Zpět na » » Souhrn 29. kola GL: Baník gólem v poslední minutě přišel o výhru, ani Sparta nevyhrála, Jablonec znovu ve hře o titul

- Souhrn 29. kola GL: Baník gólem v poslední minutě přišel o výhru, ani Sparta nevyhrála, Jablonec znovu ve hře o titul

Souhrn 29. kola GL: Baník gólem v poslední minutě přišel o výhru, ani Sparta nevyhrála, Jablonec znovu ve hře o titul © -

3

08.05. - REVIEW V předposledním kole byl Baník Ostrava krok od titulu. V 90. minutě ale dostal branku a remizoval 2:2. Ztratila i Sparta, která v Liberci také remizovala 2:2. Šanci na titul tak znovu má Jablonec, který vyhrál v Edenu na Slavii 3:0.

Baník Ostrava - Mladá Boleslav 2:2 (1:1)

Branky: 6. Vydra, 63. Neves z pen. - 38. Chramosta, 90. Táborský. Rozhodčí: Paták - Lhoták, Moláček. ŽK: Kalina, Šeda, Fabián, Táborský (všichni MB). Diváci: 10 090.

Pár hodin před utkáním se Ostravou přehnal silný liják, ale s výjimkou malého prostoru u jedné z šestnáctek na hřišti voda nestála. Mokrého trávníku brzy začal Baník využívat k rychlé kombinaci a ofenzivním výpadům. A domácí pokořili defenzivu Mladé Boleslavi velmi rychle. Už v 6. minutě se k odraženému míči dostal Vydra a z úhlu posílal míč do sítě. Rolko na brankové čáře už nestihl zaregovat. Za ním totiž nabíhal Mičola, takže kdyby se od Rolka míč neodrazil do sítě, buď by skončil v brance či by ho doklepl právě Mičola. Autorství branky tak mělo patřit právě Vydrovi.

V 10. minutě se situace téměř opakovala, ze stejného místa z úhlu poslal míč na branku Lukeš, ale balon kousek před brankovou čarou prošel kolem vzdálenější tyče mimo. Také hosté se brzy osmělili. Ve 21. minutě zleva centroval Fabián a Chramosta měl v pokutovém území dost času na nůžky. Byly sice umístěné k tyči, ale ne tak prudké a domácí gólman chytil. Baník musel ve 31. minutě střídat zraněného stopera Neuwirtha, místo něho se do obrany zatáhl defenzivní záložník Marek a uprostřed hřiště najednou chyběl. V 38. Sedláček zatáhl akci zleva kolem baníkovské šestnáctky, dloubl míč doprava Procházkovi a jeho střílený centr tečoval do sítě Chramosta.

Po přestávce pokračoval rozpad domácí zálohy, když Greguš nechtěně srazil Maria Ličku a ten musel být na nosítkách odnesen ze hřiště. Z tradičních tří záložníků tak zbyl na svém místě už jen kapitán Lukeš. Najednou si Baník nevěděl rady s kombinací a uchyloval se ve větší míře k nakopávaným míčům. Po jednom z brejků tak mohl vstřelit gól velmi dobrý Sedláček, ale Baránek jeho přízemní ránu vyrazil v sedě nohama.

Zdálo se, že rozhodující moment přišel po hodině hry, kdy Fabián fauloval unikajícího Vydru a Neves nařízenou penaltu nekompromisní ranou doprostřed branky proměnil. V závěru se Baník soustředil na udržení výsledku, ale domácí o tři body nakonec přišli, když Mendy unikl Tchuřovi a osamoecný Táborský po Mendyho centru vyrovnal.

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:2 (1:1)

Branky: 8. Vulin, 76. Papoušek - 14. a 77. Kucka. Rozhodčí: Královec - Filípek, Hojsík. ŽK: Bosančič - Kušnír. Diváci: 7625.

Sparta už Liberec neporazila šest let, ale v sobotu na stadionu U Nisy prakticky musela, chtěla-li držet šance na získání titulu ve svých rukách bez ohledu na výsledek v Ostravě Trenér Chovanec zvolil pro optimální pokytí hřiště rozestavění 4-3-3, v němž byl klasickým hrotem Wilfried a Sionko s Kadlecem se v případě ztráty míče zatahovali do role krajních záložníků. Navíc Sionko s Kadlecem měli strany.

