Zpět na » Premier League » Rozhodčí mohou pískat zadarmo

Premier League - Rozhodčí mohou pískat zadarmo

Rozhodčí mohou pískat zadarmo © -

0

Líbilo se

17.01. - Komise rozhodčích a delegátů přišla pro jarní část s několika změnami. Známky od delegátů už nebudou veřejné, a pokud rozhodčí zápas nezvládne, nedostane za něj odměnu.

Tento návrh musí být ještě schválen výkonným výborem ČMFS. V praxi to bude znamenat, že pokud bude mít rozhodčí omezenou delegaci za chybu(y) v nějakém utkání, nemá nárok na odměnu z tohoto zápasu.


Hlavní rozhodčí má za prvoligový zápas 17 000 Kč, jeho asistenti pak 10 000 Kč. Ve druhé lize to je pak podstatně méně, tam má hlavní 7 500 a jeho asistenti po pěti tisícovkách. Vždy se jedná o hrubý příjem.


U delegátů se změny nechystají. Ti mají za zápas v 1. i ve 2. lize po třech tisících. Občas ale musí komise jejich známky upravovat, protože hodnocení bývají někdy nepřesná. V případě chybného hodnocení se ale delegát bát finančního postihu na rozdíl od rozhodčích nemusí. Jemu bude hrozit jen omezení delegace.


Nejpodstatnější novinka je, že od jarní části se nebudou zveřejňovat známky, které rozhodčí za svůj výkon dostanou. ČMFS se totiž hlásí ke konvenci Evropské fotbalové unie, která zveřejňování známek mužů v černém zásadně nedoporučuje. Tento systém funguje v mnoha evropských ligách. V evropských pohárech to je samozřejmost, že známka rozhodčího se na veřejnost prostě nedostane.


Kdyby na to svaz nepřistoupil, fotbal by přišel o finanční granty, které se pohybují v řádech milionů Kč. Otázkou ale je, zda je na tento krok česká fotbalová veřejnost připravená. U nás totiž k rozhodčím panuje velká nedůvěra. Někdy je oprávněná někdy ne.


Na podzim nejvíce rozčeřily českou prvoligovou scénu hrubky Kociána, Járy a Královce. O těchto minelách hodně mluvilo a psalo. A právě to udává to náhled na podzimní výkony rozhodčích. Mimo těchto přehmatů byly k vidění i další chyby, které jsou k vidění i ve fotbalově vyspělejších zemích. Na druhou strany byly zápasy, které se sudím vydařily.


Jeden ze zmiňovaných „hříšníků“ Jaroslav Jára se rozhodl skončit s aktivní činností. Podle oficiálních informací ze zdravotních důvodů. Tento třiačtyřicetiletý rozhodčí byl na mezinárodní listině od roku 1998. Vyzkoušel si i zápasy Ligy mistrů a s mezinárodní kariérou se rozloučil loni v říjnu v zápase Bayern - Bolton.


Prvoligová listina tak bude muset být doplněna o další jména, i proto že úvodní kola zmeškají kvůli svým chybám již zmiňovaní Královec s Kociánem, kteří na podzim pískali pravidelně. Šanci tak mohou dostat sudí, kteří pískali druhou ligu, a mají minimální zkušenosti s první ligou.


Opět po roce by mohl o nasazení na jednotlivá utkání rozhodovat počítač. Tuto možnost připustil šéf komise Luděk Macela, protože se stále mluví o nějaké změně. Počítač nasazoval arbitry v minulém ročníku, kdy se Macela stal čerstvě šéfem rozhodčích, kluby mu pak vyslovily pro tuto sezónu důvěru, aby mohl rozhodčí nasazovat sám.


Počítačové nasazování je transparentní ale má i nevýhody. Na těžký zápas může být delegován naprostý nováček a na jaře bude takových zápasů hodně. Čelo i spodek tabulky jsou hodně vyrovnané. I tento systém delegování však musí schválit výkonný výbor. Ať už to dopadne tak či tak nasazování rozhodčích bude v každém případě tajné.


Na mezinárodní listině už opět po čase budeme mít šest hlavních rozhodčích. Z listiny vypadl Jára, naopak se vrátil Kovařík a nově byl zapsán i Příhoda. Asistentů je na listině deset, více totiž už ani nejde. Nejvýše postaveným je Pavel Královec, který se posunul do 1. kategorie. Tomu se zvláště povedlo utkání Zenit - Norimberk, které odřídil s přehledem. Bohužel pro něj přišel poté zápas Slavia - Mladá Boleslav...


Čeští hlavní rozhodčí na mezinárodní listině:
Kategorie elite - nikdo
1. kategorie - Pavel Královec
2. kategorie - Radek Matějek
3. kategorie - Jiří Jech
4. kategorie - Jan Jílek, Libor Kovařík a Radek Příhoda

Kam dál?

Michal Horáček / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
wills - 18.01. Odpovědět

Jakýpak zadarmo! AŤ si z nás Macela nedělá legraci - dostávají prachy i za rovinu, natož za připískávání. Macela se tváří, že nic neví, ale to pak je zřejmě naprostý idiot, jehož mentální schopnosti by měli přešetřit, protože kdo jednou nakoukl do fotbalu, tak to prostě ví a žádná další možnost neexistuje.

willi - 17.01. Odpovědět

nj, ale kaprikama se clovek taky uzivi proc vypad jara? ten piskal celkem dobre

Heppi - 17.01. Odpovědět

Jo... je hezký že budou třeba bez peněz,ale zase je tu ten problém s těma známkama.Holt jim budou dávat lepší známky a budou je dál platit a veřejnosti říkat bludy.Proč se v čechách používají vždycky daková polovičatá řešení?Tady správně pracujou snad jen pivovary

tommy - 17.01. Odpovědět

proč by jim platili, kdyby nemuseli? chceš říct, že delegáti jim budou dávat lepší známky jen proto aby měli peníze i hlavní?

drks - 17.01. Odpovědět

ve 4. kategorii máme největší zastoupení:D

Zachy - 17.01. Odpovědět

Smajlík 3

Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články