Zpět na » Premier League » Mnichovské neštěstí – 50 let poté

Premier League - Mnichovské neštěstí – 50 let poté

Mnichovské neštěstí – 50 let poté © manchester.com -

2

Líbilo se

06.02. - Mnichovská letecká katastrofa zasáhla 6.2.1958 celý svět. Let British European Airways číslo 609 se ani na 3. pokus nedokázal vznést z rozbředlým sněhem pokryté ranveje mnichovského letiště a letoun se i se všemi pasažéry zřídil k zemi. Právě dnes je tomu 50 let

Západoněmecké letiště v Mnichově bylo přesně před půl stoletím dějištěm obrovské katastrofy. Letadlo na palubě s mužstvem Manchesteru United přezdívaným Busby Babes(podle trenéra Matta Busbyho a dle velmi nízkého průměrného věku hráčů) a dalšími několika fanoušky a novináři po neúspěšném startu spadlo. 23 z 44 pasažérů na místě zahynulo.


Pozadí incidentu

Boje o Evropský pohár začaly v roce 1955, ale žádný klub Premier League se jich neúčastnil. V sezóně 1956/7 však v soutěži poprvé začal hrát Manchester United a došel až k branám semifinále, kde ho vyřadil pozdější vítěz Real Madrid.

O rok později byli Rudí ďáblové jedním z velkých favoritů. Ligová utkání se hrála v soboty, evropské poháry v týdnu, takže pokud chtěl klub efektivně působit na mezinárodní scéně, letecká doprava byla jedinou možnou volbou.

Klub si najal letadlo, aby mohl odcestovat k utkání Evropského poháru s jugoslávskou Crvenou Zvezdou, které skončilo 3:3 a United tak díky prvnímu vítěznému zápasu postoupili s celkovým skóre 5:4. Odlet z Bělehradu byl o hodinu zpožděn, protože fotbalista Manchesteru Johnny Berry ztratil svůj pas. Následovalo mezipřistání v Mnichově za účelem doplnění paliva.


zdroj: i17.photobucket.com

Havárie


Kapitán James Thain, pilot letounu, se pokoušel dvakrát vzlétnout, ale oba pokusy byly kvůli dmutí v motoru neúspěšné. Třetí pokus byl zahájen v 15:04, letadlo nedokázalo nabrat dostatečnou výšku a narazilo do plotu obklopujícího letiště, poté do nedalekého, v kritickém čase naštěstí neobývaného domu.

Přestože byla havárie dávána za vinu pilotovi, následně bylo zjištěno, že k ní došlo vinou nahromadění rozbředlého sněhu na konci ranveje. Ten způsobil zpomalení letadla, jehož rychlost se snížila a nedošlo tak k dosažení potřebné výšky. V ten moment už ale nic nešlo zastavit. Vinou sněhu klesla rychlost z 217 km/h na 194 km/h, což bylo neslučitelné s možným odlepením se od země.

Německé aerolinie, které byly zodpovědné za stav ranveje však odmítly převzít jakoukoliv vinu a zažalovaly kapitána Thaina, který havárii přežil. Ten byl v roce 1968 ospravedlněn, od výpovědi zaměstnavatele ho to však neuchránilo. Jako oficiální příčina tragédie byl stanoven rozbředlý sníh na konci ranveje, kvůli něhož nedosáhlo letadlo požadované rychlosti nutné k vzlétnutí. BEA krátce po incidentu rozvázaly s Thainem pracovní poměr. Pilot se tak vrátil do Berkshiru, kde na své drůbeží farmě v 53 letech v důsledku infarktu zemřel.


zdroj: dailymail.co.uk


Zemřeli

Hráči Manchester United

Geoff Bent
Roger Byrne
Eddie Colman
Duncan Edwards
(přežil nehodu ale zemřel v nemocnici o 15 dní později)
Mark Jones
David Pegg
Tommy Taylor
Liam ´Billy´ Whelan