Tým Liberce hrál jen o body bez ambicí na výrazné zlepšení umístění, ale byl v roli, že mohl přímo ovlivnit boj o titul. Tato pozice mu zjevně vyhovovala. Přenechal Spartě aktivitu, ale hrál velmi aktivně na brejky, v nichž byli Kerič a Nezmar velmi nebezpeční. Trenér domácích Petřík zariskoval a do středu obrany nasadil nejmladší stoperskou dvojici v lize složenou z Dejmka a Keliče, jimž bylo dohromady 41 let, zatímco duo stoperů Sparty Řepka - Brabec bylo naopak v celé lize nejstarší. Tomu je dohromady 69 let.

Po necelé čtvrthodině byly na tom středy obou obran, které dělí 28 let zkušeností, úplně stejně. V 8. minutě Sparta inkasovala gól po standardní situaci od chorvatského záložníka Vulina, který přesně trefil hlavou centr Dočkala z rohového kopu. Už ve 14. minutě bylo vyrovnáno. Dopředu se vydal záložník Kucka, jako tank prošel individuálně s trochou štěstí z levé strany až na hranici velkého čtverce a prudkou ranou k tyči mezi stopery dal na 1:1.

Zápas měl výborné tempo. V 19. minutě mohla Sparta strhnout vedení na svou stranu, ale Brabec nedosáhl na centr do velkého čtverce po přiťuknutí Hohenederem. Obrana Sparty však musela stále pečlivěji střežit zejména Keriče, který svou rychlostí dělal starosti zejména Pamičovi a Řepkovi. Ve 24. minutě se vyznamenal liberecký brankář Hauzr, když vyrazil nebezpečnou střelu Kucky z trestného kopu. Sparta byla v tlaku, ale její střely míjely branku a v závěru poločasu Liberečtí situaci obrátili. Kozáčik si však se střelou Dočkala poradil a ve 45. minutě Kerič ve stoprocentní šanci uklouzl.

Po přestávce hrál Liberec ještě aktivněji a zápas výborné úrovně postupně gradoval. Hrálo se oboustranně útočně a první velkou příležitost měl v 61. minutě Kerič. Duchapřítomně zasáhl vybíhající Kozáčik, který vyboxoval centr na nebezpečného Chorvata pěstí přímo z jeho hlavy. Kritický moment nastal na druhé straně v 65. minutě, když autor prvního gólu Lovre Vulin zahrál rukou a rozhodčí Královec nařídil penaltu. Postavil se k ní Kušnír, kopl ji k pravé tyči brankáře Hauzra, ale ten ránu zneškodnil.

Liberecký tým tento okamžik velmi povzbudil a ve frenetické atmosféře se řítil do útoku. V 71. minutě byl opět v gólové pozici Kerič, ale hlavou těsně minul rohový centr. V 73. minutě přišel na hřiště v libereckém dresu záložník Petr Papoušek a po třech minutách dal nádhernou branku na 2:1. Akci odtáhl Kerič, ale nesobecky postrčil balón nabíhajícímu Papouškovi, jenž nemilosrdně skóroval. Odpověď Sparty však byla ještě rychlejší než v prvním poločase, i když o vyrovnání Kucky se vedly potom dlouhé diskuse. Míč mu ke střele do prázdné branky přihrál v 77. minutě Wilfried, jenž si při zpracování pomohl rukou.

Sparta se pak většinou bránila a odpovídala protiútoky. Vítězný gól domácích mohl dát Bosančič, ale Kozáčikův zákrok byl výjimečný, bomba Nezmara těsně minula tyč. Sparťané se zmohli na jeden pokus obrátit situaci ve svůj prospěch, ale Kuckova střela minula cíl. Zklamání Sparty se ještě na hřišti rozplynulo, neboť se dověděli výsledek z Ostravy, jež byl přesně týž jako U Nisy, takže o titulu se rozhodne až v posledním kole a na straně Sparty budou výhody domácího hřiště a lepšího skóre.

FK Teplice - Sigma Olomouc 1:1 (1:1)

Branky: 44. z pen. Vachoušek - 31. Navrátil. Rozhodčí: Mikel - Mencl, Teuber. ŽK: L. Došek - Bajer, Škerle. ČK: 43. Škerle (Olomouc). Diváci: 3940.

