Zpět na » Premier League » Arsenal se vrátil do čela

Premier League - Arsenal se vrátil do čela

Arsenal se vrátil do čela © bbc.co.uk - Tomáš Rosický

0

29.12. - I díky brance českého záložnka Tomáše Rosického se londýnský Arsenal vrátil na první místo tabulky anglické Premier League. Gunners otočili nepříznivě vyvíjející se duel s Evertonem, Manchester United naopak nezvládl druhý poločas s West Hamem a na Upton Parku prohrál 1:2.

Kanonýři vstoupili do zápasu bez několika tradičních opor, pouze na lavičce zůstali Rosický nebo nejlepší střelec týmu Adebayor. Příliežitosti se tak dočkal pozdější hrdina Eduardo Da Silva. První poločas se také Arsenal dlouho hledal, zejména v útoku byl prakticky neškodný.

Everton měl celé první dějství převahu a po zásluze ji také vyjádřil gólově. V 19. minutě nedokázal po rohovém kopu odkopnout míč Bendtner, čehož pohotově využil Cahill, který ve spolupráci s Yakubuem dopravil míč do sítě. Arsenal se na odpověď nezmohl, ale ani domácí si přes územní převahu nedokázali vytvořit další vyloženou příležitost.

Po přestávce však obě mužstva vyběhla na trávník Goodison Parku jako vyměněná. Ta tam byla suverenita hráčů Toffees, Arsenal naopak zařadil nejméně o dva stupně vyšší rychlost. Už po 90 sekundách druhé půle ukázal svoji pohotovost Eduardo, který zužikoval ve vyrovnávací gól dlouhý pas Clichyho. Čisté svědomí určitě neměl domácí bek Jagielka. Vedoucí branka Arsenalu se velmi podobala té vyrovanávací - Jagielka chyboval, přehnal se okolo něj Eduardo a chladnokrevně poslal míč podél brankáře Howarda.

Vyrovnat mohl domácí kanonýr Yakubu, ale jeho hlavička se do branky nevešla. Poté se na hřišti začalo červenat, prvním vyloučeným se stal Nicklas Bendtner, který hrubým faulem málem zlomil nohu Johnsonovi a po druhé žluté kartě po zásluze putoval do šaten. Everton se však početní převahy spíše zalekl a sám si zasadil rozhodující úder do vazu. Yobo se vůbec nedohodl s brankářem Howardem, čehož využil pohotový Adebayor a pohodlně zakončil do prázdné branky. Záhy přišlo druhé vyloučení - loket domácího Artety se objevil v obličeji Cesca Fabregase, který se velice ochotně poroučel na trávník a záložník Toffees do kabin.

Na posledních pár minutek vystřídal Fabregase Rosický a také on se dočkal branky, když z hranice šestnáctky propálil přesnou střelou k tyči vše, co mu stálo v cestě. Kanonýři se vítězstvím 4:1 vrátili zpět do čela tabulky, na druhý Manchester mají dvoubodový náskok.

Ohlasy manažerů:

David Moyes (Everton): "Udělal na mě dojem způsob, jakým jsme hráli. Myslel jsem, že jsme hráli dobře a byli lepší než Arsenal. Že jsme prohráli 1:4, je neskutečné. Arsenalu jsme ten zápas darovali a myslím, že dnes lepší tým prohrál. Everton byl tím týmem, který se snažil kombinovat a dát gól a byl to Arsenal, kdo dal góly z nakopávaných míčů."

Arsene Wenger (Arsenal): "Byl to těžký zápas, nechali jsme odpočívat Adebayora s Rosickým. Proti Portsmouthu se hodně nadřeli, potřeovali si vydechnout. Byli jsme příliš nervózní, ale Everton toho nevyužil. Ze zápasu udělali bitvu, vyhrávali více osobních soubojů."

Everton - Arsenal 1:4
Góly: 19. Cahill - 47. a 58. Eduardo, 78. Adebayor, 90. Rosický
Červené karty: 84. Arteta - 74. Bendtner
Everton: Howard, Hibbert (Johnson 71), Yobo, Jagielka, Lescott, Arteta, Carsley, Neville, Pienaar, Cahill, Yakubu.
Arsenal: Almunia, Sagna, Toure, Gallas, Clichy, Hleb (Diarra 82), Fabregas (Rosický 88), Flamini, Diaby, Bendtner, Eduardo (Adebayor 74).

Další sobotní zápasy 20. kola Premier League:
Birmingham - Fulham 1:1 (55. Larsson - 8. Bocanegra)
Chelsea - Newcastle 2:1 (28. Essien, 87. Kalou - 55. Butt)
Portsmouth - Middlesbrough 0:1 (20. Tuncay Sanli)
Sunderland - Bolton 3:1 (13. Richardson, 32. Jones, 90. Murphy - 41. Diouf)
Tottenham - Reading 6:4 (7., 63., 73. a 83. Berbatov, 76. Malbranque, 79. Defoe - 69. a 74. Kitson, 16. Cissé, 53. Ingimarsson)
West Ham - Manchester United 2:1 (77. Ferdinand, 82. Upson - 14. Ronaldo)
Wigan - Aston Villa 1:2 (28. Bramble - 55. Davies, 70. Agbonlahor)

Více informací o Arsenal FC naleznete zde.