Další

Walter Crickmer - sekretář klubu
Bert Whalley - hlavní kouč
Tom Curry - trenér
Alf Clarke - novinář, Manchester Evening Chronicle
Don Davies - novinář, Manchester Guardian
George Follows - novinář, Daily Herald
Tom Jackson - novinář, Manchester Evening News
Archie Ledbrooke - novinář, Daily Mirror
Henry Rose - novinář, Daily Express
Eric Thompson - novinář, Daily Mail
Frank Swift - novinář, News of the World (také bývalý gólman reprezentace Anglie a Manchesteru City)
Kapitán Kenneth "Ken" Rayment - britský spolupilot, který bezprostředně tragédii přežil, ale v důsledku mnohačetných poranění zemřel o tři týdny později následkem poškození mozku. Byl jedním ze dvou lidí, kteří zemřeli v nemocnici v důsledku havárie.
Bela Miklos - funkcionář transportní firmy
Willie Satinoff - fanoušek, majitel dostihové stáje a blízký přítel Matta Busbyho
Tom Cable - stevard


zdroj: manchester.com

Přežili

Hráči Manchester United

Johnny Berry (zemřel v roce 1994)
Jackie Blanchflower (zemřel v roce 1998)
Dennis Viollet (zemřel v roce 1999)
Ray Wood (zemřel v roce 2002)

Stále naživu

Bobby Charlton
Bill Foulkes
Harry Gregg
Kenny Morgans
Albert Scanlon

Další

Matt Busby - kouč mužstva (zemřel v roce 1994)
Frank Taylor - novinář (zemřel v roce 2002)
James Thain - pilot (zemřel v roce 1975)
George (Bill) Rodgers - moderátor rádia (neznámé datum úmrtí)
Peter Howard - fotograf (zemřel v roce 1996)
Margaret Bellis - stevardka (zemřela v 90. letech)

Stále naživu

Ted Ellyard - fotograf
Vera Lukić a dcera Venona - pasažéři zachránění hráčem Manchesteru Harry Greggem. V čase incidentu byla Vera Lukić těhotná se svým vlastním synem Zoranem
Paní Miklos - manželka Bely Miklose, funkcionáře transportní firmy, který let organizoval a sám v něm zemřel
Nebojsa Bato Tomašević - pasažér


zdroj: img.dailymail.co.uk


Manchester United po havárii

Sedm hráčů klubu zemřelo ihned, Duncan Edwards podlehl následkům zranění 21. února v mnichovské nemocnici Rechts der Isar. Johnny Berry a Jackie Blanchflower po havárii museli ukončit svou kariéru. Matt Busby byl vážně zraněn a v nemocnici musel zůstat ještě dva měsíce po nehodě.

Zničení United přesto dohráli sezónu 1957/8. Trenér Jimmy Murphy poskládal tým převážně z hráčů rezervy a mládežnických výběrů. Hned v prvním utkání po tragédii Red Devils porazili Sheffield Wednesday 3:0.

Bitvě o titul však odzvonilo, protože se jednalo o jediný vítězný duel United po nehodě. V Premier League skončil klub na 9. místě. Tým se ale dokázal dostat do finále FA Cupu, ve kterém podlehl Boltonu Wanderers 2:0. Trenér Busby se pro novou sezónu k mužstvu vrátil a vytvořil druhou generaci Busby Babes, včetně fotbalistů jako George Best nebo Denis Law, kteří United dovedli k vítězství v Evropském poháru deset let po neštěstí v roce 1968 finálovou výhrou nad Benficou. Co se týče zúčastněných z mnichovského neštěstí, jedinými dvěma fotbalisty, kteří přežili a zároveň si zahráli ve finále byli Bobby Charlton a Bill Foulkes.


zdroj: newsimg.bbc.co.uk


Památníky


První tři památníky na Old Trafford byly představeny 25. února 1960. Nad vstupem pro vedení je plaketa s fanouškem a fotbalistou, kteří se zkroušeně dívají do kruhu, pod nímž je nápis 1958 a hřiště se jmény mrtvých. Dalším památníkem je bronzová plaketa nad vstupem pro média jako vzpomínka na 8 zesnulých novinářů. Posledním předmětem k uctění památky obětí jsou hodiny. Dva poslední pamětní předměty byly několikrát přesunuty, plaketa nad vstupem pro média byla zcizena a nahrazena replikou.