Olomoučtí fotbalisté přijeli do Teplic v uvolněné atmosféře, na rozdíl od hráčů severočeského týmu už v této sezoně prakticky o nic nehrají. Tým z Hané přijel v tradiční ofenzivně laděné sestavě, naopak domácím chyběla vykartovaná trojice Vidlička, Verbíř a Mahmutovič, takže trenér Plíšek musel udělat vynucené změny.

V Teplicích se v prvním poločase hrál otevřený dynamický fotbal, kterému nechyběly ani šance a další zajímavé momenty. Úvod zápasu patřil Olomouci, která se dostávala do rychlých brejků a z nich vážně ohrožovala nezformovanou teplickou obranu. První velkou šanci si po 24 minutách vytvořil Ordoš, ale jeho střelu z otočky zastavilo břevno teplické branky. O dvě minuty později zahrozili i domácí, Kalivoda napřáhl z pětadvaceti metrů a jeho skákavou střelu musel na poslední chvíli krotit brankář Blaha.

První branka zápasu nakonec padla po půlhodině hry a vstřelili jí olomoučtí fotbalisté. Ti využili zmatků na velkém vápně Teplic, kdy Lukáš nedokázal odkopnout míč, a zásluhou Navrátila, který se prosadil zblízka před Slavíkem, šli hosté do vedení. To ale trvalo jen 13 minut, pár sekund před odchodem do kabin stáhl Škerle v pokutovém území Vondráška a rozhodčí Mikel mu okamžitě ukázal žlutou kartu. Následný pokutový kop proměnil Vachoušek a srovnal tak na 1:1. Hned po rozehrání se Teplice znovu dostaly do velké příležitosti, ale Vondrášek několik metrů před odkrytou brankou zaváhal a poslal míč pouze do břevna.

Po změně stran se olomoučtí fotbalisté stáhli na svou obrannou polovinu, kde však aktivně napadali teplickou rozehrávku a domácím fotbalistům dlouho nepovolili dostat se do brankové příležitosti. Tepličtí fotbalisté postrádali větší důraz i přesnost, často kazili přihrávky a také málo stříleli ze střední vzdálenosti. I přes velký tlak a množství standardních situací však Teplice podruhé v zápase olomouckou defenzivu nepřekonaly. Největší šanci druhého poločasu zahodil v 90. minutě Vachoušek, který z malého vápna přestřelil olomouckou branku.

Dynamo České Budějovice - 1. FC Brno 1:3 (0:0)

Branka: 51. T. Sedláček - 75. a 78. Pernica, 86. Okleštěk. Rozhodčí: Bílek - Ubias, Košec. ŽK: Žižka, Černák, Leština - Cupák. Diváci: 2715.

I když se Jihočeši definitivně zachránili v Gambrinus lize již ve středu, uvolněný herní projev v první půli nepředváděli. A jelikož se podobným způsobem prezentovali i hosté z Brna, příliš kvalitní podívané se diváci na českobudějovickém Střeleckém ostrově nedočkali. Většina nebezpečných akcí vznikala po centrech vzduchem, ale ani brněnský Trousil a na druhé straně jediný útočník Sedláček hlavou bránu netrefili.

První gól přišel krátce po přestávce. Jasanského individuální akci a následný polovysoký centr uklidil za záda brněnského brankáře Doležala snaživý Sedláček.

Vzápětí však brněnský trenér Beránek zadělal na obrat. Za stopera Jílka poslal na hřiště Luďka Pernicu, který se stal rázem nejaktivnějším fotbalistou na hřišti. Nejdříve se zastřeloval nepovedeným volejem, ale ve chvílích, kdy hřiště opustil budějovický střelec Sedláček, převzal úlohu snajpra a dvěma rychlými góly otočil skóre zápasu. Pernica si pokaždé dobře počíhal na centry svých spoluhráčů a nekompromisně skóroval.

Fatální desetiminutovku pro domácí celek zakončil další střídající hráč - Tomáš Okleštěk. Jeho střílený centr si překvapivě našel cestu přímo do českobudějovické sítě. Brno tak po dlouhých osmi zápasech vyhrálo.

1. FC Slovácko - FK Příbram 2:1 (1:0)

Branka: 44. Ondřejka, 55. Zelenka - 50. Rodriguez. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Vysloužil. ŽK: Z. Šmejkal (P). Diváci: 5458.

