbram letos ještě neskórovala, a proto chtěla v městě automobilů protrhnout střelecké trápení. Oba celky i tentokrát vsadily na ofenzivní notu, což v první půli přineslo atraktivní podívanou, několik zajímavých šancí a také jednu branku.

Více ze hry měla Mladá Boleslav, která si nátlakovou hrou a kvalitní kombinací vytvořila mnoho šancí, ale selhala v koncovce. Domácí měli čtyři gólové příležitosti, tu největší ve 24. minutě Fillo, jehož pokus zastavila tyč. I Příbram několikrát zahrozila, hlavně po rychlých protiútocích. Hosté se pak dočkali prvního jarního gólu. Hejda se v 42. minutě pohyboval na hranici ofsajdu, sudí však hru pustili a hostující stoper přesnou střelou k tyči poslal Příbram do vedení. Boleslav mohla minutu poté odpovědět, ale jarní střelec Kúdela tentokrát neměl štěstí, když jeho hlavičku z malého vápna vychytal Hruška.

Také po změně stran domácí doplatili na neproměněné příležitosti a poněkud laxní přístup v bránění příbramských brejků. V 51. minutě hlavičkoval Zahustel do břevna, o čtvrt hodiny později stejný hráč na malém vápně těsně nedosáhl na střílený centr Filla. Pak ale znovu udeřila Příbram. Jejímu útočníkovi Šlapákovi rozhodčí Drábek v 55. minutě po údajném útočném faulu neuznali gól, v 72. minutě se už mladý fotbalista trefil regulérně. Šlapák si na půlící čáře převzal přihrávku za obranu, ve vápně si obhodil Rolka a zamířil přesně.

Domácí protrhli střelecké trápení až v 77. minutě a po přesné hlavičce Zahustela ještě zdramatizovali konec zápasu. Posledních deset minut se hrálo pouze na příbramskou branku, hosté byli pod velkým tlakem a minutu před koncem inkasovali vyrovnávající gól, který vstřelil z bezprostřední blízkosti Rolko. Boleslav díky drtivému tlaku vytěžila z utkání alespoň bod, který ji upevnil čtvrté místo v tabulce. Hosté mohou děkovat za bod především několika výtečným zákrokům brankáře Hrušky.

Bohemians 1905 - Hradec Králové 0:0

Utkání v Edenu, v němž tým Bohemians nastoupil před domácím publikem poprvé pod vedením nového kouče Jozefa Webera (premiéru prožil na hřišti Slovácka), příliš krásy nepobralo. Oba soupeři potřebovali především body k zachování prvoligové příslušnosti, protože ani Hradec nemůže být ještě v klidu. Iniciativu měli útočnější domácí, ale celek z Hradce Králové dobře bránil a často podnikal protiútoky, byl kombinačně lepší a fotbalovější.

Šancí bylo do přestávky málo. První měli hosté ve 24. minutě, nebezpečný závar však vyřešil odkopem stoper Lukáš. Dvě šance měl vysunutý útočník domácích Martin Nešpor. První mu zlikvidoval brankář Lindr, při druhé netrefil branku.

Martin Nešpor však přeháněl agresivitu a bylo jen otázkou času, kdy rozhodčímu Petru Mikelovi dojde trpělivost. První žlutou kartu mu ukázal už v 8. minutě, když naprosto zbytečně zajel do Lindra, jenž v tu chvíli vykopával. Ve 33. minutě do něj šel znovu a způsobil mu krvavé zranění v obličeji. Už v tuto chvíli zasloužil druhou žlutou a červenou, ale Mikel mu jenom domluvil. Lindr byl jako otloukánek, při situaci ve 33. minutě mu navíc hlavní sudí prošlápl lýtko.

Nešpor si však poslední varování k srdci nevzal. V nastaveném čase prvního poločasu hrubě fauloval loktem kapitána hostí Milana Fukala. To už Mikel neváhal a tým Bohemians 1905 odehrál celý druhý poločas v oslabení.

Po přestávce hosté využili přesilovky k náporu a „klokany“ třikrát podržel výtečnými zákroky proti tvrdým střelám brankář Sňozík. Domácí však vzdorovali úspěšně a vypracovali si dvě šance. V obou byl Abraham. Jednou těsně minul, podruhé nezpracoval míč v gólové pozici. Královéhradečtí obléhali branku Bohemians 1905 až do konce střetnutí, ale jejich útoky byly většinou postupné, nenápadité, bez efektivního zakončení a soustředěná obrana domácích si s nimi vždy poradila. Nebezpečná byla jen rána Zeleného, kterou Sňozík vytlačil na roh. V nastaveném čase však zelenobílí mohli dokonce vyhrát, ale obrana Hradce skrumáž po standardní situaci vyřešila odkopem.

Dukla Praha - Slavia Praha 0:0

Pondělní dohrávka nabídla podprůměrný ligový zápas, ve kterém obě mužstva dobře bránila, zároveň ale měla problémy s přechodovou fází a vytvářením brankových příležitostí. V úvodu zahrozila Slavia, ale střela Jarolíma ani hlavička Latky v brance neskončila. V domácím dresu byl nejvíce nebezpečný útočník Lietava, ale v zakončení mu chyběl větší klid a hlavně přesnost.

Téměř celý zápas se hrálo po obě šestnáctky, uvnitř pokutového území však mohli zůstat oba brankáři relativně klidní. Největší šanci zápasu zahodil v 72. minutě Lietava, který dostal dlouhý míč za slávistickou obranu, ale před Berkovcem mířil těsně vedle. Dejvický celek po bezbrankové remíze nakonec udržel jarní ligovou neporazitelnost, s bodem budou mírně spokojeni i slávisté, kteří mají devítibodový náskok na sestupové pásmo.