Dva památníky nalezneme také v Německu. Ve vesnici Kirchtrudering je malý dřevěný pomník s nápisem: „Na památku všech obětí leteckého neštěstí 6. února 1958, včetně členů fotbalového klubu Manchester United.“

V září 2004 byl v okolí mnichovského letiště postaven žulový pomník s nápisy v němčině i angličtině. „Na památku těch, kteří zde ztratili 6. února 1958 při mnichovském leteckém neštěstí život.“

V prosinci 2007 bylo oznámeno, že Manchester bude mít v únorovém městském derby s City na sobě repliky dresů z roku 1958, beze jmen sponzorů. Očíslovány budou trikoty klasicky, od 1 do 11. Navíc nepůjdou do obchodní sítě. Manchester City bude hrát rovněž bez jména sponzora, hráči budou mít na dresu černý proužek.

Dnes, 6. února 2008, hraje své utkání také anglická reprezentace na Wembley s celkem Švýcarska. Před zápasem budou na velkých obrazovkách promítány fotky hráčů, kteří v Mnichově zemřeli. Minuta ticha je samozřejmostí.


zdroj: hootingyard.org


Pocty

Hudba

Liverpoolská folková kapela The Spinners v roce 1962 vydala o neštěstí píseň s názvem Květiny Manchesteru.

Zpěvák Morrissey narozený v Manchesteru vydal v roce 1958 píseň s titulem Mnichovská letecká pohroma.

Anglická skupina The Futureheads pojmenovala své album Novinky a pocty na památku tragédie (tak zněl původní nadpis Daily Mirror). Titulní píseň obsahovala také verš:

„Setnuti na vrcholu,
V tichosti, ten den,
únor 58, uhráli, co bylo nutné
z Bělehradu a znovu domů spát“


Britský folk-popový umělec Iain Matthews nahrál píseň pojmenovanou Busby Babes jako reakci na neštěstí.

Film


Barry Navidi v současné době pracuje na scénáři hollywoodského filmu o mnichovském neštěstí. The Manchester Evening News z 22. dubna 2005 napsal, že přeživší nebyli konzultováni a obávají se o autenticitu snímku.

Bill Foulkes k tomu řekl: „Kdyby byl film udělán tak, jak to bylo, navíc by byl uctivý k těm, co zemřeli, mohlo by to být vnímáno jako pocta Busby Babes pro další generace. Skvělí hráči, kteří v ten den zahynuli si jistě zaslouží být pamatováni. Ale jsem opravdu zneklidněn tím, že filmaři s přeživšími nespolupracují. Když neví, co se stalo z první ruky, nevěřím, že je možné udělat opravdu věrohodný film.“

Harry Greff řekl: „Jsem si jistý, že ti, co měli to štěstí přežít leteckou katastrofu mají právo na to, aby byli informováni, že se o nich točí film. Co je však důležitější, snímek může lživě informovat o našich spoluhráčích, kteří zemřeli. Lidé z Hollywoodu by měli vzít v potaz informace a dojmy potomků obětí a těch, kteří přežili.“

John Doherty, někdejší fotbalista United, byl méně tolerantní. „Je to příšerný nápad. Sice by to mohla být pro Busby Babes pocta, ale ten, co film dělá, nespolupracuje se zainteresovanými. Když tam nebyl, jak můžete vědět, co se dělo, o čem se mluvilo? Celé to smrdí. Nejde jim o nic jiného než o peníze.“

Televize


10. ledna 2006 BBC prezentovala drama/dokument který převyprávěl příběh přeživších. Na konci bylo mnoho litevských jmen a indikátor rychlosti letadla byl nadepsán ruským slovem Skorosť(rychlost). Film byl totiž natočen v Litvě S. Dariem a S. Girenasem na letišti s ex-sovětským letounem.