Slovácku se před klíčovým zápasem sezony vrátili do sestavy Fujerik, Košút, Ondřejka a Švancara, kteří si v minulém kole odpykávali tresty za čtyři žluté karty, takže trenér Soukup mohl nasadit nejsilnější sestavu. Zato Středočeši necestovali na Moravu kompletní, když kouči Markovi chyběli distancovaní Huňa, Hušbauer a Štochl.

Přesto hosté začali aktivně a hned v úvodu se jim naskytla velmi dobrá příležitost k rychlému brejku, jenže útočník Rodriguez místo střely zvolil nahrávku a celou akci zpomalil. Slovácko mohlo jít do vedení v 11. minutě, kdy se Švancara řítil na Krbečka, jenže příbramský gólman včas vyběhl a šanci zmařil. Po půl hodině byl hostující brankář na trávníku opět ústřední postavou. Nejprve chytil ve vápně míč od Rodrigueze a pak skvěle zasáhl proti rozehranému nepřímému kopu.

Přesto Krbeček v prvním poločase inkasoval. Minutu před odchodem do kabin sebral Švancara míč Tarczalovi, vysunul Ondřejku, který poslal Slovácko do vedení. Z náskoku se však domácí radovali jen chvíli po přestávce, kdy vyrovnal Rodriguez. V 55. minutě však převzal Zelenka na hranici pokutového území Kordulovu nahrávku a levačkou rozhodl. Příbram sice ještě předvedla několik nebezpečných akcí, ovšem domácí gólman Filipko svůj celek podržel.

Slavia Praha - Baumit Jablonec 0:3 (0:2)

Branky: 26. Pekhart, 39. Jarolím, 75. Lafata. ŽK: Hubáček, J. Černý - Loučka, Kovařík, Drsek, Jarolím. Rozhodčí: Damková - Kordula, Večeřa. Diváci: 4605.

Zpočátku byl o něco aktivnější Jablonec, ale oba týmy kombinovaly pouze po pokutová území. V 17. minutě se po centru domácího Krajčíka z pravé strany dostal do první velké šance domácí Janda, ale z prostoru bodu pro pokutový kop slabou střelou minul jabloneckou branku.

O minutu později se hostujícímu Loučkovi nelíbil výrok sudí Damkové, která mu pískal faul, a praštil míčem o zem. Damková mu doslova na přání domácích fanoušků ukázala žlutou kartu. Ve 26. minutě rozehráli Jablonečtí roh nakrátko, přihrávka po zemi našla v pokutovém území úplně volného Pekharta, který efektně patičkou otevřel skóre.

Ve 28. minutě měli hosté další šanci. Kovařík vypíchl ve skluzu míč Krajčíkovi, který následně přepadl přes nohu jabloneckého hráče a začal se teatrálně svíjet na trávníku. Damková opět chybně trestala žlutou kartou.

Sudí "nezklamala" ani ve 34. minutě, kdy Černý předvedl na hranici šestnáctky nepodařenou hereckou etudu, která byla oceněna žlutou kartou pro jabloneckého obránce Drska. Následný přímý kop z velmi dobré pozice na středu a těsně za hranicí šestnáctky trestuhodně zazdil Grajciar, který mířil daleko vedle a vysoko nad branku.

A tak udeřili opět hosté. Ve 39. minutě utekl domácím zadákům od půlky hřiště Jarolím a po dlouhém sólu prostřelil Vaniaka - 0:2.

Ve 42. minutě poprvé vážněji zahrozili domácí, ale proti Ivanovskimu vytáhl dobrý zákrok gólman Špit. Vzápětí předvedl další rychlý brejk Jablonec a za překonaným Vaniakem vykopával po Loučkově střele míč z prázdné branky Ragued.

Po změně stran se Slavia snažila hrát více dopředu, ale Jablonec bez problémů kontroloval hru a nepouštěl domácí do zakončení. Nebezpečná byla až v 73. minutě tvrdá rána Grajciara zpoza šestnáctky, ale směřovala do středu branky, kde jí bez potíží zkrotil Špit. O dvě minuty později Slavia prohrávala už o tři branky. Zadákům pláchl tentokrát Lafata a vymetl horní růžek Vaniakovy svatyně.

