Zpět na » Premier League » Reds urvali vítězství na Goodison Parku

Premier League - Reds urvali vítězství na Goodison Parku

0

20.10. - Aktualizováno. V úvodním zápase 10. kola Premier League se na Goodison Parku střetli v tradičním Merseyside derby Everton s Liverpoolem. Zápas nepostrádal téměř nic - napětí, góly, emoce, penalty, červené karty. Z vítězství se nakonec radovali hosté, kteří těžili z nečisté hry domácích a dvou proměněných penalt Dirka Kuyta.

Zápas začal lépe Liverpool, který se mohl dostat do vedení už ve čtvrté minutě, kdy se po střele Voronina tlačil do zakončení Yossi Benayoun. Domácí poté hru vyrovnali, ale ani jedna ze dvou hlaviček mladíka Victora Anichebeho se do branky nevlezla. Toffees se však radovali krátce před poločasem, když míč poslal do pokutového území Alan Stubbs a nešťastný finský bek Sami Hyypiä poslal míč za záda vlastního brankáře.

Poločasová přestávka hostům pomohla, protože už v 53. minutě byl v pokutovém území faulován Hibbertem kapitán Steven Gerrard, rozhodčí Clattenburg nařídil penaltu a domácího beka navíc vyloučil. Odpovědnost na sebe vzal Dirk Kuyt a vyrovnal na 1:1. Liverpool se poté pokoušel zužitkovat početní převahu, ale Riise střílel mimo a Voronina vychytal gólman Howard. Z ničeho nic mohl udeřit Everton, střela Yakubua ze třiceti metrů letěla jen těsně mimo.

Hostující manažer Benítez 20 minut před koncem udělal nečekaný tah, když místo Gerrarda poslal na hřiště mladíka Lucase. A byl to právě brazilský záložník, jehož střelu v nastaveném čase zastavil na brankové čáře rukou domácí Phil Neville. Nemohlo následovat nic jiného než červená karta a další pokutový kop. Kuyt se nemýlil ani podruhé a zajistil tak všechny body Liverpoolu. Domácí se v samém závěru hodně zlobili na rozhodčího Clattenburga, který neocenil penaltou zákrok Carraghera na Lescotta.

Bolton přijel na Emirates Stadium už bez manažera Sammyho Lee. Nový muž na lavičce Archie Knox udělal několik změn oproti tradiční sestavě a naordinoval týmu taktiku s těsnou defenzívou, která v prvním poločase slavila úspěch. Domácí se do výraznější šance nedostali, za zmínku stojí snad jen slabá hlavička Adebayora krátce před přestávkou, která skončila těsně vedle.

Z kraje druhé půle spálil obrovskou šanci Eboue, který sám před brankářem napálil míč mimo. Hosté však i nadále zachytávali rychlé kombinace domácích a ti se dostali jen k pumelici Fabregase doprostřed branky, po hodině hry pálil z hranice šestnáctky opět mimo Adebayor. V 63. minutě se na hřiště dostal po delší pauze také český záložník Tomáš Rosický. Tlak domácích vzrostl a zakrátko byl vyjádřen i gólově. Hráči Arsenalu rozehráli nakrátko přímý kop a Kolo Touré se z uctivé vzdálenosti trefil po zemi přesně k tyči. Adebayor poté nedotáhl svůj "blafák", Rosického střela nabrala opačnou faleš. Český záložník se však dočkal o chvíli později, když si Walcott pohrál s Gardnerem a našel přesnou přihrávkou Rosického, který sám před brankářem nezaváhal. Trotters směrem dopředu nevymysleli téměř nic, naopak měli co dělat, aby neinkasovali ještě další branky.

Manchester City vstoupil do zápasu s Birminghamem poměrně vlažně a v úvodu byli lepší hosté, zlobil zejména Cameron Jerome. Domácí opět vysvobodil záložník Elano Blumer, který se trefil po přihrávce Micheala Johnsona. Brazilský středopolař se mohl trefit i ve druhém poločase. Citizens si vítězstvím 1:0 připsali už šestou domácí výhru v sezóně, čímž překonali svoje loňské maximum, kdy za celou sezónu dokázali doma vyhrát pouze pětkrát.

Blackburn rozhodl o svém vítězství nad Readingem už v prvním poločase, po kterém svěřenci Marka Hughese vedli už 3:0. Na obou stranách se blýskli dvougóloví střelci - za domácí si dva zásahy připsal Benni McCarthy, za hosty pak Kevin Doyle.

Branky z poslední desetiminutovky rozhodly o vítězství Portsmouthu ve Wiganu. Domácí mohli jít v první půli do vedení, ale hlavička Scharnera skončila pouze na tyči. Zlomovým momentem utkání se stala situace, kdy Muntari našel svojí přihrávkou Benjani a ten svým sedmým gólem v sezóně poslal do vedení Pompey. Vítězství pojistil ještě samostatným únikem Glen Johnson.

Výsledky 10. kola Premier League:

Everton - Liverpool 1:2 (38. Hyppiä vlastní - 54. z pen. a 90. z pen. Kuyt)
Arsenal - Bolton 2:0 (68. Touré, 81. Rosický)
Blackburn - Reading 4:2 (18. a 82. z pen. McCarthy, 23. Santa Cruz, 32. Tugay - 80. a 90. Doyle)
Fulham - Derby County 0:0
Manchester City - Birmingham 1:0 (37. Elano)
Middlesbrough - Chelsea 0:2 (8. Drogba, 57. Alex)
Wigan - Portsmouth 0:2 (81. Benjani, 86. Johnson)
Aston Villa - Manchester United 1:4 (13. Agbonhlahor - 36. a 44. Rooney, 45. vl. Gardner, 75. Giggs)