1. března 1990 odvysílala ITV dokument „Mnichov: Konec snu,“ aby uctila čtyřicáté výročí tragédie. Film byl rozdělen do tří epizod. V první šlo o popsání příběhu Matta Busbyho, který sestavil kompletně nové mužstvo z mladých hráčů, i když mohl dle zvyklostí zkupovat hráče svých ligových rivalů. Úspěch tohoto schématu vedl v dvěma po sobě jdoucím titulům v Premier League. Druhá epizoda popisuje cestu United v Evropském poháru až do semifinále soutěže hned při historicky první účasti v letech 1956 a 1957. Třetí, poslední část sleduje čtvrtfinálový triumf Red Devils nad Bělehradem, následnou leteckou tragédii a smrt Duncana Edwardse dva týdny poté. Do snímku výraznou měrou promluvili veteráni Brian Hughes a Billy Clynes spolu s Gerdou Thiel, sestřičkou, která ošetřila několik zraněných fotbalistů. Dále se na pořadu podíleli přeživší Sir Bobby Charlton, Rey Wood(zemřel v roce 2002), Bill Foulkes, Albert Scanlon, Frank Taylor(který rovněž zemřel v roce 2002), jediný novinář, který přežil, dál pak Irene Beevers(sestra oběti Davida Pegga) a Ruby Thain, pozdější vdova po pilotu Jamesi Thainovi.


zdroj: upload.wikimedia.org


Kam dál?

Více informací o Manchester United naleznete zde.

Pavel Storzer / wikipedia.org/fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
pepinho - 13.02. Odpovědět

Každopádně je to neštěstí a čest jejich památce, ale zas bych to tak neprožíval...Denně bohužel zemře plno lidí, kteří by si stejnou úctu zasloužily.

pepinho
feroš - 13.02. Odpovědět

http://cz.iq-test.eu/?d=4849 - udělejte si nejlepší celoevropský IQ test vytvořen předsedou Mensy ČR a porovnejte výsledek s ostatními - NEBO se staňte dealerem jako já a vydělávejte jednoduše peníze, fakt to funguje!!!

feroš
pepinho - 13.02. Odpovědět

táhni voe...doufám že mu zablokujete oučet.

pepinho
jack - 10.02. Odpovědět

pocta všem !!!! Smajlík 18 Smajlík 18 Smajlík 18 to se v československu nemuže stát ! taková poklona!

Man U - 09.02. Odpovědět

Smajlík 10

antiřepka - 07.02. Odpovědět

jinak všechna čest zeznulým........

antiřepka - 07.02. Odpovědět

je skoda ze kdyz hraval řepka v anglii, tak mu keane nebo savage nezlamali nohu........ten hnup by si to zaslouzil

VBSpeedy - 07.02. Odpovědět

Na Řepku a jemu podobný chytrolíny nemá cenu reagovat. Evidentně to je jen prudič, co je rád středem pozornosti. A mít extrémní názory je jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout. Samozřejmě pro fotbal a obzvlášť pro United obrovská ztráta. O to větší respekt si zaslouží M.Busby za to jak mužstvo opět vytáhl tam, kam patřilo před Mnichovem.

Dave - 07.02. Odpovědět

To klucina:Si velkej magor,tvoje ikona je na hovno,tvoje méno je nahovno tak sem kurva o UNITED nepiš!!!!!!!!!!!!!!!!!To All:Komu to příde jako sranda tak ať si skusí spadnout s letadlem a uvidíme komu po dopadu bude k smíchu!!!! Smajlík 14 Smajlík 14 Smajlík 14

west29 - 08.02. Odpovědět

precital som si clanok a prispevky ludi,nikto si nerobil srandu z padu lietadla ,tak neprehanaj!ak ta dostalo logo klucinu ver mi ze aj mna ale pozitivne,pekna praca klucina!!!!!!!!!a ta posledna veta tak ta nema chybu..... radit niekomu aby skusil pad lietadla,myslim netreba ziadny komentar

west29
klucina - 13.02. Odpovědět

diky

klucina
klucina - 07.02. Odpovědět

i presto ze sem pomerne velikym odpurcem united, tak myslim ze zadna rivalita nestoji za lisdskej zivot...cest jiejich pamatce

klucina
Vosky - 06.02. Odpovědět

Úcta všem zemřelým hráčům i cestujícím.

Vosky

Já jsem dítě Ratka Mladiče a můj strýc je Radovan Karadžič - věrný to služebník Slobodana Miloševiče ty humanitární bombarďáku Veškrno. Takoví jako jsi ty lezou Americe do prdele a z toho je mi zle.

