Zpět na » » Fotbalový klub Bohemians 1905 tvrdí, že je jediným uživatelem loga a názvu

- Fotbalový klub Bohemians 1905 tvrdí, že je jediným uživatelem loga a názvu

Fotbalový klub Bohemians 1905 tvrdí, že je jediným uživatelem loga a názvu © - Bohemians podlehli Zlínu 1:2

1

Líbilo se

29.05. - Fotbalový klub Bohemians 1905 ve čtvrtek na tiskové konferenci v Praze oznámil, že je jediným uživatelem tohoto názvu a loga s klokanem ve fotbale na základě rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví. Spory o ochrannou známku však zdaleka neskončily a tvrzení Bohemians 1905 je právně diskutabilní.

Generální ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl prohlásil, že jedině vršovičtí Bohemians jsou oprávněným uživatelem historického symbolu a rozhodl o tom Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) po čtyřletém sporu. Zároveň sdělil, že jeho klub vyzval klub FK Bohemians Praha, aby na základě tohoto rozhodnutí přestal užívat logo s klokanem a slovní spojení Bohemians Praha. Nerespektování tohoto rozhodnutí bude Bohemians 1905 hájit právní cestou.

Pravděpodobně bude sporů v této kauze ještě celá řada, protože rozhodnutí ÚPV napadla soudní žalobou Tělovýchovná jednota Bohemians Praha 22. května 2009. Na čtvrteční oznámení Lukáše Přibyla reagovalo vedení klubu FK Bohemians Praha, účastníka I. ligy, prohlášením, v němž praví: "Fotbalový klub Bohemians Praha považuje za nehorázné a nemravné, že si Bohemians 1905 bez TJ Bohemians Praha jako základního nositele historické tradice dovolil zasáhnout do její ochranné známky, kterou se snaží odejmout všem ostatním sportovním odvětvím, které ji používají po desetiletí," zní v textu prohlášení, které podepsal předseda dozorčí rady FK Bohemians Praha Josef Jícha.

"Bohemians 1905 není členem ČMFS a nemá práva k soutěžím, a proto se z hlediska fotbalu nic neděje," říká dále Jícha. Poukazuje na právnické studie, mj. na memorandum renomované advokátní kanceláře Straka a Žák, které bylo zpracováno na zakázku Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS). V něm právníci docházejí k závěru, že Bohemians 1905 nejsou členem ČMFS a zakoupení práv k soutěžím od třetího subjektu FC Bohemians Praha a.s. v konkursu rozhodnutím správce konkursní podstaty v roce 2005 je neplatné. Jícha také upozorňuje na závěr odvolací a revizní komise ČMFS (ORK ČMFS) z 23. dubna 2009, který konstatuje, že klub Bohemians 1905 není členem ČMFS, nikdy se do něj nepřihlásil a nemá práva k soutěžím.

"Dle FK Bohemians Praha jde opět o mediální hysterii a tlak ze strany Bohemians 1905 na ČMFS, aby legalizoval protiprávní jednání Bohemians 1905," odpovídá Josef Jícha na tvrzení Bohemians 1905.

Čtvrteční prohlášení Bohemians 1905 bude mít složité dohry a je jen jednou součástí mozaiky v současné situaci. Aktuálně probíhá soudní spor u Městského soudu v Praze Bohemians 1905 a Družstva fanoušků Bohemians proti FK Bohemians Praha o užívání ochranné známky pod spisovou značkou 2Cm 47/2006 - 3230, během něhož právníci FK Bohemians Praha upozornili soudkyni na závěr ORK ČMFS, že Bohemians není členem fotbalového svazu. Právníci Bohemians 1905 však namítli, že kvůli vzhledem k osobě právníka Ondřeje Lněničky a jeho vazbám na FK Bohemians Praha řeší ORK ČMFS tento případ podjatě. Netušili však, že Ondřej Lněnička byl z této kauzy vyňat. Proto si soudkyně Městského soudu vyžádala předmětnou část zápisu ORK ČMFS k založení do spisu pro další projednávání případu. Tím se dostalo toto zjištění nejvyššího revizního orgánu českého fotbalu na veřejnost. Zápis ORK ČMFS s tímto závěrem podepsali členové komise právník Jindřich Urbánek a Jiří Ficner a závěr komise by měl projednat výkonný výbor ČMFS.

Tvrzení Bohemians 1905 nenachází příliš velkou oporu ani v databázi ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví. Ochrannou známku Bohemians Praha s logem s klokanem má zaregistrovánu po číslem zápisu 167720 od 22. 5. 1990 TJ Bohemians Praha v devíti třídách výrobků a služeb, které se vztahují mimo jiné i na provozování sportovních soutěží a družstev včetně fotbalu. Jedná se o třídu 41: sportovní, výchovná, zábavní, školicí a kulturní činnost, pořádání sportovních a jiných společenských akcí, klubová činnost, organizování účasti v klubových soutěžích, zejména v kopané, zprostředkovatelská činnost v oblastech uvedených ve tř. 41. TJ Bohemians Praha vznikla v roce 1887 jako Sokol Královské Vinohrady a v roce 1948 začlenila do své struktury fotbalový klub AFK Bohemians Praha, přímého předchůdce FC Bohemians Praha a.s. v konkursu. TJ Bohemians Praha má nyní 25 sportovních oddílů a patří k největším v České republice.