Po hezké kombinační akci Jablonce mohl v 82. minutě zvýšit Lafata, ale překonaného Vaniaka opět zastoupil bránící Ragued. Z následného protiútoku orazítkoval tyč jablonecké branky tvrdou střelou Grajciar, šlo o největší slávistickou šanci v utkání. Zůstala však nevyužita, a tak domácí odešli poraženi rozdílem třídy.

Bohemians 1905 - SK Kladno 0:0

Rozhodčí: Adámek - Kubáň, Slavík. ŽK: Pavel Lukáš, Cissé - Novotný, Procházka, Zoubek. ČK: 68. Zoubek (Kladno). Diváci: 7500 (vyprodáno).

Do zápasu vstoupili aktivněji domácí hráči, které od úvodního hvizdu hlavního rozhodčího podporoval vyprodaný stadion. V kotli zelenobílých příznivců pak bylo mnoho transparentů reagujících na odchod mužstva do slávistického Edenu, kde budou "Klokani" nastupovat ke svým domácím zápasům od příští sezony. Nejvýstižnějším heslem byl nápis „patřím do Ďolíčku, v Edenu chcípnu“.

Tlak domácího mužstva minutu od minuty sílil, přesto nebyla během prvních deseti minut k vidění žádná velká příležitost. Ta přišla ve 13. minutě, kdy po centru Hartiga střílel Kaufman, který však kladenskou branku přestřelil.

V následujících minutách se ve dvou šancích ocitl jeden z nejaktivnějších hráčů domácích Jan Moravec. Zakončit nicméně nedokázal přesně. Středočeský celek ale přijel bojovat o body, což ukázal v 26. minutě zápasu, kdy se sám před brankářem Sňozíkem ocitl kladenský Tatanašvili. Trefil však jen pravou tyč. Gól nepřinesl ani závěr první půle, kdy aktivní fotbalisté Bohemians 1905 stále okupovali soupeřovu branku.

Ve druhé půli se v první vážnější situaci ocitli domácí hráči, z Kaufmanova skvěle rozehraného přímého kopu ale nakonec nebylo nic. Burácející fanoušci Bohemians 1905 hnali svůj tým za lepší hrou, avšak oba celky hrály na polovině hřiště a střely ani branky nepřicházely.

O pozdvižení se tak v 68. minutě poněkud nefotbalově postaral kladenský David Zoubek, který nejprve za faul obdržel žlutou kartu a po následných protestech si vysloužil i kartu červenou a musel předčasně opustit hrací plochu. Při odchodu Zoubek nezvládl své emoce a praštil do stříšky od střídačky, která zasáhla jednoho z pořadatelů.

Závěrečných patnáct minut zápasu se neslo v bojovném duchu, kdy se paradoxně herně zvedlo Kladno, které toužilo vstřelit tolik důležitou branku. V závěrečném tlaku si Středočeši opravdu vytvořili několik slibných šancí, nicméně díky skvělým zákrokům domácího gólmana Sňozíka skončil zápas bezbrankovou remízou.

Kladenský tým tak utkání nezvládl a i kvůli výhře Slovácka nad Příbramí sestupuje do druhé ligy.

Bohemians Praha - Viktoria Plzeň 2:2 (0:0)

Branka: 63. Jeslínek, 79. z pen. Flachbart - 70. Rada, 85. Bystroň. Rozhodčí: Franěk - Handlíř, Gallo. ŽK: Lencevič, Fenyk, Očovan - Horváth. Diváci: 180.

Plzeňská Viktoria na větrném Strahově předváděla v první půli lepší fotbal a svého soupeře, který se již smířil se sestupem, do šancí příliš nepouštěla. Před tristní návštěvou necelých dvou stovek diváků, kterým tradičně vyhrávala dechovka, se začaly dít zajímavé věci až po přestávce.

Nečekané vedení zařídil pro Bohemians Praha po rychlém kontru útočník Jeslínek, Západočeši však po sedmi minutách kontrovali zásluhou Tomáše Rady, který za Belaňova záda usměrnil povedený centr.

Střížkov se však chtěl rozloučit se Strahovem vítězstvím a střídající Ibe vybojoval penaltu, kterou zkušený matador Flachbart bezpečně proměnil. Ale i na tento gól dokázali hosté odpovědět, konečné skóre a dělbu bodů zařídil hlavou po Horváthově centru David Bystroň.

Po výsledku 2:2 je již jedno kolo před koncem jisté, že sestupující Bohemians Praha zakončí sezonu se záporným bodovým ziskem.