Tomáš Řepka
klucina - 06.02. Odpovědět

Tak ty si kamo hlavne curak...ten nick se v tobe nezapre

klucina
suzmen - 07.02. Odpovědět

Netahej sem laskavě politiku,když už musíš strašit s tím otřesným avatarem Smajlík 7

suzmen
spurs - 06.02. Odpovědět

no jo dítě paroubka pozná se debil

spurs - 06.02. Odpovědět

bubu teď si mě vylekal to abych si na tebe a na ty tvý příbuzný mafiány dával pozor sakra cojá teď budu dělat nejspíš vlezu americe do prdele ale zajímalo by mě kde soudruzi z ndr udělali chybu

No jo humanisti. Jste Havlovi děti. Mohla by se opakovat historie po 50 letech kurňa. Aby v té televizi bylo něco jinýho než ubrečená Sáblíková. Aspoň něco legračního.....nějaká tragédie. Smajlík 17 Smajlík 17

Tomáš Řepka

ty si dement..

Norn Iron (Browny)
vlada. - 08.02. Odpovědět

Malým dětem by rodiče měli zakázat net, viz pan T.Ř.

vlada.
spurs - 06.02. Odpovědět

tim magorem myslim toho řepku

spurs - 06.02. Odpovědět

moc nádhernej článek škoda všech kterých zahynuli hlavně těch výbornejch fotbalistů. a ňejakej řepka se sem srát nebude kéž by sparta spadla co z navetší výšky. Je to škoda e aten kdo říká že to nic neni je magor největší. úcta patří všem hráčům který tam byli

meloun - 06.02. Odpovědět

náádherný článek

Chce to opakování. Už je to nuda, jak se furt nic neděje.

Tomáš Řepka
HeFy - 06.02. Odpovědět

třeba až Sparta nekam poletí že jo debile ...

HeFy
spurs - 06.02. Odpovědět

magore

tunak - 06.02. Odpovědět

Proč na to vůbec reaguješ?

HeFy - 06.02. Odpovědět

protože mě to znepokojilo

HeFy
Hory - 06.02. Odpovědět

Přesně tak skvělej článek - dobrá práce

Hory
kleos77 - 06.02. Odpovědět

Pěkný článek a velké neštěstí... Smajlík 13 Smajlík 13

kleos77
tunak - 06.02. Odpovědět

Škoda Duncana Edwardse, byl prej ještě lepší, než Charleton. Pěkný článek, pěkný. Nicmén zase říkat tomu tragédie je docela ujetý, dějou se opravdu horší věci.

Aaron - 06.02. Odpovědět

Jako co? Že doma dostaneš na zadek? Já teda nevím, ale pád letadla a a úmrtí nemálo lidí je tragédie...My řekni co je tada tragédie?

Aaron
vlada. - 08.02. Odpovědět

Ty máš taky docela vypláchlo co? Chyť se s panem T.Ř. zaruku a utíkej te se proběhnout chlapci !!!

vlada.
tunak - 06.02. Odpovědět

Hm, tragédie je kozlí zpěv z tespidovy káry, stačí?

United se po tomto incidentu stali bez nadsázky klubem všech. Všech milovníků fotalu, kteří mají srdce... Smajlík 17

thomas22
Arjen - 06.02. Odpovědět

tragedie, ktera se uz nebude a nesmi opakovat,...R.I.P

tonda999 - 06.02. Odpovědět

perfetky clanok,je dobre ze sa na tot nnezabudlo....Je skoda vsetkych hracov ktori tu zahynuli...je to smutne ale stalo sa to....

Akorát malá chybička - Duncan Edwards zemřel po 15 dnech, ne letech. Byl to velký talent..

Cottager
Košty - 06.02. Odpovědět

Skvělý článek, moc pěkný !!!! Smajlík 18 Smajlík 7

Košty
Lucas - 06.02. Odpovědět

Vybornej clanek ... Dobra prace Zette Smajlík 7 Smajlík 4

Lucas

jj je to hezky udělaný ... ano pro manchester united to musela být obrovská rána :(

Brain3223
Bejk - 06.02. Odpovědět

Velice pěkný článek... Skvělá práce!!!

Bejk
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články