Slovní ochrannou známku Bohemians má zaregistrovánu pod číslem zápisu 118686 komanditní společnost B-Kontakt, avšak v jiných třídách výrobků a služeb, nemajících nic společného se sportem.

Klub Bohemians 1905 má zaregistrovány dvě ochranné známky. Pod číslem zápisu 286089 ochrannou známku Bohemians 1905 ve dvou třídách výrobků a služeb, a známku pod číslem zápisu 304927 se jménem Bohemians Praha v jedné třídě (41). Známka pod číslem zápisu 304927 je graficky shodná s tou, kterou má zaregistrovánu TJ Bohemians Praha už 19 let. Datum zápisu této přihlášky, podané Bohemians 1905, je 8. dubna 2009.

Z tohoto důvodu TJ Bohemians podala na předsedu Úřadu průmyslového vlastnictví žalobu, k níž se podle Josefa Jíchy připojí i klub FK Bohemians Praha, jenž je kolektivním členem TJ Bohemians.

Tomáš Vlasák / mediafax

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Ficus10 - 30.05. Odpovědět

Bohemka je jen jedna a ta je z Vrsovic Smajlík 4

Ficus10
trewe - 30.05. Odpovědět

Zdravím
Mám na dnes velmi zajímavý zápas.
100% jistota. Dám ho dnes zdarma.
info zde:

http://anofe.blog.cz/

trewe
trewe - 30.05. Odpovědět

Zdravím
Mám na dnes velmi zajímavý zápas.
100% jistota. Dám ho dnes zdarma.
info zde:

http://anofe.blog.cz/Smajlík 10

trewe
Tipesek - 29.05. Odpovědět

Bohemka je jen ta z ďolíčku střížkov sou jen zloději

Tipesek
14kuban - 30.05. Odpovědět

to si nemyslim, když si na logo i na jméno koupí práva tak proč je nazývati zloději?

14kuban

jde jen o název,tak o co jde,skutečné kvality mužstva se vidí na hřišti,na ligu mají sotva jeden jak druhý mančaft,ale pravý název stejně i já přiřknu té BOHEMCE z Vršovického ´dolíčku,to je i pro mne ta pravá FC Bemians Praha jak ji znám i s fanouškama,už se na ně těším,doufám,že jsou tam pořád stejně akční týpci Smajlík 1 Hurá s Váma nahoru GABLONZ FOREVER Smajlík 18

blondák jbc

je to hodně zamotané(to se může stát jenom u nás v republice).
Snad každymu mu je jasny,(aspon doufam)že ta pravá Bohemka je ta z Vršovic!!! Smajlík 16

markynho
N@PSTER - 29.05. Odpovědět

ja nevim proc nezustane v lize ta bohemka co tam je a ta co vyhrala druho ligu nehraje porad druhou stejne to sou sracky bez kvalitniho kadru a stadionu atd Smajlík 7

N@PSTER

Správně tomu tak,jen ať si dají jiný název ti ze Střížkova...třeba 1FC Dropa Praha Smajlík 3

blondák jbc
ojakub - 29.05. Odpovědět

Smajlík 1 Bohemka jediná pravá Smajlík 1

ojakub
trewe - 29.05. Odpovědět

Zdravím
Mám na dnes velmi zajímavý zápas.
100% jistý. Dám ho dnes zdarma.
info zde:

http://anofe.blog.cz/

trewe
14kuban - 29.05. Odpovědět

Nechápu proč by Stříškovská Bohemians nemohla užívat toto jméno a logo, které si sama zaplatila, když to vypadalo, že se 1905 rozpadnou... Přece když si něco koupím tak mám právo na to využívat to.

14kuban

jenže to nekoupila od bohemky.

Kurt ! SKS !
14kuban - 29.05. Odpovědět

ale když na to má papír, tak ji nemá nikdo co zakaovat jak se má jmenovat, a jak nikoli

14kuban
kacenka - 29.05. Odpovědět

Střížkov je Střížkov, žádná Bohemka

kacenka

Měli by si to nějak zařídit aby příští sezonu nehrály 2 Bohemky, a jak se nedomluví tak je vyrazit z ligy obě a vzít Slovácko a Čáslav.

ostravak

Konečně zvítězil alespoň trošku selský rozum nad sebeobohacováním a užíváním něčeho co jim nepatří. PRAVÁ BOHEMKA JE Z VRŠOVIC A VŽDYCKY TO TAK TŮSTANE

Kurt ! SKS !
Sendi - 29.05. Odpovědět

když to máš těžký, ono z hlediska zákonů je v právu ten zapikanej Střížkov...bude to ještě boj se jich zbavit...

Sendi
- 29.05. Odpovědět

Mají pravdu... je v tom bordel Smajlík 11

Sendi - 29.05. Odpovědět

škoda, že se soudy a úřady nemůžou řídit selským rozumem a logikou:)

Sendi
Reklama
Témata článku
Reklama
Nejnovější články